کد خبر: 7917
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰
علیرضارییسی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مرزها باید کنترل شوند اما ما باید فرض کنیم ویروس وارد کشور شده است، هیچ کار جدیدی نیست که انجام دهیم تنها باید پروتکل‌های فعلی را تشدید کنیم.

به گزارش پیام خبر، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت و گوی ویژه خبری در شبکه دو سیما در خصوص ویروس کرونای جهش یافته در انگلستان گفت: متاسفانه خبردار شدیم در کشورهای همسایه شرقی این ویروس مشاهده شده است و نگران کننده است و ویروس انگلیسی کرونا دیر یا زود به همه‌جا خواهد رفت.

علیرضا رئیسی با بیان اینکه ویروس کرونا همواره مستعد جهش است و تا امروز هم جهش‌های زیادی داشته است، عنوان کرد: چیزی که ترس از ویروس انگلیسی را افزایش داده است افزایش سرایت ۷۰ درصدی ویروس است زیرا جهش در جایی رخ داده که قدرت چسبندگی ویروس را بالا می‌برد، این ویروس ۳۰ شهریور در انگلستان پیدا شد اما در هفته سوم آذرماه بعد از آنکه ۱۱۰۸ مورد مبتلا شدند تازه اطلاع‌رسانی آغاز شد.

وی افزود: ۵۰ کشور پرواز با انگلستان را محدود کردند اما دیدیم که کشورهای مختلفی درگیر این نوع از ویروس شدند و حتی چهار مورد در عمان مشاهده شد و اخیرا هم صحبت‌هایی از ابتلا در پاکستان شنیدیم.

رئیسی تصریح کرد: بلافاصله پس از انتشار اطلاعات ویروس کونای جهش یافته انگلیسی پرواز انگلیس به ایران لغو شد و سپس قرار شد هر کسی از کل کشورهای اروپایی وارد کشور می‌شود اول تست PCR منفی داشته باشد و دوم در داخل کشور هم از انها تست گرفته می‌شود و تا زمان اعلام نتیجه باید در قرنطینه خانگی بمانند.

وی اضافه کرد: زمان اعلام جهش ویروس لیست مسافرینی که دو هفته قبل وارد کشور شده بودند را بررسی کردیم و حتی سه نفر را که مشکوک به ابتلا بودند را در مشهد بررسی کردیم.

رئیسی تاکید کرد: مرزها باید کنترل شوند اما ما باید فرض کنیم ویروس وارد کشور شده است، هیچ کار جدیدی نیست که انجام دهیم تنها باید پروتکل‌های فعلی را تشدید کنیم، باید مدام نوع ویروس را بررسی کنیم و خوشبختانه تاکنون  از ویروس انگلیسی در کشور رد پایی ندیدیم، ما از ساده انگاری بسیار بیشتر از ویروس جهش یافته کرونا می‌ترسیم چون سه موج این بیماری را تجربه کردیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل