عوض پور، اتاق بازرگانی

دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس گفت: فرهنگ مشترک و قرابت تاریخی کشور ایران و استان فارس و کشور یونان بهانه مناسبی برای گسترش و توسعه مرادوات تجاری دو طرف است.

به گزارش پیام خبر، علی عوض پور در وبینار معرفی فرصت های تجاری کشور یونان که با حضور دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک ایران و یونان در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد: در حال حاضر چهار هزار و ۱۹۰ واحد صنعتی کوچک، بزرگ و متوسط با اشتغال‌زایی بالغ بر ۹۲ هزار نفر در استان فارس فعال است که این آمار نشان از جایگاه ویژه صنعت در فارس است.

وی با اشاره به واحدهای تولیدی فعال فارس در صنایع مختلف افزود: در حوزه صنایع دستی و فرش دستبافت، عصاره شیرین بیان و صنایع سلولوزی نیز فارس در سبد تجارت بین الملل کشور جایگاه مطلوبی دارد.

عوض پور اظهارداشت: همچنین فارس در بخش های مختلف گردشگری، کشاورزی و صنایع غذایی و صنعتی یکی از استان های جز استان های توانمند کشور است و در بخش گردشگری و دانشگاهی نیز ظرفیت های خوبی داریم که می توانیم در هر بخش مرادوات خوبی را با کشور یونان برنامه ریزی کنیم.

وی با بیان اینکه فرهنگ مشترک و قرابت تاریخی کشور ایران و استان فارس و کشور یونان بهانه مناسبی برای گسترش و توسعه مرادوات تجاری دو طرف است اضافه کرد: استان فارس با تعامل با استان های اصفهان و یزد طرح گردشگری مثلث طلایی را اجرا کرده است که در گام نخست می توان در قالب این طرح سطح مراودات فارس و یونان را افزایش داد.

دبیر کل اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: تجار ما در استان فارس آشنایی کامل با بازار کشور یونان ندارند که برای گسترش ارتباطات تجاری و اقتصادی نیاز است ابعاد مختلف فعالیت های اقتصادی کشور یونان با دقت و بر اساس اصول روز تجارت بین المللی برای بازرگانان ما مطرح شود.

عوض پور عنوان داشت: آشنایی با بازار کشورهای هدف برای توسعه صادرات امری مهم و اصولی است لذا در این زمینه نیازمند حمایت اتاق مشترک برای ارائه حمایت های لازم از فعالان اقتصادی استان فارس در بازار یونان داریم.

وی تصریح کرد: متاسفانه بخش اقتصاد کشور ما به دلیل تحریم ها دچار نوساناتی شده است، اما این شرایط ماندگار نیست و ما باید برای بعد از دوران تحریم و گذار بیماری کرونا برنامه ریزی جامع داشته باشیم.

در ادامه این جلسه محمدحسن طلعتی رئیس مرکز مطالعات آب و کشاورزی اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: ما در حوزه کشاورزی از سالهای گذشته مراوداتی را با تجار و فعالان اقتصادی کشور یونان داشتیم به طوری که سه رقم محصول پنبه کشور یونان در شهرستان داراب این استان کشت و تولید شده است.

وی با تاکید بر کیفیت برداشت بذر ارقام پنبه کشور یونان افزود: در استان فارس حدود ۱۸ هزار کشت پنبه انجام می شود که امسال نیز مجوز کشت، تولید و تکثیر این بذر داده شده است اما به دلیل مسایل ناشی از تحریم روند این موضوع کند است که انتظار همراهی اتاق مشترک ایران و یونان برای تسریع در این زمینه داریم.

طلعتی بیان کرد: همچنین فارس در زمینه تولید زعفران و پسته جایگاه و محصول بسیار با کیفیتی دارد که در این دو بخش نیز می توانیم حضور خوبی در بازار کشور یونان و یا مشارکت با تجار یونان جهت صادرات داشته باشیم.

وی اظهارداشت: استان فارس یک سوم کمباین کشور را در اختیار دارد و با توجه به اینکه کشور یونان در تولید قطعات این دستگاه ها پشتوانه قوی دارد به دنبال برقراری ارتباط با کشور یونان برای تامین قطعات مورد نیاز استان هستیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

استان ها

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.