کد خبر: 8443
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۹
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
روز مهندس، سیف زاده

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس گفت: ادارات و دستگاه های ذیربط با هماهنگی و هم افزایی و دوری از عملکرد جزیره ای بهترین نتیجه را برای حفظ ایمنی شهروندان خواهند داشت.

به گزارش پیام خبر، بمناسبت روز مهندسی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در جمع خبرنگاران ضمن تبریک این روز گفت: ادارات و دستگاه های ذیربط با هماهنگی و هم افزایی و دوری از عملکرد جزیره ای بهترین نتیجه را برای حفظ ایمنی شهروندان خواهند داشت.

سید مرتضی سیف زاده افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در طول سال های فعالیت خود بر این اصل تاکید داشته و حتی پیش از تصویب قانون نظام مهندسی کنترل ساختمان در سال ۱۳۷۴ نیز با تشکیل انجمن ها و اتحادیه های مهندسی با سازمان مسکن و شهرسازی سابق و شهرداری شیراز همکاری نزدیکی داشته است.

وی با اشاره به تعدد و تنوع حوادث طبیعی در کشور گفت: در تمام کشورهای دنیا اولویت اول، حفظ جان و مال مردم است و لذا بر اساس اقیلم هر کشور، آیین نامه ساختمانی وجود دارد که در آن به مواردی از قبیل طراحی معماری ساختمان، محاسبات سازه و برق و مکانیک برای مقابله با حوادث آتش سوزی پرداخته شده است.

سیف زاده افزود: پیشگیری بهتر از درمان است و اولین موضوع دارای اهمیت در ساخت و ساز، تضمین ایمنی سازه است که با رعایت استانداردهای بین المللی و ملی این مهم انجام خواهد شد؛ لازم است تا با تکیه بر دانش روز، طراحی های شهری را انجام دهیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی مساله بهداشت و سلامت در ساختمان را مورد بعدی معرفی کرد و اظهار کرد: طراحی ساختمان باید به گونه ای باشد که دسترسی های ویژه معلولین هم در نظر گرفته شود.

سیف زاده خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت مساله اقتصادی در ساخت و ساز بنا و همچنین مقرون به صرفه بودن استفاده از مصالح ساختمانی جدید نسبت به مصالح سنتی، لازم است تا مهندسین اطلاعات و دانش خود را به روز کنند تا بتوانند خدمات را به نحو شایسته و با صرفه اقتصادی بیشتر ارایه دهند.

وی با اشاره به زلزله اخیر در سی سخت و حوادث دیگری نظیر زلزله کرمانشاه و آتش سوزی پلاسکو گفت: این موارد لزوم استفاده از متخصصین دارای صلاحیت در صنعت ساختمان را تایید می کند و سازمان نظام مهندسی ساختمان می تواند در کاهش حوادث غیرمترقبه در صنعت ساختمان نقش داشته باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی در ادامه گفت: این سازمان توانسته در کنار مدیریت بحران استانداری فارس در حوادث غیر مترقبه ای مانند سیل سال ۹۸ در شیراز، آتش سوزی هتل آسمان و رانش کوه در بخش هایی از شیراز همکاری مؤثری داشته باشد.

وی با اشاره به عملکرد سازمان نظام مهندسی در سال جاری گفت: این سازمان موفق به انعقاد تفاهم نامه های همکاری متعددی با دستگاه های دولتی شده است که از جمله می توان به تفاهم نامه با سازمان میراث فرهنگی، شرکت پخش فرآورده های نفتی و اداره کل کار، رفاه و تأمین اجتماعی اشاره کرد.

سیف زاده هدف از این تفاهم نامه ها را ارائه خدمات مهندسی در حفظ آثار و معماری تاریخی شهر شیراز، ارائه خدمات مهندسی در ایستگاه های خدمات رفاهی بین راهی شرکت نفت و برقراری ایمنی در شرکت های ساختمانی و به حداقل رساندن حوادث ساختمانی در حین کار عنوان کرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی همچنین گفت: برای اولین بار در کشور، با همکاری اداره کل کار و تامین اجتماعی برای ۱۰۰ نفر از مهندسین جوان دوره های آموزش ایمنی در ساختمان برگزار شده است.

نماینده سازمان نظام مهندسی فارس در دبیرخانه صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور همچنین خبر داد: بمنظور آموزش و ارائه خدمات فنی و مهندسی در کشور افغانستان، بزودی تفاهم نامه ای با این کشور به امضا خواهد رسید.

هم اکنون این سازمان دارای ۳۵ هزار عضو و ۲۶ دفتر نمایندگی در استان فارس است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.