کد خبر: 7910
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۴
سلولهای سرطانی

نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره هیدروالکلی مریم‌گلی می‌تواند باعث القای مرگ سلولی در نوعی از سلول‌های سرطان ریه شود.

به گزارش پیام خبر ، سلول‌های طبیعی بدن در صورت آسیب‌دیدن، از طریق مکانیسم مرگ برنامه‌ریزی‌شده یا آپوپتوزیس کشته می‌شوند تا به دیگر سلول‌ها آسیبی نرسد. ولی در سلول‌های سرطانی فرآیند مرگ برنامه‌ریزی‌شده دچار مشکل می‌شود. در نتیجه این سلول‌ها می‌توانند از آپوپتوزیس فرار کنند و به تکثیر خود ادامه دهند. به همین دلیل یکی از روش‌های کنترل سرطان القای آپوپتوزیس در سلول‌های سرطانی است.

سرطان ریه یکی از کشنده‌ترین سرطان ها برای مردان و زنان است و بدون در نظر گرفتن جنسیت، از نظر شیوع دومین سرطان و از نظر میزان کشندگی اولین رتبه را در جهان دارد. درمان سرطان ریه بسته به نوع سلول سرطانی، وضعیت بیمار و مقدار پیشرفت، متفاوت است ومعمولا از روش‌های شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و جراحی برای بهبودی بیماران استفاده می‌شود. با توجه به عوارضی که روش‌های درمانی سرطان دارند، ابداع راه‌کارهاری درمانی جدید و با عوارض جانبی کم‌تر از اهمیت زیادی برخوردار است.

در سال‌های گذشته مطالعات گسترده‌ای بر روی گیاهان مختلف صورت گرفته و اثرات سمیت سلولی و ضد سرطانی آن‌ها مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. گیاه «مریم گلی» نیز یکی از این گیاهان است که در مطالعات مختلف تاثیرات دارویی مختلف آن مثل اثرات آنتی‌اکسیدانی، ضد التهابی، ضد دردی و ... بررسی شده است.

با توجه به نکات گفته شده، «الهام حویزی» و «مهناز کسمتی»؛ پژوهشگران دانشگاه شهید چمران اهواز به همراه دیگر همکارانشان، با طراحی مطالعه‌ای اثرات عصاره گیاه مریم‌گلی را بر نوعی از سلول‌های سرطانی ریه، مورد بررسی قرار دادند.

این پژوهشگران از موسسه پاستور تهران، سلول‌های A549 که خریداری کردند و آن‌ها را در آزمایشگاه کشت دادند. پس از تهیه عصاره گیاه مریم‌گلی، آن را در غلظت‌های مختلف به محیط کشت سلول‌ها اضافه کردند. در نهایت میزان زنده‌مانی، شکل ظاهری و فعالیت آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی سلول‌های سرطانی را مورد بررسی قرار دادند.

مشاهدات پژوهشگران حاکی از این بود که گیاه مریم‌گلی دارای ویژگی سمیت سلولی (سیتوتوکسیک) در این نوع سلول‌های سرطانی است و این ویژگی در غلظت‌های بالاتر افزایش می‌یابد. به بیان دیگر رشد سلول‌های سرطانی ریه در غلظت‌های بالاتر به طور معنی‌داری باعث مهار رشد این سلول‌ها نسبت به گروه کنترل می‌شود. همچنین میزان فعالیت آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی سوپراکسید دیسموتاز و آنزیم کاتالاز نیز در حضور عصاره گیاه مریم‌گلی افزایش یافته بود. به علاوه پژوهشگران با بررسی سلول‌ها مشاهده کردند که این گیاه باعث آپوپتوزیس یا مرگ برنامه‌ریزی‌شده در سلول‌های سرطان ریه شده بود.

نتایج بررسی‌های این مطالعه نشان داد که عصاره هیدروالکلی مریم‌گلی می‌تواند باعث القای مرگ سلولی به صورت وابسته به دوز و وابسته به زمان در سلول‌های سرطان ریه شود. همچنین مشاهدات حاکی از افزایش فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی سلول‌های سرطانی ریه است که می‌تواند احتمالا مربوط به خواص آنتی‌اکسیدانی ترکیبات مریم‌گلی باشد.

یافته‌های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «القای مرگ سلولی برنامه‌ریزی‌شده در سلول‌های سرطان انسانی A549 به واسطه عصاره هیدروالکلی گیاه مریم گلی (Salvia officinalis)» در مجله سلول و بافت دانشگاه اراک، منتشر شده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.