کد خبر: 8427
تاریخ انتشار: ۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۵
 • خبرنگار: محمدمهدی اسدزاده
 • چاپ
فرشاد فرشته حکمت، کتاب افسانه رستا

این کتاب را نزدیک به ۱۴ سال پیش برای ساخت یک پویانمایی بلند سینمایی نوشتم؛ هرچند پاسخی که بارها شنیدیم این بود که از توان سینمای ایران به دلیل حجم پروداکشن و بودجه‌ای که می‌خواهد، بیرون است.

به گزراش پیام خبر؛ کتاب «افسانه رستا»، نمایشنامه‌ای از «فرشاد فرشته‌حکمت»، نویسنده کازرونی به شایستگان تقدیر سی و هشتمین دوره جایزه کتاب سال ایران پیوست.
فرشاد فرشته‌حکمت گفت: افسانه رستا کتابی است که ردپای اسطوره‌ها و افسانه‌ها را با در نظر گرفتن حماسه‌های ایران دنبال می‌کند. در این کتاب به‌طور مستقیم از اسطوره‌های ایرانی اقتباس نشده است.
فرشته‌حکمت افزود: از بین آثار متعددی که در ادبیات دارم، توانستم این اثر را به‌عنوان کتاب به چاپ برسانم. این کتاب را نزدیک به ۱۴ سال پیش برای ساخت یک پویانمایی بلند سینمایی نوشتم؛ هرچند پاسخی که بارها شنیدیم این بود که از توان سینمای ایران به دلیل حجم پروداکشن و بودجه‌ای که می‌خواهد، بیرون است. از این رو آن را چاپ کردم. در این ۱۴ سال منتظر بودم که یک ناشر مناسب برای چاپ این کتاب پیدا کنم که سرانجام به پیشنهاد همکاران دانشگاهی از انتشارات دانشگاه تهران استفاده کردیم که چاپ این کتاب به مدت یک سال به طول انجامید.
این مدرس دانشگاه ادامه داد: این اثر مبارزه‌ای بین نیروهای خیر و شر، تاریکی و روشنی، زشت و زیبا، بدی و نیکی است. بنیاد و ساختاری که برای این کتاب طراحی شده عملاً یک مبارزه بدون مرگ و بدون خشونت است. مبارزات در بین مثبت و منفی طراحی‌شده است که در آن هیچ مرگ و خشونت ای وجود ندارد و الهام اصلی این اثر یک مصرع شعر از مولانا بود (از محبت دیو حوری می‌شود).
گفتنی است شخصیت اصلی این داستان رستا نام دارد که یک شخصیت خیالی است. این داستان بیانگر آن است که اگر بخواهیم اندیشه‌ها را جلا بدهیم نخست باید از «دل» شروع کنیم. این پیام درخشانی بود که معنای واقعی به آن بخشید.
فرشاد فرشته‌حکمت (زاده ۱۳۴۱ در کازرون) کارگردان و مستندساز ایرانی، شاعر و استاد دانشگاه تهران است. از آثار وی می‌توان به حافظ از دیدگاه گوته، خدایگان خاک، رازهای ایران زمین، تولد یک خط و باران در آفتاب اشاره کرد. در سال ۱۳۸۷ مراسم نکوداشت وی در سینما حقیقت برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.