کد خبر: 8477
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵
جوجه

تعدادی از پرورش‌دهندگان به اشتباه تصور می‌کنند که اگر مرغ یا بوقلمون بالغ خریداری کنند از همان ابتدا به سودآوری می‌رسند.

به گزارش پیام خبر، در گفت‌وگویی که با یکی از کارشناسان پرورش طیور کشورمان داشتیم از او درباره چند سوال و دغدغه مهم پرورش‌دهندگان سوال کردیم.  

یک تصور اشتباه

یک پرورش‌دهنده، تجربه خود را این‌گونه بیان می‌کند: «من هزار مرغ ۴۵ روزه تخم‌گذار خریدم. زمان رسیدن به تخم‌گذاری آن‌قدر طولانی شد که جیبم خالی شد! اگر به جای این کار ۲۰۰ مرغ جوان خریده بودم به‌صرفه‌تر بود».

بسیاری از پرورش‌دهندگان پرندگان تخم‌گذار مرتکب این اشتباه می‌شوند. پیامدهای این موضوع درباره مرغ و بوقلمون بسیار بیشتر است.

سعید صادقی در این باره گفت: «تعدادی از پرورش‌دهندگان تصور می‌کنند که اگر مرغ یا بوقلمون بالغ خریداری کنند جلو می‌افتند و از همان ابتدا به سودآوری می‌رسند. توصیه من آن است که پرورش‌دهندگان تحت هیچ شرایطی، مرغ و بوقلمون بالغ نخرند.

تخم‌های نطفه‌دار باید تحریک نوری شوند

وی در تشریح بیشتر موضوع گفت: «مرغ تخم‌گذار باید در سن سه و نیم ماهگی و بوقلمون در شش‌ماهگی؛ تحریک نوری شوند. باید تحریک نوری باشد تا بلوغ به موقع داشته باشد. بلوغ به هنگام عامل مهمی است چون بر راندمان تخم‌گذاری و در نتیجه بر سود نهایی تاثیر می‌گذارد. منظور از تحریک نوری، شدت و مدت‌زمان نوری است که به پرنده داده می‌شود. وقتی پرنده بالغ می‌خرید احتمال آنکه پرنده شما تحریک نوری شده باشند در حد صفر است. بی‌توجهی به این موضوع مهم نه تنها شما را جلو نمی‌اندازد بلکه ضرر و زیان به همراه دارد».

اندازه هم مهم است

عامل دیگری که به شدت روی درصد هچ پرندگان تاثیر می‌گذارد شکل و اندازه ظاهری تخم نطفه‌دار است. صادقی درباره این موضوع گفت: «اندازه تخم نطفه‌دار باید متعارف باشد؛ یعنی نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک باشد. تخم‌های کوچک و بزرگ به درد جوجه‌کشی نمی‌خورند. وزن استاندارد تخم نطفه‌دار برای هر پرنده‌ای، خاص است. برای مثال وزن تخم‌مرغ نطفه‌دار نباید کمتر از ۵۰ و بیشتر از ۶۰ گرم باشد. به لحاظ ظاهری هم تخمی که ظاهر آن اختلال داشته باشد به کار جوجه‌کشی نمی‌آید. تخم‌ها نباید بیش‌ازحد گرد، بیضوی یا موج‌دار باشند».

ضخامت پوسته استاندارد باشد

وی افزود: «ضخامت پوست تخمه‌دار هم نباید غیرمتعارف باشد. پوسته نازک باعث می‌شود که آب بیشتری تبخیر شود و راندمان نهایی کار کاهش یابد. از طرف دیگر ضخامت زیاد پوسته باعث می‌شود که جوجه نتواند خارج شود و توله‌مرگی اتفاق بیفتد. مورد مهم دیگر به اختلالات تخم نطفه‌دار مربوط می‌شود. اگر زرده و سفیده تخم، بیش‌ازحد باشد نباید برای جوجه‌کشی استفاده شود. از تخم‌های ترک‌خورده هم به‌هیچ‌عنوان استفاده کرد و هرگز وارد دستگاه مولد شوند».

بسیاری از پرورش‌دهندگان به تجربه دریافته‌اند که هنگام هچ باید دمای درون دستگاه را چند دهم درجه کاهش داد اما دلیل این کار را نمی‌دانند. سعید صادقی در تشریح چرایی این کار گفت: «جنینی که در داخل تخم، در حال رشد است دمای کلی درون دستگاه را بالا می‌برد. برای مثال اگر پرنده شما، مرغ است و دمای دستگاه جوجه‌کشی روی ۳۷.۷ تنظیم شده باشد در زمان هچ به ۳۷.۳ کاهش می‌یابد. بنابراین یکی از دلایل، کم کردن دمای ایجاد شده توسط خود جنین است».

از استان خود خرید کنید

صادقی در ادامه به پرورش‌دهندگان توصیه کرد که تخم نطفه‌دار را از استان خود تهیه کنند. وی گفت: «اگر از استان خود خرید کنید می‌توانید گله و سالن جوجه‌کشی و پرورش را از نزدیک ببینید. سروکار داشتن با یک شخصیت حقوقی باعث می‌شود اعتماد کنید. در غیر این صورت ممکن است که اصلاً محصولی در کار نباشد. نکته مهم دیگر آن است که معضل استرس بین‌راهی را برای تخم‌ها برطرف می‌کنید و شوک دمایی به آنها وارد نشود و از همه مهم‌تر هزینه حمل‌ونقل کاهش می‌یابد. هزینه ارسال یک کارتن ممکن است حدود ۷۰ هزار تومان باشد».

منبع: گسترش نیوز

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.