همسان سازی حقوق بازنشستگان

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی گفت: پرداخت این بدهی در سال ۱۴۰۰ می‌تواند صرف تکمیل متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی شود.

به گزارش پیام خبر ،حسینعلی حاجی دلیگانی در خصوص جزییات متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: دولت در لایحه بودجه برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۳۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته بود که با پیشنهاد نمایندگان به ۹۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

وی ادامه داد: بر این اساس پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی می‌تواند صرف ترمیم، اصلاح و تکمیل متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران و کارگران تامین اجتماعی شده و بخشی از فاصله پرداختی بازنشستگان این سازمان با کارکنان لشکری وکشوری را جبران کند.

حاجی دلیگانی افزود: در این راستا، ماده "۱۲" قانون برنامه ششم توسعه نیز به عنوان حکم قانونی بر پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی در طول این برنامه توسعه تاکید می‌کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اکنون تا سال ۹۹ (سال چهارم برنامه ششم توسعه) فقط ۴۰ هزار میلیارد تومان از این بدهی طی سال‌های گذشته پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: ۳۰ هزار میلیارد تومان از این مبلغ سهام دولتی بوده و بقیه آن اوراق اسلامی (قرضه) و امکانات دیگری که دولت در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار داده مجموعا به ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

حاجی دلیگانی ادامه داد: این مساله در حالیست که بنابر مناسبات صورت گرفته، کف بدهی دولت به این سازمان ۱۸۰ هزار میلیارد تومان و سقف آن نیز ۳۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

وی تصریح کرد: اما با بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰ که مصوب شد، در صورت اعطای ۹۰ هزار میلیارد تومان از این بدهی (که ۳۰ هزار میلیارد تومان نیز پیش از این داده شده بود) اعتبار در مجموع به ۱۳۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

قدرت خرید مستمری‌بگیران وکارگران بازنشسته متناسب با تورم سالانه افزایش نمی‌یابد

حاجی دلیگانی یادآور شد: در حال حاضر بازنشستگان به عنوان بزرگان خانواده با داشتن عروس وداماد با افزایش آمدورفت‌ها و نیز تشدید هزینه‌ روبه‌رو هستند و این هزینه‌ها باید تامین شود.

وی افزود: با توجه به تورم سال‌های گذشته نیز زندگی و معیشت این جمعیت به سختی گذشته و افزایش حقوق مستمری‌بگیران و کارگران بازنشسته متناسب با تورم رشد نیافته و بنابراین قدرت خرید این جمعیت را در هر سال کاهش داده است.

این نماینده مجلس همچنین در خصوص افزایش سهم بازنشسته‌ها در سال ۹۹ یادآور شد: با پرداخت این اعتبارات، سازمان تامین اجتماعی می‌تواند مبلغی را هم به منظور پرداخت سال ۱۳۹۹ در نظر بگیرد و این امر وابسته به تصمیمات سازمان در این رابطه خواهد بود.

حسینعلی حاجی دلیگانی ۲۵ آذرماه نیز در گفت وگو با ایرنا در این باره گفته بود: قانون متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به‌طور صحیح اجرا نشد و اجراء ناقص طرح سبب افزایش ۱۰۰ هزار تا یک میلیون تومان (به نسبت) در حقوق این بازنشستگان شد.

به اعتقاد وی، این میزان با توجه به عقب‌ماندگی همسان‌سازی (یا به عبارت دیگر متناسب‌سازی) انجام نشد و این در حالیست که سازمان تامین اجتماعی برای کارکنان خود طی سال‎‌های گذشته طرح همسان‌سازی حقوق را اجرا و این افزایش حقوق صرفا برای بازنشستگان محقق نشد.

براساس بند (ب) ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه، سازمان تامین اجتماعی مکلف شده، نسبت به متناسب‌سازی (همسان‌سازی) حقوق بازنشستگان ومستمری‌بگیران اقدام کند و مطابق با ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، افزایش حقوق براساس نرخ تورم در هر سال باید افزایش یابد.

افزایش حقوق براساس نرخ تورم سالیانه (مستند به قوانین مصوب) و اجرای طرح همسان‌سازی مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی (مانند آنچه که برای بازنشستگان لشکری و کشوری اجرا شد) از مهمترین مطالبات بازنشستگان به شمار می‌رود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.