کم‌خوابی و استرس

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافته‌اند که کم‌خوابی و استرس می‌توانند نشانه‌هایی مشابه ضربه مغزی را در پی داشته باشند.

به گزارش پیام خبر، یک پژوهش جدید که در "دانشگاه ایالتی اوهایو"(Ohio State University) انجام شده، نشان می‌دهد که بسیاری از افراد ممکن است زندگی خود را با نشانه‌هایی مانند ضربه مغزی بگذرانند. یافته‌های این بررسی از نظر پژوهشگرانی حمایت می‌کند که عقیده دارند ورزشکاران بهبود یافته از آسیب مغزی باید مورد ارزیابی قرار بگیرند و به صورت فردی درمان شوند.

در یک بررسی صورت گرفته در سطح ملی، بین ۱۱ تا ۲۷ درصد ورزشکاران دانشگاهی که هیچ سابقه‌ای از ضربه مغزی نداشتند، نشانه‌هایی را گزارش دادند که با معیارهای "سندروم پس از ضربه مغزی"(PCS) مطابقت داشت. در این پژوهش که طی آن حدود ۳۱ هزار ورزشکار مورد بررسی قرار گرفتند، سه عامل کمبود خواب، مشکلات سلامت روحی و استرس به عنوان بیشترین احتمال برای پیش‌بینی نشانه‌های سندروم ضربه مغزی مشخص شدند.

به جز گروهی از دانشجویان که نشانه‌های شبیه به ضربه مغزی را گزارش دادند، بین نیم تا سه چهارم همه ورزشکاران نیز یک یا چند نشانه را گزارش دادند که معمولا افراد مبتلا به ضربه مغزی، آنها را تجربه می‌کنند. بیشتر این نشانه‌ها، خستگی، کمبود انرژی و خواب‌آلودگی هستند.

"ژاکلین کیسس"(Jaclyn Caccese)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: تعداد این افراد زیاد بود و با پژوهش‌های پیشین در این زمینه سازگاری داشت اما این نتایج واقعا تکان‌دهنده هستند. این شرکت‌کنندگان، افراد نخبه‌ای هستند که تناسب اندام دارند و نشانه‌هایی را گزارش می‌دهند که معمولا در پی ضربه مغزی پیش می‌آید؛ بنابراین با بررسی مردم عادی، احتمالا حتی می‌توان میزان بیشتری از این نشانه‌ها را یافت.

به گفته پژوهشگران، درک این نکته مهم است که چندین منبع از این نشانه‌ها وجود دارند. دانستن سوابق پزشکی ورزشکاران و وضعیت نشانه‌های اساسی آنها نیز ممکن است به پزشکان کمک کند تا به پیش‌بینی عواملی بپردازند که از پیش وجود داشته‌اند و عواملی که باعث بهبودی ضربه مغزی شده‌اند.

کیسس ادامه داد: وقتی بیماری به کلینیک مراجعه می‌کند که یک ماه یا بیشتر از ضربه مغزی او می‌گذرد، باید بدانیم که پیش از ضربه مغزی، چه نشانه‌هایی را تجربه کرده تا بدانیم که آیا نشانه‌های کنونی ناشی از ضربه مغزی است و یا دلیل دیگری دارد. سپس می‌توانیم درمان نشانه‌های مربوط به ضربه مغزی را آغاز کنیم تا امکان بهبودی سریع‌تر فراهم شود.

این پژوهش برای پر کردن شکاف‌هایی طراحی شد که در مورد اثرات ضربه مغزی و بازیابی ورزشکاران دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های نظامی وجود دارند. روند این پژوهش، با جمع‌آوری و بررسی داده در مورد زنان و مردانی صورت گرفت که در رشته‌های گوناگون ورزشی شرکت می‌کنند و دوره‌های آموزش نظامی را می‌گذرانند.

این پژوهش، ۱۲ هزار و ۳۹ دانشجوی دانشگاه‌های نظامی و ۱۸ هزار و ۵۴۸ دانشجوی ورزشکار از "اتحادیه ملی ورزش دانشگاهی" (NCAA) را در بر می‌گرفت.

تجزیه و تحلیل‌های آماری نشان داد که چه عواملی در سوابق پزشکی ورزشکاران، بیشترین ارتباط را با نشانه‌های سندروم پس از ضربه مغزی دارند. ۱۷/۸ درصد از مردان و ۲۷/۶ درصد از زنان دانشگاه‌های نظامی، نشانه‌هایی را گزارش دادند که به معیارهای ضربه مغزی نزدیک بود. در میان اتحادیه ملی ورزش دانشگاهی، ۱۱/۴ درصد از مردان و ۲۰ درصد از زنان، نشانه‌هایی مشابه نشانه‌های ضربه مغزی گزارش دادند.

در هر دو گروه، مشکلات مربوط به خواب به ویژه کمبود خواب پیش از آزمایش و همچنین مشکلات روانشناختی که از پیش وجود داشته‌اند و سابقه میگرن، به بروز نشانه‌هایی منجر شد که با معیارهای مربوط به ضربه مغزی شباهت دارند. در میان دانشجویان، مشکلات دانشگاهی و همچنین سال اول بودن، احتمال بروز نشانه‌هایی شبیه به ضربه مغزی را افزایش می‌دهد. سابقه افسردگی نیز در رسیدن به شرایط ضربه مغزی تاثیر دارد.

کیسس گفت: شاید ما بتوانیم منبعی از نشانه‌های مخصوص به ضربه مغزی ایجاد کنیم. این پروژه دیگری از این مجموعه است و تلاشی محسوب می‌شود برای این که گروهی از نشانه‌های ویژه را ببینیم که می‌توانند به شناسایی افرادی که دچار ضربه مغزی شده‌اند، کمک کنند.

همچنین هدف از این پژوهش، شناسایی عواملی است که به پیش‌بینی پیامدهای ناشی از ضربه مغزی در دانشجویانی که به آن دچار می‌شوند، کمک می‌کنند.

کیسس اضافه کرد: این پژوهش نه تنها به پزشکان نشان می‌دهد که باید شرایط افراد را پیش از آسیب‌دیدگی بررسی کنند، بلکه داده‌هایی را ارائه می‌دهد که به تفسیر داده‌های به دست آمده‌ از بیماران دیگر کمک می‌کنند. ما در مورد این که چرا افراد، نشانه‌های دائمی دارند، چیزی نمی‌دانیم؛ به همین دلیل سعی داریم این موضوع را بهتر درک کنیم تا امکان پیش‌بینی بهبودی در افراد فراهم شود.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

بین الملل

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.