کد خبر: 8371
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱
ایوان قدمگاه

آثار منحصر بفرد، محوطه های تاریخی و چشم اندازهای باستان شناسی و فرهنگی طبیعی، مواریث فرهنگی محسوب می شوند که گذشتگان ما به منظور پیشبرد حیات سیاسی، اجتماعی و معنوی خود و همچنین تامین اهداف بسیاری دیگر، این آثار را خلق کرده که همچنان تا به امروز پابرجای مانده اند.

به گزارش پیام خبر، حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با بیان اینکه این آثار اندوخته های تاریخی ارزشمندی هستند، مطرح کرد: آثار فرهنگی مربوط به ادوار مختلف تاریخی مملو از ظرفیت های فرهنگی و هنری هستند که امروزه با مطالعه بیشتر می توانند بازگوکننده نکات بیشماری از شرایط حیات زمان خود باشند و البته با معرفی بهتر نقشی سازنده در هویت بخشی به جامعه و انسان امروزی ایفا نمایند.

وی افزود: به دلیل وجود چنین ظرفیت هویت بخش در میراث فرهنگی است که این آثار موضوع پژوهش های مختلف در علومی نظیر باستان شناسی، تاریخ، مردم شناسی، هنر و معماری، تاریخ هنرشناسی، مهندسی واقع شده اند و از آنجا که این میراث تجسم عینی تاریخ و فرهنگ هر کشور محسوب می گردند لذا عموم جهانیان از طریق واکاوی و شناخت این آثار، بر تاریخ و فرهنگ خود صحه گذاشته و ضمن معرفی بهتر آنرا ارج می نهند. 
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به ضرورت حفاظت از این آثار، گفت: به همین دلیل حفاظت از میراث فرهنگی در مقابل آسیب ها و تخریب ناشی از عوامل طبیعی و انسانی، بخشی از مسئولیت اجتماعی و وظیفه مشترک همگان محسوب می گردد.

فدایی افزود: بنابراین ملتی که میراث دار چنین آثار ارزشمندی در قلمرو سرزمین خود است، شایسته است که به وظیفه خود در قبال نگهداری و صیانت از آن به نحو مطلوب عمل نماید که از جمله این آثار، ایوان قدمگاه واقع در منتهی الیه کوه مهر یا رحمت و با عظمتی هم پایه با آرامگاه های هخامنشی در تخت جمشید و نقش رستم می باشد.

یاسر زارع، بخشدار مرکزی ارسنجان در ادامه با تاکید بر اهمیت حفاظت از آثار فرهنگی به خبرنگاران گفت: میراث فرهنگی ما همانطور که از نام با مسمایش مشخص است  چونان گنجینه ای است که ماهیت و هویت فرهنگی و تمدن جامعه بشری را مسجل نموده و نمایش می دهد.

وی گفت: بنابراین بر همه ما واجب است که از این ماهیت و اهلیت جهانی و تاریخی خود حفاظت کرده و از آن به عنوان ارزشمندترین گنج آشکار که هم اصالت ما را نمایان می نماید و هم می توان با مدیریت صحیح محلی و به واسطه جذب گردشگر و هدایت آن ها به اماکن گردشگری نظیر بومگردی ها به توسعه پایدار منطقه کمک نمود و ضمن اشتغالزایی به استقلال اقتصادی رسید.

این مقام مسئول اذعان داشت: فرهنگ سازی در راستای حفاظت و مدیریت و معرفی بومی و محلی از میراث فرهنگی مجموعه ایوان قدمگاه، بهترین راهکار جهت رونق و توسعه پایدار این میراث گرانقدر می باشد.

یاسر زارع گفت: در این مجموعه تاریخی با کمک گرفتن از ظرفیت دهیاران توانمند و همیاران گرانقدر میراث فرهنگی و همراهی متخصصین بزرگوار این امر، ایوان قدمگاه چاشتخوار را به نحو مطلوب مدیریت کرده و به عنوان یک میراث جهانی برجسته معرفی خواهیم نمود.

مصطفی رخشنده خو سرپرست کارگاه حفاظت اضطراری و ساماندهی ایوان قدمگاه در این باره گفت: این اثر در فاصله ۵۰ کیلومتری شرق تخت جمشید و نقش رستم و در منتهی الیه کوه رحمت یا مهر قرار دارد.

وی در رابطه با کاربری این مجموعه تاریخی گفت: در رابطه با کاربری ایوان قدمگاه، نظرات متفاوتی همچون آرامگاه، آتشکده، محل قرار گیری اجساد مردگان در تاقچه ها، مناسک آیینی و موارد مختلف دیگر نام برده اند.

رخشنده خو با ابراز گلایه مندی نسبت به عدم حفاظت این آثار باستانی، بیان داشت: بجز ثبت این مجموعه در فهرست آثار ملی به شماره ۱۲۱۹  در سال ۱۳۵۴ هیچ گونه اقدام حفاظتی بر روی این اثر بی نظیر صورت نگرفته و در دهه های اخیر علاوه بر عبور جاده روستایی از مقابل اثر و برداشت سنگ از جنب اثر به وسیله مواد انفجاری، همچنین در سال های اخیر شاهد حفر چاه های عمیق و برداشت بی رویه آب از سفره های زیر زمینی باشیم که خود به خشک شدن چشمه آب واقع در مجاورت این اثر که در طول تمام سده های گذشته جوشان بوده است، منجر گردیده است. 
وی افزود: همچنین متاسفانه بی اعتنایی به مسئولیت همگانی در حفاظت و نگهداری از این محوطه باعث گردیده با یادگارنویسی های متعدد و تابلو نویسی تبلیغاتی با رنگ های صنعتی بر روی بدنه های اثر، چهره بسیار زننده ای ایجاد گردد و از سویی فرسایش طبیعی، ایجاد شکستگی، جداشدگی قطعات از بستر صخره، رویش درختچه ها و گیاهان فصلی، این اثر ارزشمند را با مخاطرات فراوانی مواجه کرده است.

این کارشناس مرمت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در رابطه با اجرای پروژه مرمت اضطراری ایوان قدمگاه، تشریح کرد: مدیریت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با همکاری کارگروه دفتر فنی مجموعه نقش رستم، اقدامات حفاظت اضطراری بر روی این اثر ارزشمند را در برنامه کار قرار داده و با توجه به تعدد آسیب ها، در مرحله نخست از اقدامات خود، پاکسازی یادگار نویسی و تابلو نویسی، زدودن درختچه ها و گیاهان، استحکام بخشی قطعات در حال سقوط، انتقال بلوکه وزین فراز آرامگاه به محل اصلی خود و تثبیت آن را آغاز و در دست اقدام دارد.

وی خاطرنشان کرد: شایان ذکر است در اطراف اثر، معدن سنگ هخامنشی، قبرستان متعلق به اوایل اسلام تا عصر قاجار و عصر حاضر و همچنین در مقابل اثر و در فاصله ۲۰۰ متری، آثاری از تل تاریخی به نام تل گچی دیده می شود که مطالعه آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و هر یک برگی از تاریخ و رویدادهای محوطه ایوان قدمگاه را روشن خواهند نمود.

رخشنده خو در پایان گفت: لازم است که هر یک به سهم خویش گوشه ای از این پهنه شریف را بشناسیم و بشناسانیم، غبار تنهایی و کهولت را از وجودش بزداییم و با زنده ساختنش، هویت، اصالت و شناسنامه خویش را زنده سازیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

گردشگری

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.