کد خبر: 7928
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۵
  • خبرنگار: زهرا بازیار
  • چاپ
لوگوی اتاق بازرگانی فارس

دبیر کل و عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و یونان گفت: مردم یونان بسیار علاقه مند به همکاری با مردم ایران در زمینه های مختلف هستند و بخش های کشاورزی به ویژه برخی مرکبات، لبنیات، سنگ، گردشگری، مبادله دانشجو، اعزام هیات، مسایل فرهنگی، بسته بندی و بازاریابی و صنایع می توانند زمینه های خوبی برای تقویت همکاری های دو طرف باشد.

به گزارش پیام خبر، مجید موافق قدیری در وبینار معرفی فرصت های تجاری کشور یونان که با حضور فعالان اقتصادی استان در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد: در سنوات گذشته کشور ایران و یونان مراودات در حوزه های مختلف از جمله اقتصادی داشته اند که متاسفانه تاکنون کشور یونان در عرصه اقتصادی نتوانسته جز شرکای اصلی کشور ما باشد و در حال حاضر نیز تحریم ها بر روابط کشور ما با سایر کشورها بی تاثیر نیست.

وی با اشاره به مزیت های اقتصادی کشور یونان افزود: یونان ظرفیت خوبی در حوزه اقتصادی دارد و از راه های آبی برخوردار است و نقش کلیدی در جاده ابریشم دارد.

موافق قدیری اظهارداشت: کشور یونان به دلیل موقعیت جغرافیایی و بهره مندی از تکنولوژی های به روز، می تواند یکی از مقاصد اصلی صادراتی تجار و بازرگانان ما باشد به طوری که کشور یونان با بسیاری از کشورها مرز مشترک دارد و می تواند دروازه ورود تجار ما به اتحادیه اروپا باشد.

موافق قدیری اضافه کرد: عراق یکی از مهمترین شرکای تجاری یونان است اما بازرگانان ما نتوانسته اند جایگاه خوبی در بازار این کشور داشته باشند گفت: کشور یونان پیوند سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا است و این ویژگی می تواند در حوزه تجارت به بازرگانان ما بسیار کمک کند.

دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک ایران و یونان ادامه داد: پیش از این با هدف گسترش مراودات دو طرف خط هوایی ایران و یونان فعال بود که متاسفانه هم اینک این مزیت به دلیل تحریم ها غیر فعال است و راه اندازی مجدد این خط هوایی را دنبال می کنیم اما این شرایط ثابت نخواهد بود.

وی با بیان اینکه کشور یونان در حوزه های کشاورزی، مرکبات، مواد غذایی ارگانیک، انرژی و انرژی های تجدید پذیر، سنگ مرمر، بسته بندی و بازاریابی صاحب جایگاه های جهانی هستند عنوان داشت: در حال حاضر کشور یونان در حوزه پوشاک، مواد شیمیایی و ماشین آلات به کشور ما صادرات دارند.

موافق قدیری تصریح کرد: هزینه ثبت شرکت و تولید در کشور یونان پایین و بسیار ساده است و این کشور در حوزه استفاده از مواد خام با کیفیت دارای بهره مندی بالایی است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر کشور یونان دارای سه منطقه آزاد با پتانسیل بالا است که این سه منطقه از مالیات و عوارض کمرگی معاف هستند و در این اتاق مشترک مشاوران حقوقی برای ارائه اطلاعات لازم به تجار و بازرگانان را فراهم کرده ایم.

موافق قدیری افزود: استان فارس به دلیل نزدیکی فرهنگی و تار یخی، خواستگاه مردم یونان است و امید داریم بتوانیم با همکاری فعالان بخش خصوصی استان فارس سهم تجارت این استان در بازار کشور یونان را افزایش دهیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

استان ها

گفتگو و تحلیل