کد خبر: 8418
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷
 • خبرنگار: منیره خسروبیگ
 • چاپ
جشنواره داستانی حافظ

جشنواره‌ داستانی حافظ گامی دیگر برای هم‌سخنی نسل امروز با بزرگان گذشته است.

به گزارش پیام خبر، دکتر کاووس حسن‌لی بیان کرد: مرکز حافظ‌شناسی به مناسبت بیست‌وپنجمین سال (ربع قرن) فعالیت علمی و فرهنگی خود، با همکاری کرسی پژوهشی حافظ، نخستین‌ جشنواره‌ی داستان‌نویسی را با موضوع حافظ برگزار می‌کند و آشنایی و پیوند بیش‌تر نسل امروز با شعر و اندیشه‌ی حافظ و فرهنگ اصیل و پرمایه‌ کهن ایران است که کرسی پژوهشی حافظ در مرکز حافظ‌شناسی، برای هم‌سخنی نسل امروز با شعر حافظ، برنامه‌های متنوعی دارد و جشنواره‌ داستان‌نویسی با موضوع حافظ یکی از همین برنامه‌هاست.

مدیر کرسی پژوهشی حافظ گفت: مردم ما بخشی از سرفرازی امروز خود را از بزرگانِ سربلند گذشته و نیاکان افتخارانگیز خود وام گرفته‌اند؛ تاریخ گذشته‌ ما کتابی‌ست پربرگ‌وبار که البته صفحات تاریک هم دارد و ما هرگز نباید دچار خودفریبی بشویم و گمان کنیم همه‌ برگ‌های این کتاب یکسره روشن و متعالی است؛ اما این کتاب پربرگ‌وبار آن‌قدر صفحه‌های زرین و روشن دارد، که رشک بسیاری از ملت‌های دیگر را برمی‌انگیزد.

وی ادامه داد: مسلما جهان گذشتگان جهانی دیگرگونه بوده است و ما امروز در جهانی دیگر و با شرایطی دیگر زندگی می‌کنیم؛ اما این واقعیت روشن نمی‌تواند و نباید موجب گسستن ما از ریشه‌های استوارمان باشد، متأسفانه در دویست‌سال گذشته بسیاری بوده‌اند که گمان کرده‌اند، برای زیستن شایسته در جهان امروز باید از همه‌ گذشته‌ خود برید، گسست و از آن دست کشید، البته کسانی هم بوده‌اند و هستند که هنوز در گذشته زندگی می‌کنند و فهم درستی از جهان معاصر ندارند.

دبیر جشنواره‌ داستانی حافظ تأکید کرد: ادبیات داستانی می‌تواند یکی از راه‌های پیوند نسل امروز با شعر و اندیشه‌ حافظ باشد، از همین‌رو در آستانه‌ بیست‌وپنجمین سال فعالیت مرکز حافظ‌شناسی؛ تصمیم گرفتیم نخستین‌ جشنواره‌ داستان‌نویسی را با موضوع حافظ برگزار کنیم و علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره، می‌توانند آثار خود را حداکثر تا  ۱۵مرداد ۱۴۰۰به‌نشانی story.hafez@gmail.com ارسال کنند.

دکتر حسن‌لی درخصوص مقررات و شرایط شرکت در این جشنواره افزود: ۱.داستان‌ها در پیوند با شعر، اندیشه، زندگی یا زمانه حافظ باشد؛ ۲.نویسنده در انتخاب موضوع، سبک داستان و زمان رویدادها (معاصر یا گذشته) محدودیتی ندارد؛ ۳. داستان‌های ارسالی به‌زبان فارسی و حداکثر ۴۰۰۰ کلمه باشد؛ ۴.هر داوطلب می‌تواند با یک یا دو اثر در مسابقه شرکت کند؛ ۵.داستان‌های ارسالی نباید پیش از این در جایی منتشر شده باشد؛ ۶.آثار برگزیده از سوی مرکز حافظ‌شناسی در مجموعه‌ای چاپ و منتشر می‌شود؛ ۷. نویسنده با ارسال اثر داستانی خود و نیز تکمیل فرم ثبت‌نام، حق انتشار اثر را (در صورت انتخاب از سوی داوران) به  مرکز حافظ‌شناسی واگذار می‌کند.

وی از حضور خانم دکتر منیژه عبدالهی‌ و آقایان احمد اکبرپور، ابوتراب خسروی، محمد کشاورز و حسن میرعابدینی به‌عنوان هیأت داوران جشنواره‌ی داستانی یاد کرد و توضیح داد: اسامی برگزیدگان جشنواره‌ی داستانی حافظ، در مراسم یادروز حافظ (۲۰مهر ۱۴۰۰)  اعلام می‌شود و مراسم اهدای جوایز نیز در شیراز انجام می‌گیرد و مرکز حافظ‌شناسی-کرسی پژوهشی حافظ، ۴جایزه‌ برای برگزیدگان بدین‌صورت درنظر گرفته است: نفر اول مبلغ ۸۰میلیون ریال به‌همراه تندیس همای حافظ و سپاس‌نامه‌ی ویژه؛ نفر دوم مبلغ ۵۰ میلیون ریال به‌همراه سپاس‌نامه‌ی ویژه؛   نفر سوم مبلغ ۳۰ میلیون ریال به‌همراه سپاس‌نامه‌ی ویژه؛ و پنج جایزه‌ی نقدی ۵ میلیون ریالی برای آثار داستانی شایسته‌ی قدردانی

گفتنی‌است: فایل شیوه‌نامه و فرم ثبت‌نام جشنواره‌ی داستانی حافظ در وبگاه رسمی مرکز حافظ‌شناسی، به‌نشانی www.hafezstudies.com موجوداست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.