غدیر - امیرالمومنین علی (ع) - امام علی (ع)

آیین تجلیل از بازنشستگان و مرمتگران مجموعه جهانی تخت جمشید به مناسبت بزرگداشت روز مرد در ولادت حضرت علی (ع) با حضور مهمانان ویژه و کارکنان این مجموعه جهانی برگزار شد.

به گزارش پیام خبر، آیین تجلیل از بازنشستگان و مرمتگران مجموعه جهانی تخت جمشید به مناسبت بزرگداشت روز مرد در ولادت حضرت علی (ع) با حضور مهمانان ویژه و کارکنان این مجموعه جهانی برگزار شد.

بازنشستگی، آغازی دوباره در عرصه‌های کاری و فصلی جدید از زندگی به شمار می‌ رود تا در کسوت بازنشستگی این ظرفیت انسانی بتواند با تکیه بر علم و تجربه چندین ساله، در مقام مشاور و راهنما، به رسالتی نو ادامه دهد و منشأ خدمات ارزنده برای فرزندان این مرز و بوم در تمامی عرصه ها گردد.
تخت جمشید، میراثی ایرانی و جهانی با قدمتی ۲۵۰۰ ساله است که در طول تاریخ پر فراز و نشیب خود تا کنون پذیرای پادشاهان، مهندسین، هنرمندان، صنعتگران، گردشگران و پاسداران و میراث دوستان بیشماری بوده است و این بدان معناست که این مکان یادمانی به دلیل ارزش های ویژه خود در زمینه هنر و معماری باید به شکلی درست و ساختارمند مورد پژوهش، معرفی، حفاظت و حراست و البته بهره‌برداری قرار گیرد.

پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در  با همکاری اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مرودشت، سالروز ولادت مولای متقیان حضرت علی (ع) و پاسداشت منزلت پدر و بزرگداشت روز مرد، فرصت مناسبی یافت تا در آیینی که به نوعی مراسم بازآفرینی بازنشستگان مجموعه بود، ضمن تجلیل از این بزرگان و نیکان عرصه حفاظت و مرمت و میراث بانان خدوم، زحمات فراوان ایشان را در طول سه دهه گذشته ارج نهد.

حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در سخنرانی خود در ابتدای این آیین با تبریک ولادت حضرت علی (ع) و روز مرد، به تمامی همکاران و میراث بانان مجموعه جهانی تخت جمشید و اداره میراث فرهنگی شهرستان مرودشت، بیان داشت: این آیین را فرصتی مغتنم می دانیم تا ستایش خداوندی را کنیم که شعله عشق علی (ع) را در فانوس سینه پر مهر و محبت تمامی شیعیان جهان روشن نمود و گرامی می‌داریم روز مرد را و مفتخریم در این روز میمون آیین قدردانی از خدمات صادقانه سه دهه تلاش و زحمت بزرگان عرصه حفاظت و مرمت را برگزار می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت در مجموعه تخت جمشید یک افتخار بزرگ محسوب می شود، گفت: باور داریم بجز عشق و دلبستگی به میراث فرهنگی عامل دیگری نمی تواند چنین جاذبه ای را برای خدمت گزاری سبب گردد و این عشق به خدمت گزاری به گونه ای بوده که این نیکان نه تنها در سخت ترین شرایط کار در کارگاه های مرمت و ساماندهی مجموعه، همواره سربلند و پیروز بوده اند بلکه امروز که بازنشسته می شوند، با آموزش های کاربردی خود به کارآموزان جوانتر، بزرگترین هدیه را به ما ارزانی داشته اند.

 فدایی افزود: بنابراین فکر می کنم با انتقال دانش فنی و تجربی به نسل جوان تر رسالت از سوی اساتید مرمت کامل شده و با جایگزین شدن نیروهای فنی و کارگاهی در کنار کارشناسان مرمت، دیگر دغدغه ای برای متوقف شدن فرآیند حفاظت و نگهداری تخت جمشید که در تمام دهه های اخیر همیشه جاری و پویا بوده است، وجود نخواهد داشت.  

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید در پایان با ابراز امیدواری از حضور مشاوره ای اساتید بازنشسته در کارگاه های مرمت تصریح نمود: این روز را آغازی دوباره و البته متفاوت برای بازنشستگان محترم مجموعه می‌دانیم و مفتخریم در مسیر رو به جلوی تخت جمشید، بتوانیم از باور جدید و عزم راسخ شما، ضمن بهره مند شدن از تجارب و مشاوره  شما، موثرتر عمل کنیم.

بهمن مردانی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در ادامه، بخش قابل توجهی از اقدامات انجام شده در حفاظت و توسعه مجموعه جهانی تخت جمشید، نقش رستم و سایر آثار پیرامونی شهرستان مرودشت را نتیجه زحمات این همکاران بازنشسته دانست و در این باره گفت: امروز ما بیش از هرچیز وظیفه داریم که ارزش آفرینی های همکاران بزرگوارمان را که نتیجه سال‌ها تلاش و پشتکار بوده را پاسداری کنیم و آن اقدامات را تداوم بخشیم.

وی به نقش شایسته بازنشستگان در فعالیت‌های آتی این مجموعه جهانی اشاره داشت و بیان کرد: با شناختی که ما از کارکنان بازنشسته داریم، این بزرگواران خستگی ناپذیرند و بر این باوریم که مجموعه جهانی تخت جمشید می‌تواند افتخار اعتلای این میراث جهانی را در ادامه با چراغ هدایت این گنجینه های فکری و تجربی در اختیار و همراهی خود داشته باشد.

 سیروس زارع از اساتید با تجربه حفاظت و مرمت مجموعه نیز به نمایندگی از سوی همکاران بازنشسته ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم گفت: حضور در تخت جمشید و حفاظت  و مرمت این میراث بزرگ بشری، افتخار بزرگی است که نصیب کمتر کسی می شود و این افتخاری بود که بعد از سال ها کارآموزی و ممارست نزد اساتید قبلی، خوشبختانه نصیب ما شد. 

وی افزود: تخت جمشید برای همه ما حکم خانه را داشته و دارد و امروز هم با بازنشست شدن احساس نمی‌کنیم که این خانه را ترک می کنیم.  

سیروس زارع تجلیل از پیشکسوتان عرصه حفاظت و مرمت را که پیش از این برای سال ها در عرصه حفاظت و صیانت از میراث تخت جمشید زحمت کشیده اند را یک ارزش خواند و ابراز امیدواری کرد که رویدادهای مشابه فرهنگی در جهت تکریم پیشکسوتان تداوم یابد تا بتوان در محیط و فضایی صمیمی تر به انتقال تجربه پرداخت.

معصومه عرب پور، مسئول امور رفاهی کارکنان پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و دبیر این آیین با بیان اینکه در هر دستگاهی تقویت نگرش مثبت لازم است، گفت: بر اساس برنامه ریزی هایی که در این پایگاه جهانی داشته ایم، موضوع رفاهی جایگاهی ویژه برای ما دارد و یاد روز مرد را فرصتی ارزشمند در جهت تقدیر از همکاران بازنشسته خود دانستیم و این آیین را برگزار کردیم.

وی گفت: ما معتقدیم که یکی از ارکان اساسی هر تشکیلاتی سرمایه انسانی آن مجموعه است و می‌دانیم که بازنشستگان ما همچون گذشته ظرفیت ارزشمند آتی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید خواهند بود و ما این مهم را باور داریم.

شایان ذکر است در این برنامه، پس از  پخش مستندی کوتاه ساخته هرمز امامی از اقدامات حفاظت و مرمت مجموعه تخت جمشید مربوط به سال های دهه هشتاد خورشیدی، با اهدای سپاسنامه از زحمات ده تن از همکاران و استادکاران بازنشسته آقایان: سیروس زارع، کهزاد حبیبی، مهرزاد زارع، رضا رنجبر، حسن زارع، گل محمد زارع، خشایار زارع، ایوب صفی زاده، علی ضامن خالدیان و خدامراد سلطانی تقدیر و همچنین یاد و خاطره مرحوم اصلان زارع و سعید زارع از اساتید درگذشته و سابق مرمت، گرامی داشته شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.