کارخانه سیمان

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان فارس آخرین وضعیت انتقال کارخانه‌های آلاینده کلانشهر شیراز را تشریح کرد.

به گزارش پیام خبر، «قاسم نهاوندی»  با اشاره به آلایندگی هوای شیراز گفت: شاخص AQI برای  سنجش میزان آلودگی هوا توسط سه ایستگاه سنجش آلاینده در شیراز محاسبه می‌شود که ذرات معلق کوچک‌تر از 10 میکرون را محاسبه و از طرفی دیگر گازهای  منواکسیدکربن، اکسیدهای ازت و اوزون را مورد سنجش قرار می‌دهد.

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان اینکه دستگاه‌ها به صورت شبانه‌روزی در حال محاسبه هستند ادامه داد: در پایان شاخص‌های آلایندگی هر کدام که بالاترین میزان را داشته باشند در فرمول به عنوان شاخص اصلی آلودگی هوا در همان روز محسوب می‌شوند.

وی اضافه کرد: طبق دستورالعمل اگر عدد به دست آمده بین صفر تا 50 باشد وضعیت هوا پاک، بین 50 تا 100 وضعیت قابل قبول و بین 101 تا 150 ناسالم برای گروه‌های حساس و هم چنین 151 تا 200 ناسالم برای تمامی گروه‌ها و در نهایت بیش از 200  وضعیت خطرناک گزارش می‌شود.

نهاوندی هم چنین بیان کرد: در صورتی که وضعیت ناسالم گزارش شود کمیته اضطراری با حضور دستگاه‌های ذی‌ربط تشکیل و برای روزهای آتی برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد.

آخرین وضعیت انتقال کارخانه‌های آلاینده در شیراز

طبق گزارش شورای اسلامی شهر شیراز در بین کلانشهرهای هشتمین رتبه را در خصوص آلودگی هوا به خود اختصاص  داده است، نهاوندی در ادامه با اشاره به این موضوع عنوان کرد: طبق پیگیرهای صورت گرفته شیراز نسبت به سایر کلانشهرهای آلوده طی سالیان گذشته وضعیت بهتری داشته است که شاخص قابل قبول است به بیان دیگر به عدد 100 نرسیده است.

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به اینکه شرایط پایداری هوا و افزایش آلودگی هوا در سطح شهر با یکدیگر هم راستا هستند اظهار داشت: زمانی که هوا در حالت سکون باشد این آلودگی‌ها جمع شده و در نتیجه شاخص بالا می‌رود.

وی با توجه به اینکه وجود آلاینده‌ها منجر به آلودگی بیشتر و تدوام‌ آن در سطح شهر نمی‌شود، بیان کرد: با این حال بر اساس ماده 14 قانون هوای پاک با واحدهای بزرگ صنعتی شهر برخورد می‌شود و این واحدها موظف به جابه‌جایی و خروج از شهر هستند.

نهاوندی تصریح کرد: طبق پیگیری‌های صورت گرفته کارخانه ریشمک به خارج از شهر منتقل شد و فعالیتی در آن صورت نمی‌گیرد هم‌چنین کارخانه‌های روغن نباتی، پشم شیشه و سیمان نیز در حال جابه‌جایی هستند.

عوامل اصلی آلاینده هوا در تمامی کلانشهرها خودروها هستند

وی با  بیان اینکه عوامل اصلی آلاینده هوا در تمامی کلانشهرها خودروها هستند، افزود: تمامی خودروهای موظف به انجام معاینه فنی آن بوده که در این راستا  نظارت جدی در مراکز معاینه فنی به صورت مستمر در حال انجام است.

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست فارس همچنین تاکید کرد: پلیس راهور در صورت مشاهده آلاینده از سوی خودرو و نبود معاینه فنی با آنها برخورد می‌کند که در جهت کاهش آلودگی بسیار موثر است.

وی با اشاره به اینکه بخش اعظمی از غرب شیراز دارای فضای سبز خوبی است که به عنوان باغات قصردشت تلقی می‌شود، گفت: با توجه به اینکه این فضا در غرب شهر بوده و اغلب جهت باد شیراز غربی_ شرقی است بایستی این باغات حفظ شوند تا بتوانند میزان آلودگی در سطح شهر را کاهش دهند.

کافی نبودن دستگاه‌های سنجش آلاینده در شیراز

نهاوندی با بیان اینکه در حال حاضر سه دستگاه سنجش آلاینده در شهر وجود دارد، تاکید کرد:  این سه دستگاه برای کلانشهر شیراز کفایت نمی‌کند و باید در دیگر نقاط مختلف شهر نیز ایستگاه سنجش آلاینده  وجود داشته باشد که از میزان آلودگی تمامی نقاط مطلع شویم.

وی در ادامه از افزایش دستگاه‌های سنجش آلاینده توسط شهرداری کلانشهرها خبر داد و افزود: قرار بر این است از سوی شهرداری شیراز این دستگاه در شهر افزوده شود.

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان فارس به تحریم‌های ایجاد شده اشاره کرد و افزود: وجود تحریم‌ها در سطح کشور مانع از تهیه دستگاه سنجش آلاینده در شیراز شده است هم چنین هزینه آن نسبت به گذشته 5 برابر افزایش  داشته که هر دستگاه فارغ از نگهداری و راهبری قطعات مبلغی بالغ بر 5 میلیارد تومان است.

نهاوندی افزود: اخیرا تولیدکنندگان داخلی این دستگاه شروع به فعالیت کرده‌اند و در نظر داریم از تولید داخلی حمایت و استفاده کنیم، در سال گذشته تعدادی از دستگاه‌های سیار که میزان گرد و غبار را اندازه‌گیری می‌کردند، از شرکت‌های داخلی خریداری کردیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.