کد خبر: 7908
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۸
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
نشست خبری عنایت الله رحیمی، استاندار فارس

جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس با حضور دکتر  معصومه ابتکار، معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد.

به گزارش پیام خبر، استاندار فارس در این جلسه با بیان اینکه توسعه پایدار و همه جانبه با اولویت بخشی به نیروی انسانی محقق خواهد شد، عنوان کرد: نیروی انسانی در قالب دو جنس مونث و مذکر معنا می‌یابد و مستلزم بهره مندی از توان هر دو است.
عنایت‌الله رحیمی همچنین به بعضی ازشاخص‌ها و آمار و ارقام حوزه زنان و خانواده استان فارس اشاره کرد و به مقایسه این شاخص‌ها با میانگین کشوری پرداخت.
به گفته وی، درصد خانوار دارای سرپرست زن در استان ۱۳.۴۵ و در کشور ۱۲.۷، نرخ مشارکت اقتصادی زنان  ۱۶.۵ و در کشور ۱۴ درصد،   نرخ اشتغال زنان ۸۰.۱ و درکشور۷۷.۴ درصد، نرخ اشتغال زنان که زنان ۱۵ تا ۲۹ ساله را تشکیل می‌دهد برابر با کشور و نرخ بیکاری زنان ۱۹.۹ و  در کشور ۲۲.۶، نرخ بیکاری زنان جوان ۱۵ تا ۲۹ ساله ۴۲.۲است که این مهم با نرخ کشور مساوی است.
وی همچنین ادامه داد: نرخ سالانه ازدواج در این استان نسبت به میانگین کشور پایین تر و  منفی ۴.۵ و میانگین سن ازدواج ۲۴ است که نسبت به وضعیت کشور نا مناسب تر است.
دکتر رحیمی یادآور شد: میزان طلاق در فارس نسبت به وضعیت میانگین کشور مناسب تر است و در حالی‌که نرخ طلاق فارس عدد ۳.۷ است اما این نرخ در کشور به عدد ۴.۳ می‌رسد. همچنین نسبت طلاق به ازدواج در فارس عدد ۲۱.۸ و در کشور ۲۵.۷  است.
وی بیان کرد: نرخ باسوادی زنان در استان فارس نیز ۸۵.۹ و درکشور ۸۴.۲ و بیمه شدگان اصلی سازمان تامین اجتماعی استان ۳.۷ و در کشور ۴.۳ است که وضعیت مناسبی در این حوزه نداریم و نیازمند توجه ویژه است.
استاندار فارس با اشاره به اینکه درصد آسیب‌های اجتماعی در فارس  ۴ دهم درصد و  در کشور ۱.۸ درصد  است، افزود: آمار خودکشی بیش از میانگین کشوری و میزان فرار زنان و دختران از منزل در صدهزار نفرجمعیت است که این میزان  در کشور ۴.۷ درصد است.
استاندار فارس همچنین به مشارکت سیاسی زنان در استان فارس اشاره کرد و گفت: در استان با توجه به حضور زنان در حوزه‌های تصمیم گیری و فعالیت‌های اجتماعی نسبت به میانگین کشوری از وضعیت مناسب تری برخوردار هستیم.
وی ادامه داد: مشارکت مدنی زنان در فارس نیز ۱.۸ درصد  و درکشور ۳.۳ است که نیاز به توجه بیشتر دارد.
دکتر رحیمی اظهار کرد: هر میزان اعتبار که معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در زمینه طرح‌های پژوهشی و اقدامات مربوط به مناسب سازی وضعیت زنان تامین کند، استان نیز آمادگی دارد به همین میزان اعتبار در قالب طرح‌های پژوهشی و عملیاتی و اجرایی به حوزه زنان و خانواده اختصاص دهد.
وی همچنین به دو طرح مد نظر مجموعه تصمیم گیران استان در سال ۹۹ در حوزه زنان و خانواده اشاره و در این خصوص خاطرنشان کرد: از توان شورای فرهنگ عمومی برای تحقق دو طرح خانواده متعالی و توان افزایی و ارتقای تاب آوری اجتماعی در استان فارس بهره گرفته می‌شود.
استاندار فارس ادامه داد: این دو طرح در شورای فرهنگ عمومی فارس به تصویب رسیده و همه دستگاه‌های اجرایی نیز در راستای اجرای آن کمک خواهند کرد.
رحیمی تصریح کرد: حدود ۵۳ برنامه آموزشی و پژوهشی و ۵۰ برنامه حمایتی منطبق با مصوبه تقسیم کار ملی شورای عالی انقلاب فرهنگی در طرح خانواده متعالی در قالب یک برنامه مقدماتی تعریف شده است.
وی افزود: با به کارگیری توان و ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد، خیریه‌ها و گروه‌های مردمی این طرح به نتیجه خواهد رسید.
استاندار فارس همچنین با تاکید بر این نکته که اجرای این طرح‌ها منجر به کاهش معضلاتی در حوزه خانواده و زنان خواهد شد، گفت: یقین دارم با توجه به روحیه فرهیختگی و فرهنگی و همچنین اعتقاد و التزامی که به شرع مقدس اسلام در فارس وجود دارد، تلاش‌های خوبی توسط مجموعه همکاران دستگاه‌های اجرایی در مورد رفع مشکلات حوزه خانواده و بانوان انجام خواهد شد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده هم در این نشست که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: بدون تردید این یک تحول بزرگ در راستای اسناد بالا دستی و تکالیفی است که از سوی رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری به عنوان تکالیف اختصاصی بخش زنان و خانواده داریم.
معصومه ابتکار همچنین گفت: حرکت برنامه‌ای یک نقطه عطف است، دولت تاکنون در موضوع زنان و خانواده اقدامات انتزاعی و برنامه‌های مناسبتی داشته‌ است، اما شاید برای نخستین بار است که با استفاده از ظرفیت و توان استان فارس و با بهره گیری از نیروی انسانی و دانشگاهی و تجربه مدیریتی این استان، یک سند جامع تنظیم شده و با یک برنامه اجرایی نتیجه محور در دستور کار شورای برنامه‌ریزی استان قرار گرفته است و در این سند تکالیف تمام دستگاه‌ها مبتنی بر تقسیم کاری است که مشخص شده است.

وی هدف این سند را تحقق عدالت جنسیتی دانست و افزود: این مفهوم یکی از شقوق عدالت با نگاه قرآنی است، همانگونه که مرد از کار بهره می گیرد، زن نیز باید از کار خودش بهره و نتیجه بگیرد.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه اظهار داشت: دستور کار ما بر اساس اسناد بالادستی و تکالیفی که در این حوزه داریم، تعریف شده است. در موافقتنامه‌های مشترک یا پروژه‌هایی که در سطح ملی و استانی بصورت مشترک انجام می‌شود، رویکرد دولت در سطح ملی بوده و انتظار می رود که استان ها این پروژه ها را توسعه دهند.
ابتکار در مورد طرح ارتقای تاب‌آوری اجتماعی هم اظهار داشت: این طرح از طرح‌های مهم مشترک دولت با استانداری‌هاست که می‌تواند یک الگو برای جوامع در معرض آسیب باشد.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

استان ها

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.