کد خبر: 7918
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲
واکسن کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: واکسن پنوموکوک‌ هم مشترکا با کشور کوبا در انستیتو پاستور در حال تولید هستیم و این زیرساخت وجود دارد که به تولید انبوه واکسن کرونا هم برسیم.

به گزارش پیام خبر، علیرضا رئیسی در گفت و گوی ویژه خبری در خصوص مراحل ساخت واکسن ایرانی کرونا عنوان کرد: سازمان بهداشت جهانی به دلیل شرایط خاص بیماری کرونا در جهان مجوز اورژانسی داده، که برخی فازهای واکسن را با یکدیگر ادغام کنیم تا واکسن سریع‌تر ساخته شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: در ساخت واکسن، یک فاز تحقیقات است، یک فاز پره‌کلینیکال است که واکسن بر حیوانات آزمایش می‌شود و بیشتر به دنبال اثربخشی واکسن هستند و فاز یک انسانی را داریم که هدف اصلی‌اش پیدا کردن عوارض واکسن است و روی چند ده نفر آزمایش می‌شود، فاز دو بر چند صد نفر آزمایش می‌شود و در فاز سه واکسیناسیون می‌تواند بر بیش از ۱۰۰ هزارنفر هم انجام شود.

رئیسی تصریح کرد: خیلی از کشورها خودشان را در معرض آزمایش کلینیکال ترایال واکسن‌ها قرار دادند و وقتی می‌گوییم فلان کشور عربی واکسن زده یعنی واکسن را در فاز ۳ مطالعاتی دریافت کرده و معنای آن خرید واکسن تایید شده نیست.

وی در خصوص تامین واکسن در کشور بیان کرد: استراتژی‌های تامین واکسن در ایران مشخص است، با تاکید وزیر بهداشت قرار شد ما در صورتی وارد فاز آزمایشی شویم که واکسن تکنولوژی خودمان باشد و یا با کشوری مشترک باشیم، حتی فاز یک و دو مطالعات بالینی واکسن مشترک با کوبا در کشور و روی خودمان امتحان نشده است.

رئیسی افزود: واکسن پنوموکوک‌ هم مشترکا با کشور کوبا در حال تولید هستیم و خط تولیدمان در انستیتو پاستور است و این زیرساخت در کشور وجود دارد که به تولید انبوه واکسن کرونا هم برسیم، کشور ما ۱۰۰ سال سابقه‌ی داشتن انستینو پاستور و سابقه درخشان واکسن سازی را دارد، همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان به شدت در حال تلاش هستند تا سریع‌تر به واکسن برسیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیا اینکه تاکنون هیچ واکسنی وارد کشور نشده است گفت: مشخص‌ترین مسیر وارد کردن واکسن، شرکت کوواکس است، مشکلاتی در انتقال پول داشتیم که حل شده است و امیدواریم ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز سهم ما در کوواکس پیش از سال جدید به دست ما برسد.

وی تاکید کرد: مردم بدانند تنها مرجع رسمی تزریق واکسن کرونا شبکه بهداشت و درمان است و عرضه واکسن از هر جای دیگری مردود و غیرقانونی است و تزریق واکسن بر اساس اولویت بندی و اعلام قبلی از شبکه بهداشت انجام خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

بین الملل

گفتگو و تحلیل