کد خبر: 8382
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
زیست بوم تخت جمشید

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید صبح چهار شنبه ۲۹ بهمن ماه ۹۹ در جمع خبرنگاران در رابطه با برنامه ریزی های اجرایی این پایگاه نسبت به لزوم توجه به زیست بوم تخت جمشید و ضرورت حفاظت از آن به عنوان عامل و بستری در شکل گیری و توسعه تمدنی در منطقه خبر داد.

به گزارش پیام خبر، حمید فدایی، صبح چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه ۹۹ در جمع خبرنگاران در رابطه با برنامه ریزی های اجرایی این پایگاه نسبت به لزوم توجه به زیست بوم تخت جمشید و ضرورت حفاظت از آن به عنوان عامل و بستری در شکل گیری و توسعه تمدنی در منطقه خبر داد و در این زمینه مطرح کرد: 
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید افزود: زیست بوم و ظرفیت های طبیعی دشت مرودشت بعنوان بخشی از منظر فرهنگی و طبیعی تخت جمشید از مهمترین عوامل ایجاد و توسعه تمدنی چند هزارساله در منطقه بوده است و دقیقا به همین دلیل است که شاهد حضور لایه های مختلف استقراری و سکونتی در قالب محوطه ها و تپه هایی از هزاره پنجم ق.م تا عهد حاضر در  دشت مرودشت هستیم و به همین دلیل احترام به زیست بوم منطقه و حفاظت از یکپارچگی های تاریخی و طبیعی در منظر میراث جهانی تخت جمشید از مهمترین برنامه های راهبردی پایگاه محسوب می شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بخشی از یگان حفاظت شهرستان تحت عنوان گشت موتوری متولی صیانت و حراست از محدوده حرایم تخت جمشید است که خود شامل هم آثار تاریخی منطقه و هم ظرفیت های طبیعی آن همچون کوهستان رحمت و کوه حسین یا همان کوه نقش رستم است و این حراست از طریق حضور روزانه یگان حفاظت در حریم و سرکشی مداوم نیروهای گشتی، تامین می شود.
  
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در رابطه با حفاظت، نگهداری و بهره‌برداری متناسب از ظرفیت های محیط زیست طبیعی دشت مرودشت افزود:توجه به آموزش های عمومی و تخصصی در زمینه های میراث فرهنگی و محیط زیست به منظور بهره مندی هر چه بیشتر از ظرفیت مشارکت های شهروندی از یک سو و از سوی دیگر توجه به هم افزایی واحدهای مرتبط با موضوع با بهره گیری از مشارکت میان دستگاه های متولی حفاظت می تواند از گام های اساسی در توسعه پایدار با محوریت میراث فرهنگی، محیط زیست و موضوع گردشگری محسوب شود.

وی افزود: توجه به ظرفیت های موجود در حریم تخت جمشید از قبیل سازه ها و منابع آبی دوران باستان، توجه به پیوستگی فرهنگی و طبیعی در منظر میراث جهانی تخت جمشید، به کارگیری سیاست های حمل و نقل پاک در مسیر و محوطه جهانی تخت جمشید، مدیریت پسماند در محوطه با رویکرد فرهنگ سازی و زیباسازی محیطی، بررسی عوامل مخرب انسانی، جانوری و طبیعی در محیط زیست محوطه های گردشگری، از مواردی است که می تواند ترسیم کننده راهبردهای حفاظتی ما در قبال تاریخ و زیست بوم باشد و بین موضوع حفاظت و توسعه پایدار  پیوند مطلوب برقرار کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

گردشگری

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.