کد خبر: 8135
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲
 • خبرنگار: سحر علیپور
 • چاپ
حیدر اسکندرپور شهردار شیراز

شهردار شیراز گفت: امیدوارم با افتتاح کتابخانه تخصصی مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر در کنار مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر شیراز،مسیر جدیدی برای کمک به مدیریت شهری تعریف کنیم.

به گزارش پیام خبر،شهردار شیراز در آیین افتتاح کتابخانه تخصصی مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر گفت:  مشکلی که در مطالعات آکادمیک در حوزه مدیریت شهری وجود وارد، فاصله بین حوزه نظری و اجراست،علت فاصله بین حوزه نظری و عملی به ویژه در حوزه مدیریت شهری این است که در پژوهش ها صرفا کار کتابخانه ای و نظری انجام و کمتر از حوزه میدانی و نظر متخصصان استفاده می شود.

حیدر اسکندرپور در این آیین عنوان کرد:  متاسفانه بسیاری از مطالعات دوره ارشد و دکتری که در حوزه مدیریت شهری انجام می شود در اجرا قابل استفاده نیست،و باید با راه اندازی چنین کتابخانه ارزشمندی در کنار مرکز پژوهش های شورا بتوانیم مسیر را به سمتی هدایت کنیم که این مطالعات در حوزه اجرا راهگشا باشد.

وی  با تاکید بر اینکه در خروجی مطالعات پژوهشی لازم است راه حل و داده  ارائه شود تا ما بتوانیم بر اساس آن پروژه تعریف کنیم، افزود: به همین دلیل لازم است تلفیق حوزه نظری و اجرا در کارهای پژوهشی ما جدی تر شود.

شهردار شیراز خاطرنشان کرد: امیدوارم با افتتاح کتابخانه تخصصی مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر در کنار مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر شیراز،مسیر جدیدی برای کمک به مدیریت شهری تعریف کنیم.

وی با ذکر مثالی در خصوص فاصله بین مطالعات آکادمیک و حوزه اجرا اضافه کرد: مطالعات جامعی را قریب به چهار سال است با دانشگاه شیراز قرار داد بستیم و در حال حاضر که می خواهیم وارد مرحله اجرا شویم قریب به ۷۰ درصد قابل اجرا نیست و ما مجبوریم برای اینکه بتوانیم در حوزه مربوطه پروژه هایمان را اجرا کنیم، مطالعات جدیدی را انجام دهیم چون این مطالعات انجام شده راهگشا نیست.

اسکندرپور با بیان اینکه امروز راهی جز تکیه بر کارهای مطالعاتی، پژوهشی و برنامه‌ای نداریم، تاکید کرد: راه حل‌های مقطعی و اقتضایی راه حل مشکلات کشور، استان و شهر نیست و نیازمند حرکت برنامه‌ای هستیم.

شهردار شیراز با اشاره به اینکه کتابخانه مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر در بافت تاریخی فرهنگی واقع شده، گفت: هم اکنون ۳۲ پروژه در بافت تاریخی فرهنگی شیراز در حال اجراست و با اطمینان می گویم که بافت تاریخی مسیر خوبی را طی می کند و یک سرمایه ارزشمند برای شیراز است.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این آیین  گفت: ایجاد مرکز پژوهش‌های این نهاد باارزش‌ترین اقدام شورای پنجم است،: در همین زمینه، کتابخانه این مجموعه باعنوان حلقه تکمیل‌کننده مرکز پژوهش‌ها تصمیمات شورای اسلامی شهر را علمی‌ می‌سازد.

 سید عبدالرزاق موسوی  عنوان کرد: دهه فجر بهانه‌ای است برای تحقق اهداف انقلاب تا بتوانیم با بازخوانی کارنامه خود، اشکالات را برطرف کنیم،

وی ریشه تمامی مشکلات را در جهل و نادانی دانست و افزود: عدم شناخت باعث می‌شود نتوانیم به درک مشترک درباره مسائل مختلف برسیم  و ارزش گام‌برداشتن در زمینه رسیدن به فهم مشترک، با تلاش‌های دیگر ما قابل‌مقایسه نیست.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز افتتاح مرکز پژوهش‌های مرکز شورای اسلامی را زیباترین روز در طی حدود سه‌ونیم ساله این شورا دانست و اضافه کرد: این اقدام مسیر رسیدن به درک مشترک را فراهم‌ می‌سازد و در تصمیم‌سازی‌ها کمک‌کننده است، دلیل از تشکیل این مرکز سرنوشت‌ساز بودن مصوبات شورای شهر بر زندگی مردم می دانیم، شورای شهر شیراز برای جمعیتی دو میلیونی تصمیم‌ می‌گیرد و مصوباتش سرنوشت مردم را رقم می‌زند؛ از همین رو هرچه مصوبات از پشتوانه علمی و فنی و پژوهشی کارشناسی و تحقیقاتی بیشتری برخوردار باشد به همین میزان هم تصمیمات برای تامین صرفه و صلاح مردم و اجتماع مفید خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه وجود مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز ضروری‌ترین بخش برای فعالیت شورای اسلامی بوده است، بیان کرد: با این اهمیت، این مجموعه باید از ابتدا تاسیس می‌شد تا بتواند پشتوانه علمی تصمیم‌گیری‌ها باشد.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز همچنین به موضوع ایجاد کتابخانه تخصصی در این مرکز اشاره کرد و ادامه داد: گشایش این کتابخانه تخصصی، اتمام حجتی برای تقویت ارزش محتوایی مرکز پژوهش‌هاست.

موسوی در ادامه قرارگرفتن مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز را در جوار حرم احمدبن‌موسی (ع) با اهمیت ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که این موضوع ارتباطی تنگاتنگ و معنادار برای تقویت بنیه‌های فرهنگی ایجاد کند، ایجاد مرکز پژوهش‌ها نقطه عطفی در تغییر وضعیت اجتماعی و ساختار فرهنگی این مجموعه می دانیم.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز ضمن تاکید بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های این مرکز، گفت: مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز از لحاظ سخت‌افزاری و امکانات در وضعیت مطلوبی است ولی از لحاظ محتوایی نمره‌ای بیش از ۱۲ تا ۱۵ به آن تعلق نمی‌گیرد؛ اما امید است در ادامه راه در به ثمر رساندن موضوعات پژوهشی موفق عمل کند.

سرپرست مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز  نیز در آیین افتتاح کتابخانه تخصصی این مجموعه اظهار کرد: این مرکز در ۲۷ مهرماه ۱۳۹۸ فعالیت خود را آغاز کرد و طی این مدت با برگزاری جلسات منظم هیات امنا ساختار، بستر و چارت سازمانی آن تعیین شد.

عبدالجلیل شریفی همچنین برگزاری جلسات شورای پژوهشی کارگروه‌های تخصصی و دعوت از متخصصان مدیریت شهری را تدوین‌کننده مسیر کلی و الزامات مرکز دانست و گفت: پاسخ کارشناسی به لایحه‌ها و طرح‌های اجرایی شورا وظیفه اصلی این مرکز است.

وی حمایت از پایان‌نامه‌ها را در مقاطع تحصیلات تکمیلی از دیگر اقدامات این مرکز برشمرد و افزود: مرکز پژوهش‌ها در نظر دارد با عنایت به موقعیت ویژه قرارگیری ساختمان در مجاورت فضاهای بلااستفاده شهری، با همکاری شهرداری منطقه تاریخی و فرهنگی، بوستان و محل مطالعه‌ای برای ساکنان منطقه ایجاد کند.

شریفی با بیان اینکه به‌منظور برخورداری از شهری پویا و تحقق توسعه پایدار باید دست یاری به سوی اندیشمندان دراز کنیم، گفت: در این مسیر، پژوهش چراغ روشنی است که راه از بیراه می‌نمایاند و امروز راه‌اندازی این کتابخانه با نگاهی ویژه به حوزه شهری افروختن چراغی است که تابندگی‌اش موجب روشنایی راه آینده شیراز خواهد بود.

وی شیراز را زیست‌بودم عرفا، ادبا، حکما و علما دانست و بیان داشت: میراث ماندگار این اندیشمندان امروز امانتی است که در برابر آن مسؤولیم؛ از همین رو گشایش این کتابخانه تخصصی، گشایشی عظیم در تدوین راهبردهای شهری آیندگان فراهم  خواهد ساخت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.