کد خبر: 7898
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۵
برخورد با هنجار شکنان

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با تاکید بر اینکه رفتار آگاهانه و هوشمندانه شهروندان در پیشگیری از وقوع انواع جرایم موثر است، گفت: پلیس و دستگاه قضائی با هنجارشکنان زورگیر که امنیت عمومی را خدشه دار می کنند قاطعانه و بدون تامل برخورد می کنند.

به گزارش پیام خبر،  سردار مهدی معصوم بیگی روز شنبه با بیان اینکه سرقت به عنف و زورگیری از جمله جرائم خشن محسوب شده و باعث ایجاد ناامنی در جامعه می شود، افزود: در اکثر مواقع سهل انگاری، عدم توجه به آموزش‌ها و توصیه های پلیس، ساده انگاری و یا رفتار ناصحیح شهروندان منجر به وقوع جرایم و بزه‌دیدگی افراد می شود.

وی حفظ نظم و امنیت عمومی وظیفه‌ای همگانی است، افزود: کمک به کاهش جرم و پیشگیری از وقوع جرایم به تنهایی به عهده ناجا و یا سیستم قضائی نیست لذا برای ایجاد جامعه امن همه باید به مسئولیت اجتماعی خود واقف باشیم و به آن عمل کنیم.

معصوم بیگی با اشاره به میزان اثرگذاری مردم و سازمان ها در پیشگیری از جرم ادامه داد: در این شرایط جامعه، از امنیت پایدارتری برخوردار خواهد بود و برای این کار باید تمام ظرفیت‌ها فعال، هماهنگ و همسو با یکدیگر شوند.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا، رفتار آگاهانه و هوشمندانه شهروندان در پیشگیری ازجرم را موثر دانست و گفت: بزه دیدگی امری اتفاقی و دفعی نیست و مجرمان خصوصا سارقان زورگیر معمولا برای اجرای نیات پلید و شوم خود از نقاط ضعف و غفلت‌هایی که ناشی از رفتار ناصحیح شهروندان است به عنوان فرصت طلایی بهره می برند لذا مردم عزیز بایستی با اقدامات پیشگیرانه به گونه‌ای عمل کنند که فرصت هرگونه تعرض به خود و اموالشان را از مجرمان بگیرند.

معصوم بیگی با بیان اینکه کارشناسان مسائل انتظامی و اجتماعی پلیس با بررسی های میدانی، بیان توصیه ها و پیام های هشداری به هموطنان سعی در آگاه‌سازی افکار عمومی برای پیشگیری از وقوع جرایم دارند، تصریح کرد: خانواده ها می توانند با اقدامات پیشگیرانه که پلیس توصیه می‌کند و حفظ هوشیاری، مجرمان را ناکام بگذارند و این مفهوم بیانگر نقش موثر و بازدارنده مردم در پیشگیری از تکمیل چرخه جرم است.

وی با تاکید به نقش رسانه ملی در ارتقاء سطح هوشیاری و آگاهی شهروندان اضافه کرد: بزه دیده‌ها یکی از کنش گران جرم محسوب می شوند که درصد قابل توجهی از جرایم را می توان با آموزش و نقش دادن به افراد جامعه اعم از بزه دیده و در معرض بزه کنترل کرد.

سردار معصوم بیگی با بیان اینکه کارکنان کلانتری و پاسگاه ها در خط مقدم پیشگیری و حضور به موقع در صحنه های جرم هستند، خاطرنشان کرد: پلیس و دستگاه قضائی قاطعانه و بدون تامل با هنجارشکنان زورگیر که امنیت عمومی مردم را به خطر بیندازند برخورد خواهد کرد لذا به شهروندان توصیه می کنیم ضمن توجه به پیام های آموزشی، از بازنشر تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته در فضای مجازی که منجر به اختفای متهمان و همچنین موجب احساس ناامنی می شود خودداری و با ارائه به موقع تصاویر به پلیس و همکاری موثر یاریگر خادمان خود در برقراری نظم و امنیت باشند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل