کد خبر: 8000
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰
تامین قطعات

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان در نامه‌ای خطاب به مدیران عامل خودروساز بزرگ کشور، تداوم شرایط فعلی (عدم اصلاح قیمت‌ها در قراداد قطعه‌سازان، عدم تامین نقدینگی مورد نیاز قطعه‌سازان و مطالبات معوق آن‌ها از خودروسازان) را عاملی برای توقف ادامه روند تامین قطعه دانست.

به گزارش پیام خبر، موضوعاتی همچون عدم اصلاح قیمت قطعات در قراردادهای فی‌مابین خودروسازان و قطعه‌سازان، بدهی‌های معوق خودروسازان به قطعه‌سازان و مشکلات نقدینگی صنعت خودرو (که هر دو صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی را شامل می‌شود)، دیگر موضوع جدیدی نیست و از سال گذشته تاکنون بارها و بارها به آن پرداخته شده است.

علیرغم اینکه طی بازه‌های زمانی مختلف، وعده‌هایی از جانب مسئولان و خودروسازان برای هموارسازی مسیر حرکت قطعه‌سازان و برداشتن سنگ‌های پیش‌پای آن‌ها داده شده است. به طور مثال،  وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت)  سیاست این سازمان را افزایش تولید خودرو اعلام و پیش‌بینی کرده است که تا پایان سال به افزایش ۵۰ درصدی تولید در حوزه خودرو برسیم و مهمتر از همه اینکه شورای رقابت نیز اجرایی شدن فرمول جدید قیمت‌گذاری برای آن دست خودروهایی که قرار است براساس متوسط قیمت بازار محاسبه شوند، مشروط به افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت تولید خودروسازان کرده است.  بنابراین چنانچه تولید در صنعت قطعه‌سازی که عضو مهمی در صنعت خودرو کشور و عاملی برای بقای آن محسوب می‌شود، دچار اخلال شود، تبعا روند قطعه‌رسانی به خودروسازان کاهش خواهد یافت.

در این رابطه آرش محبی‌نژاد -دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی- در نامه‌ای خطاب به مدیران عامل دو خودروسازی بزرگ کشور، از عدم امکان ادامه روند تامین قطعه با شرایط فعلی صحبت کرده است.

در نامه وی به فرشاد مقیمی (مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو) و جواد سلیمانی (مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا) آمده است: "چنانچه مستحضرید، آن مجموعه‌های معظم در چند ماه اخیر با وعده دادن اصلاح قیمت‌ها و تامین نقدینگی و تسویه مطالبات معوق قطعه‌سازان، زنجیره تامین را تشویق و به نوعی وادار به تولید و ارسال قطعه بدون تسویه مطالبات معوق و تعدیل‌ها نموده است و همواره تصویب بسته جهش تولید، به خصوص تغییر شیوه قیمت‌گذاری خودرو و اصلاح ساختار مالی خودروساز در راستای امکان عمل به تعهدات، مستمسک ایجاد امید و انگیزه در زنجیره تامین بوده است.

متاسفانه اخبار واصله اخیر علی‌رغم گذشت زمان قابل توجه بدون هیچگونه دستاورد مثبتی در خصوص تحقق وعده‌ها و اصلاح شیوه قیمت‌گذاری خودرو و تصویب بسته جهش تولید موجی از ناامیدی در قطعه‌سازی و ناتوانی در ادامه تامین قطعه ایجاد کرده که حرکت قابل ستایش خانواده صنعت خودرو در افزایش روند تولید و داخلی‌سازی را در ایام پایانی سال با مخاطره جدی روبرو خواهد نمود.

صادقانه و صراحتا به عرض می‌رسد، چنانچه اقدام عاجل و موثر در تعدیل قیمت‌ها و پرداخت مطالبات معوق قطعه‌سازان صورت نپذیرد،  ادامه تامین حتی با وعده و وعید هم امکان‌پذیر نخواهد بود. خواهشمند است مقرر فرمائید چاره اندیشی اساسی صورت پذیرد. "

شایان ذکر است که رونوشت این نامه برای علیرضا رزم‌حسینی (وزیر صنعت، معدن و تجارت)، محسن صالحی‌نیا (رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) و عزت‌الله اکبری بالاپشتی (رئیس کمیسون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی) جهت استحضار ارسال شده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.