کد خبر: 7918
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲
واکسن کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: واکسن پنوموکوک‌ هم مشترکا با کشور کوبا در انستیتو پاستور در حال تولید هستیم و این زیرساخت وجود دارد که به تولید انبوه واکسن کرونا هم برسیم.

به گزارش پیام خبر، علیرضا رئیسی در گفت و گوی ویژه خبری در خصوص مراحل ساخت واکسن ایرانی کرونا عنوان کرد: سازمان بهداشت جهانی به دلیل شرایط خاص بیماری کرونا در جهان مجوز اورژانسی داده، که برخی فازهای واکسن را با یکدیگر ادغام کنیم تا واکسن سریع‌تر ساخته شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: در ساخت واکسن، یک فاز تحقیقات است، یک فاز پره‌کلینیکال است که واکسن بر حیوانات آزمایش می‌شود و بیشتر به دنبال اثربخشی واکسن هستند و فاز یک انسانی را داریم که هدف اصلی‌اش پیدا کردن عوارض واکسن است و روی چند ده نفر آزمایش می‌شود، فاز دو بر چند صد نفر آزمایش می‌شود و در فاز سه واکسیناسیون می‌تواند بر بیش از ۱۰۰ هزارنفر هم انجام شود.

رئیسی تصریح کرد: خیلی از کشورها خودشان را در معرض آزمایش کلینیکال ترایال واکسن‌ها قرار دادند و وقتی می‌گوییم فلان کشور عربی واکسن زده یعنی واکسن را در فاز ۳ مطالعاتی دریافت کرده و معنای آن خرید واکسن تایید شده نیست.

وی در خصوص تامین واکسن در کشور بیان کرد: استراتژی‌های تامین واکسن در ایران مشخص است، با تاکید وزیر بهداشت قرار شد ما در صورتی وارد فاز آزمایشی شویم که واکسن تکنولوژی خودمان باشد و یا با کشوری مشترک باشیم، حتی فاز یک و دو مطالعات بالینی واکسن مشترک با کوبا در کشور و روی خودمان امتحان نشده است.

رئیسی افزود: واکسن پنوموکوک‌ هم مشترکا با کشور کوبا در حال تولید هستیم و خط تولیدمان در انستیتو پاستور است و این زیرساخت در کشور وجود دارد که به تولید انبوه واکسن کرونا هم برسیم، کشور ما ۱۰۰ سال سابقه‌ی داشتن انستینو پاستور و سابقه درخشان واکسن سازی را دارد، همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان به شدت در حال تلاش هستند تا سریع‌تر به واکسن برسیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیا اینکه تاکنون هیچ واکسنی وارد کشور نشده است گفت: مشخص‌ترین مسیر وارد کردن واکسن، شرکت کوواکس است، مشکلاتی در انتقال پول داشتیم که حل شده است و امیدواریم ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز سهم ما در کوواکس پیش از سال جدید به دست ما برسد.

وی تاکید کرد: مردم بدانند تنها مرجع رسمی تزریق واکسن کرونا شبکه بهداشت و درمان است و عرضه واکسن از هر جای دیگری مردود و غیرقانونی است و تزریق واکسن بر اساس اولویت بندی و اعلام قبلی از شبکه بهداشت انجام خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

بین الملل

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.