کد خبر: 8363
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۲
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
رئیس سازمان دانش‌آموزی فارس، امید اسماعیلی

رئیس سازمان دانش‌آموزی فارس از آمادگی کامل فارس برای اجرای طرح ملی مناظره دانش‌آموزی در مناطق و شهرستان‌های فارس خبر داد و افزود: ۱۷ تیم دانش‌آموزی از ۱۱ منطقه استان در قالب ۹ گروه از امروز یکشنبه به مدت دو روز با هم به مناظره می‌پردازند.

به گزارش پیام خبر، امید اسماعیلی با اشاره به اینکه این مناظره ویژه دانش‌آموزان پایه‌های نهم تا دوازدهم است گفت: توسعه فرهنگ گفت‌وگو بین دانش‌آموزان، تقویت مهارت تفکر خلاق و نقادانه، مهارت سخنوری و تقویت روحیه نقدپذیری در دانش‌آموزان  از اهداف اصلی اجرای طرح ملی مناظره است.

رئیس سازمان دانش‌آموزی فارس گفت: تیم‌های دانش‌آموزی شرکت کننده در این مناظره از نواحی ۴ گانه شیراز و شهرستان‌های اقلید، مرودشت، فسا، کوهمره‌نودان، خفر، سروستان و کازرون هستند که در قالب ۱۷ تیم در ۶ گروه دختر و ۳ گروه پسر در این مناظره حضور دارند.

اسماعیلی افزود: هر تیم متشکل از ۵ نفر است که یک نفر مربی پیشتاز به عنوان سرپرست تیم و ۲ دانش‌آموز مناظره کننده و ۲ نفر محقق از اعضای هر تیم هستند که محققین مسوولیت تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات در خصوص موضوع مناظره و جمع‌آوری دلایل مخالفت یا موافقت خود را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: مناظره موجب تقویت انگیزه ارتقای دانش و آگاهی در میان دانش‌آموزان و تمرین فعالیت‌های گروهی و منسجم است که موجب شناسایی دانش‌آموزان مستعد در عرصه سخنوری و نقد نیز است.

رئیس سازمان دانش‌آموزی فارس گفت: استفاده دانش‌آموزان از تلفن همراه در مدارس، برگزاری امتحانات غیرحضوری در شرایط کرونایی، حذف کنکور، تنوع مدارس در ایران، تنوع و گسترش تشکل‌های دانش‌آموزی، گسترش موسسات علمی-آموزشی، گسترش کتاب‌های کمک آموزشی از جمله موضوعاتی است که مناظره‌کنندگان با توجه به نظر مخالف یا موافق خود در خصوص آن ها تحقیق و از آرای خود در مناظره دفاع می‌کنند.

وی در تشریح دیگر موضوعات مناظره کنندگان افزود: اثربخشی تربیتی محتوای مهارت‌های تشکیلاتی موجود، اولویت آموزش مجازی بر آموزش حضوری در شرایط عادی، اعمال محدودیت بر شبکه‌های اجتماعی غیربومی، تاثیر محتوای کتب درسی در تربیت دانش‌آموزان، از دیگر موضوعاتی است که مناظره‌کنندگان با توجه به نظر مخالف یا موافق خود در خصوص آن ها تحقیق و از آرای خود در مناظره دفاع می‌کنند.

معاون فعالیت‌های دانش‌آموزی سازمان دانش‌آموزی فارس نیزگفت: مسابقات به صورت تک حذفی است و در هر دوره یک تیم از دوره مناظره حذف و تیم برنده در مقابل تیم برنده گروه دیگر قرار می‌گیرد.

فاطمه عظیمی با اشاره به اینکه در دوره اول اجرای این طرح و به دلیل شیوع بیماری کرونا مناظره کنندگان به صورت ویدئویی در مقابل یکدیگر قرار دارند گفت: دو نفر داور در هر یک از محل‌های مناظره‌کنندگان حضور دارند و یک نفر کنترل کننده کل برنامه مناظره نیز به صورت ویدئویی و از مرکز استان در اجرای هر چه بهتر روند مناظره حضور دارد.

وی افزود: هریک از تیم های شرکت‌کننده بر اساس معیارهایی از جمله برنامه‌ریزی و هماهنگی و انسجام گروهی، رعایت اخلاق مناظره علمی و احترام به آرا و نظرات مخالف، طی کردن فرآینی علمی و مستدل از طرح مساله تا نتیجه گیری، فن بیان و رعایت نکات دستوری، احاطه و اشراف نسبت به موضوع مورد بحث، استفاده از چارچوب منطقی در بحث و خلاقیت در طرح مسئله از داوران امتیاز می‌گیرند و در صورت رعایت نکات و کسب امتیاز بیشتر، برنده مناظره محسوب می‌شوند.

معاون فعالیت‌های دانش‌آموزی سازمان دانش‌آموزی فارس با اشاره به اینکه پیش از این جلسات توجیهی مسوولان سازمان دانش‌آموزی مناطقی که تیم برای حضور در مناظره‌ ملی معرفی کرده‌اند و سرپرستان ۱۷ تیم شرکت‌کننده و داوران در روزهای جداگانه برگزار شد گفت:در این راستا مسوولان و سرپرستان تیم‌ها و داوران نسبت به قوانین و نکات مهم در مناظره و شرایط برگزاری مناظره آشنا شدند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.