کد خبر: 8380
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴
 • خبرنگار: سحر علیپور
 • چاپ
حمیدرضا ایزدی رییس سازمان صمت فارس

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: تا کنون ۱۰۷ فقره جواز تأسیس با سرمایه گذاری پیش بینی شده، یک هزار و ۳۱ میلیارد تومان در این سازمان صادر شده است.

به گزارش پیام خبر،  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به برنامه دولت جهت ساماندهی دستگاه های رمز ارز (ماینر) و استفاده از آن ها به عنوان فعالیتی اقتصادی گفت: دولت در این خصوص دستورالعملی را در آبان ماه سال گذشته صادر کرد تا بر اساس آن صدور جواز تأسیس و پروانه بهره برداری برای دستگاه های رمز ارز امکان پذیر باشد.

حمید رضا ایزدی با بیان این که دولت به همین منظور سامانه «بهین یاب» را تجهیز و بسترسازی لازم برای صدور مجوزهای مذکور را فراهم آورد، اظهارداشت: در این راستا سازمان صمت استان فارس نیز نسبت به راهنمایی متقاضیان براساس دستور العمل صدور جواز تأسیس از طریق سامانه اقدام نمود که تا کنون ۱۰۷ فقره جواز تأسیس با سرمایه گذاری پیش بینی شده ۱۰ هزار و ۳۱۳ میلیارد ریال، معادل یک هزار و ۳۱ میلیارد تومان در این سازمان صادر شده است.

وی افزود:  پیش بینی می کنیم این میزان سرمایه گذاری اشتغالی بالغ بر ۴۸۱ نفر را در پی داشته باشد، این در حالی است که اخیراً چند فقره استعلام نیز از شرکت شهرک های صنعتی به اداره کل حفاظت محیط زیست جهت استقرار در این شهرک صادر شده که می تواند به افزایش حجم سرمایه گذاری و اشتغال ایجاد شده منجر شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به اینکه تعدادی از دستگاه های استخراج ارزهای دیجیتال نیز به صورت قاچاق وارد کشور شده است، بیان کرد: بعضاً این دستگاه توسط سازمان های نظارتی ضبط شده و اداره کل تعزیرات حکومتی به عنوان قاچاق برای آن ها پرونده تشکیل داده است که طی جلسه‌ای با نماینده تعزیرات حکومتی بخشی از موارد در این جلسه حل و فصل شد.

وی عنوان کرد: همچنین از مقاضیان فعالیت در زمینه استخراج رمز ارز می خواهیم تا جهت برون رفت از چالش قاچاق، در ابتدا نسبت به ثبت نام در سامانه بهین یاب به عنوان خود اظهاری دستگاه های توقیفی و یا در اختیار اقدام کنند، پس از انجام این کار، بر اساس شماره و نوع دستگاه ها میزان حقوق ورودی گمرکی توسط سامانه محاسبه و باید توسط متقاضی پرداخت شود تا سازمان صمت بتواند نسبت به تأیید اصالت گواهی پرداخت جهت ادارات تعزیراتی اقدام نماید.

حمیدرضا ایزدی گفت: با توجه به ضرورت حفظ حقوق دولتی و تمهیدات در نظر گرفته شده برای ساماندهی فعالیت رمزارزها، ظرف ۴۵ روز گذشته ۶۲ فقره جواز توسط این سازمان صادر شده است.

وی در خصوص اینکه متقاضیان دریافت مجوز برای استفاده از دستگاه های استخراج رمز ارز با مشکلات و موانعی در کار خود مواجه هستند، گفت: صادراتی محسوب شدن تعرفه برق از جمله موضوعاتی است که باعث می شود متقاضیان از اجرای طرح سر باز زنند،  علاوه بر این، براساس دستورالعمل های ابلاغی، واحدهای استخراج کننده رمز ارز در شمول قوانین استقرار واحد های صنعتی می گنجند و براین اساس استقرار آن ها صرفاً در «نواحی و شهرک های صنعتی»، «مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه» و همچنین «نیروگاه ها» امکان پذیر می باشد.

رئیس سازمان صمت استان فارس با تأکید بر این که امکان صدور جواز تأسیس برای متقاضیانی که جمع توان برق مصرفی تجهیزات استخراج رمز ارز آن ها کمتر از ۲۵۰ کیلو وات باشد وجود ندارد، تصریح کرد: بر اساس دستورالعمل ها، شرکت شهرک های صنعتی نیز از تأمین زمین با تعرفه صنعتی به دلیل خدماتی منظور کردن این گونه فعالیت ها- ممانعت و منحصراً نسبت به تأمین و تخصیص زمین با شرایط خدماتی برای متقاضیان واجد شرایط موافقت می نماید.

وی افزود: از آن جا که توان برق طرح های خدماتی بر اساس متراژ زمین مشخص می شود؛ بنابراین اجرا و تأمین برق جهت متقاضیان مذکور هزینه بر و بعضاً غیر قابل انجام می باشد، تحت هیچ شرایطی امکان استفاده از برق صنعتی و خانگی برای استخراج رمز ارز وجود ندارد.

ایزدی با اشاره به این که درگاه پرداخت الکترونیکی حقوق و عوارض دولتی دستگاه های استخراج رمز ارز از پنجم دی ماه سال جاری عملیاتی شده است، اضافه کرد: متقاضیان استفاده از دستگاه های استخراج رمز ارز تا پایان ساعت اداری روز پنجم بهمن ماه جاری فرصت داشتند که با مراجعه به سامانه بهین یاب نسبت به درج مختصات و سریال تجهیزات خود اقدام و حقوق دولتی را پرداخت نمایند.

وی تاکید کرد: متقاضیانی که در بازه زمانی مذکور، ثبت نام و خود اظهاری را انجام داده اند، تا پنجم اسفند ماه امسال تعیین تکلیف خواهند شد.

رئیس سازمان صمت استان فارس خاطر نشان کرد: تلاش برای برای اصلاح دستورالعمل صدور جواز تأسیس و پروانه بهره برداری دستگاه های استخراج رمز ارز در خصوص محل استقرار و میزان توان حداقل برق مورد نیاز از جمله موضوعاتی است که توسط سازمان صمت پیگیری و در دستور کار وزارت متبوع قرار گرفته است که اگر این موضوع مورد موافقت قرار گیرد بخشی از مشکلات استقرار طرح نیز برطرف خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.