کد خبر: 7931
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۳
مواد ضد عفونی

یک پزشک عمومی مطرح کرد: استفاده از مواد ضدعفونی کننده قبل از خوردن غذا به علت وجود مواد شیمیایی روی دست ها، می تواند به سلامتی فرد آسیب بزند

به گزارش پیام خبر، دکتر حدیثه سنجری‌پور، به اشتباهات رایج در مورد استفاده از ضدعفونی کننده ها پرداخت و اظهار کرد: مواد ضدعفونی کننده با غلظت کمتر از ۶۰ درصد نمی تواند به طور کامل ویروس کرونا را از بین ببرد.

این پزشک عمومی نسبت به شستشوی دست ها با آب و صابون در کمتر از ۲۰ ثانیه هشدار داد و تصریح کرد: شستشوی دست ها کمتر از ۲۰ ثانیه، پاکسازی را به طور کامل انجام نمی دهد و دست ها آلوده باقی می ماند.

وی با بیان اینکه استفاده از ژل ضدعفونی کننده به هیچ وجه جایگزین شستشوی دست ها با آب و صابون نیست، گفت: بهترین کار عدم استفاده از مواد خوراکی در دوران شیوع بیماری کرونا بیرون از منزل است و در صورتی که فرد مجبور به خوردن ماده غذایی خارج از منزل شد، باید اولویت اصلی خود را در شستشوی دست ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه و خشک کردن آنها با حوله و یا یک دستمال تمیز بگذارد.

این پزشک عمومی ادامه داد: فرد در صورت اضطرار و عدم دسترسی به آب و صابون می تواند از مایع ضدعفونی کننده ۷۰ درصد استفاده کند به طوریکه دست ها کاملاً با مایع ضدعفونی خیس و شستشو داده شود.

سنجری پور به لزوم خشک شدن کامل دست ها پس از استفاده از مایع ضدعفونی کننده اشاره و خاطرنشان کرد: در صورت اضطرار و استفاده از مایع ضدعفونی کننده قبل از خوردن غذا، اجازه دهید تا دست ها به طور کامل خشک شوند در غیر این صورت مواد شیمیایی روی دست ها، حین خوردن غذا می تواند به سلامتی فرد آسیب بزند.

وی صرفه جویی بی جا از مواد ضدعفونی کننده را یکی از دلایل زنده ماندن ویروس کرونا روی پوست دانست و تأکید کرد: اگر برای ضدعفونی از ظرف کوچک استفاده می کنید، حتماً دو تا چهار بار پمپ آن را فشار دهید و به طور کامل بین انگشتان و نیز ناخن ها را آغشته به مایع ضدعفونی کنید.

این پزشک عمومی یادآور شد: آغشته بودن دست ها به کرم های مرطوب کننده چرب، مانع از پاکسازی کامل دست ها توسط مایع ضدعفونی کننده خواهد شد.

سنجری پور با بیان اینکه نگهداری مایع ضدعفونی کننده در یخچال از اشتباهات رایج بسیاری از مردم است، گفت: از نگهداری مایع ضدعفونی در یخچال یا در معرض نورخورشید و یا در نزدیکی فندک یا سیگار اجتناب کنید.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.