کد خبر: 8397
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
لوگوی اتاق بازرگانی فارس

طی مراسمی از صادرکنندگان نمونه ملی، صادرکنندگان استانی، صادرکنندگان برتر و صادرکنندگان قابل تقدیر معرفی و تقدیر شدند. در این مراسم که با حضورمسئولان استانی و فعالان حوزه اقتصاد برگزار شد، از ۲ صادرکننده نمونه ملی، ۱۴ صادرکننده نمونه استانی، ۸ صادرکننده برتر و ۷ صادرکننده قابل تقدیر تقدیر شد.

طی مراسمی از صادرکنندگان نمونه ملی، صادرکنندگان استانی، صادرکنندگان برتر و صادرکنندگان قابل تقدیر معرفی و تقدیر شدند. در این مراسم که با حضورمسئولان استانی و فعالان حوزه اقتصاد برگزار شد، از ۲ صادرکننده نمونه ملی، ۱۴ صادرکننده نمونه استانی، ۸ صادرکننده برتر و ۷ صادرکننده قابل تقدیر تقدیر شد.

جمال رازقی در این مراسم گفت: توسعه سیاسی در گرو توسعه اقتصادی است.

رئیس اتاق بازرگانی فارس در این مراسم با اشاره به برتری رشد صادرات استان فارس نسبت به میانگین کشور، گفت: مطابق گزارش گمرک در ۹ ماهه نخست سال ۹۹، استان فارس ۱۲۹ میلیون دلار صادرات داشته که از لحاظ وزنی ۳۰ درصد و از لحاظ ارزشی ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و در مقایسه با رشد صادرات کشور که ۱۸ و نیم درصد است، این میزان از میانگین کشور بالاتر است.

جمال رازقی در ادامه گفت: صادرات نوک پیکان توسعه اقتصادی در هر کشور است و علی رغم صحبت های مقام معظم رهبری، مقامات اجرایی کشور هنوز اهمیت آنرا آنچنان که باید درک نکرده اند. شکی نیست که توسعه سیاسی در گرو توسعه اقتصادی است.

وی تصریح کرد: هدف همه دولت ها رفاه جامعه، عدالت اجتماعی، بهبود معیشت، اشتغال و ایجاد درآمد ثابت است و راه رسیدن به این اهداف در سایه توسعه اقتصادی است که دستیابی به این مهم در گرو توسعه صادرات است.

رئیس اتاق بازرگانی فارس با بیان این که جایگاه واقعی بخش خصوصی در کشور مشخص نیست، گفت: زمان زیادی است که گفته می شود تمام مشکلات بخش خصوصی، نتیجه غلبه سیاست بر اقتصاد است و فرمان اقتصاد کشور به دست سیاست بوده که چنین نتایجی را به بار آورده است؛ وضعیت معیشت امروز کشور را کدام سیاست گذار پاسخگو است؟

رازقی گفت: برای جبران رفاه مردم سیاسیون در تلاش هستند تا این بخش خصوصی نحیف را روز به روز کوچکتر کرده و به بهانه تقویت بزرگترین تشکل بخش خصوصی کشور، تغییر قانون و دخالت بیشتر سیاسیون را در این تشکل را برنامه ریزی کرده اند.

وی با اشاره به نبود ثبات اقتصادی و نرخ بالای تورم اقتصادی درکشور گفت: یقینا آنچه امروز بعنوان شاخص های تولید و صادرات در کشور مشاهده می کنیم، نمایانگر نحوه حمایت از تولید و صادرات است.

رئیس اتاق بازرگانی فارس افزود: سهم کشور ما از بازارهای صادراتی در ۱۵ کشور همسایه تنها دو درصد است و طرف های خارجی به حرف های ما اعتماد ندارند.

در ادامه این مراسم رئیس سازمان صنعت و معدن فارس گفت: بدلیل اعتماد به بخش خصوصی، در سال جاری برای اولی بار تجربه انتخاب صادر کنندگان نمونه استانی را بصورت رسمی‌به اتاق بازرگانی‌ واگذار کردیم و همچنان در واگذاری امور به بخش خصوصی ثابت قدم هستیم.

حمیدرضا ایزدی همچنین گفت: استان فارس به عنوان استان پیشرو، مراحل صدور جواز تاسیس واحدهای صنعتی را به خانه صنعت و معدن واگذار کرده است.

وی با اشاره به اعمال شدیدترین تحریم ها علیه ایران در سال گذشته گفت: درا ین تحریم ها، خاکریز اول حمله بخش صاردات و واردات بوده است.

ایزدی همچنین افزود: علی رغم وجود این تحریم ها تامین نیازهای ارزی توسط بخش خصوصی صادرات در کشور انجام شده و فعالان اقتصادی استان عملکرد خوب و قابل قبولی داشتند و در استان فارس شاهد برگشت ۷۵ درصد ارز حاصل از صادرات بوده ایم.  

استاندار فارس هم دراین مراسم گفت: فعالان اقتصادی و افراد صاحب نظر باید با واقع بینی و تسلط بر مسائل، روشنگری لازم را انجام دهند و مردم را نسبت به عواملی که اقتصاد کشور را دچار مشکل کرده است، آگاه کنند. زیرا استان فارس دارای مولفه های لازم برای توسعه اقتصادی است.

عنایت‌الله رحیمی همچنین گفت: بر زبان آوردن سخنان عوام فریبانه تنها سبب ایجاد هزینه برای کشور می شود، گفتن سخنان علمی و منطقی و روشن کردن اذهان مردم نسبت به واقعیت می‌تواند حق مطلب را ادا کند.

وی ادامه داد: باید به مردم گفته شود  دلیل ایجاد مشکل در اقتصاد کشور و کوچک شدن سفره آنها در اثر کدام سیاستگذاری و قانونگذاری است و کدام نهاد، گروه یا صنف چنین قانون و سیاستی را ترسیم، انشاء و یا تحمیل کرده است.

استاندار فارس، با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته هرگونه حرکتی را بر مبنای منافع ملی خود تعریف می‌کنند، گفت: ایجاد وفاق در راستای حفظ منافع ملی زمینه ساز توسعه اقتصادی کشورها است.

وی با اشاره به این که حتی در کشورهایی که بر مبنای نظامی گری اداره می شوند، منافع ملی، محور اقدامات است، افزود: شاه بیت منافع ملی، توسعه اقتصادی است و همه کشورها برای ایجاد رفاه در جامعه و توسعه اقتصادی تلاش می کنند.

استاندار فارس اضافه کرد: باید به این موضوع نیز توجه داشت، کشوری که نتواند ارز آوری داشته باشد و خلق ثروت کند، نمی‌تواند رفاه و آسایش اجتماعی مردم خود را تامین کند.

رحیمی همچنین اظهار داشت: مزیت دیگری که کشور و استان فارس از آن برخوردار است موقعیت راهبردی (استراتژیک)، جغرافیای سیاسی (ژئوپولتیک) و موقعیت اقتصادی (ژئواکونومیک) و دسترسی ارزان به راه‌های مختلف حمل و نقل است.

استاندارفارس وجود سابقه و تجربه تجارت را دیگر مزیت توسعه اقتصادی در ایران دانست و اظهارداشت: خوشبختانه در استان فارس از گذشته های دور سابقه تجارت بین المللی وجود داشته است که این سابقه به صورت نهادینه درآمده و می تواند مورد استفاده صادرکنندگان قرار گیرد.

رحیمی ادامه داد: از دیگر مباحث حائز اهمیت، سرمایه است و اینکه بتوانیم از راه‌های مختلف و ارز آوری و همچنین جذب سرمایه‌های جهانی سرمایه لازم را فراهم کنیم.

 وی تاکید کرد: در صورت پایین بودن ضریب تشکیل و تولید سرمایه  نمی‌توانیم بگوییم که به رشد و توسعه اقتصادی مناسب دست یافته‌ایم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.