کد خبر: 7899
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت

معاون کل وزارت بهداشت گفت: مسئله جمعیت را باید در نظر بگیریم، اگر میانیگن سنی جمعیت در استانی بالا باشد در نتیجه ورود افراد سن بالا به بیمارستانها بیشتر می‌شود.

به گزارش پیام خبر، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امروز در جلسه ستاد مقابله با کرونا که در استان قزوین برگزار شد، گفت: کسانی که ویروس کرونا را منتقل می کنند، بیمار هستند اما یا علامتی ندارند یا علائم بیماری در آنها کم است و شناسایی آنها فقط با تست ممکن است.

ایرج حریرچی ادامه داد: این افراد باید قرنطینه شوند تا ویروس در بدن آنها از بین برود زیرا ویروس در بیرون از بدن قابلیت انتقال کمتری دارد ولی وقتی در بدن فرد است قابلیت انتقال آن زیاد است، نکته مهم این است که وقتی بیماری کرونا در جامعه کمتر می‌شود اهمیت تست برای سیاست حذف یا سیاست انقباض و انبساط از همه بیشتر می‌شود، اگر بررسی کنیم چندهزارنفر عامل ویروس هستند و آن‌ها را ایزوله کنیم تمام سیاست انقباضی و محدودیت و قرنطینه شامل همین افراد می‌شود و اقتصاد هم نفس آزاد می‌کشد.

وی با بیان اینکه به این مرحله از شناسایی و قرنطینه پنجره طلایی میگوییم تصریح کرد:  اگر موفق نشویم افراد را در مرحله اول شناسایی کنیم، آن موقع درخصوص پیک مجدد کرونا باید هشدار بدهیم و دوباره اداره‌ها و مغازه‌ها را ببندیم و محدودیت وضع کنیم.

حریرچی در خصوص تعداد تخت در هر استان عنوان کرد: میزان تخت آی سی یو به ازای هزار نفر جمعیت در کشور ۱.۷۸ و در استان ۱.۶۸ است، سطح‌بندی استان‌ها بر مبنای تخت در کشور صحیح نیست و نباید این سطح‌بندی را به معنای تبعیض بدانیم، در استان فارس مرکزیت شیراز تخت سوختگی، شیمی درمانی و کبد اختصاصی است و از سایر شهرستان‌ها به شیراز ارجاع داده می‌شود، بنابراین نمی‌توانیم بگوییم ضریب تخت آن بیشتر است.

معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: میانگین ورود به بیمارستان‌ها فراد مسن هستند، بنابراین مسئله جمعیت را باید در نظر بگیریم، اگر میانیگن سنی جمعیت در استانی بالا است در نتیجه ورودی افراد سن بالا بیشتر می‌شود از طرفی مهمترین عامل مرگ در کرونا سن است، اگر مرگ و میر از متوسط کشوری بالاتر باشد اما میزان بستری کم باشد نشان می‌دهد که پذیرش بیمار کم است.

وی بیان کرد: اگر پیک بعدی بیماری را در کشور و استان ها داشتیم باید بیماران کرونایی را در میان تمامی مراکز درمانی از خصوصی و دولتی، تامین اجتماعی، نیروی مسلح و خیریه توزیع کرد تا میزان مرگ و میر داخل بیمارستانی را کنترل کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل