کد خبر: 8523
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶
 • خبرنگار: منیره خسروبیگ
 • چاپ
گزارش تصویری یکصدو بیست و سومین جلسه شورای شهر شیراز

شهر شیراز به ازای هر منطقه شهرداری دو بازارچه عرضه مستقیم میوه و تره بار برای تنظیم بازارباید داشته باشد.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز ضمن تسلیت سالروز شهادت حضرت احمدبن موسی شاهچراغ علیه السلام بیان کرد: هفتم اسفندماه سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع است، در اهمیت این نهاد در دفاع از حقوق مردم و اجرای عدالت سخن زیاد گفته شده،  بدون تردید استقلال این نهاد دیرپای عدالت در جهت تأمین حقوق مردم، بسیار مؤثر خواهد بود. این روز را به همه همکاران و وکلای دادگستری تبریک عرض می نماییم.

موسوی گفت: نهم اسفندماه امسال مصادف با ۱۵ رجب سالروز ارتحال حضرت زینب سلام‌الله علیه است، همچنین این روز به نام روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان نامگذاری شده و در شرح وظایف شورای اسلامی شهر و در بند ۲ ماده ۸۰ قانون شوراها بررسی مسایل مشکلات کمبودها و نیازهای مختلف شهری ارائه راه حل به مدیران و مسئولان پیش‌بینی شده است و مسئولیت هایی بر عهده شهرداری‌ها قرار گرفته به همین دلیل به شهرداری اجازه داده شد، نسبت به ایجاد میادین عرضه مستقیم میوه و تره بار و مواد مصرفی مردم اقدام نماید.

وی افزود: در همین راستا و به دلیل اهمیت موضوع و شرایطی که در آن به سر می بریم، جمعی از اعضای محترم شورای اسلامی شهر، طرحی را به شورا ارائه و به موجب آن شهرداری مکلف شد که به ازای هر منطقه شهرداری دو بازارچه عرضه مستقیم میوه و تره بار برای تنظیم بازار و همچنین کمک به مردم در این شرایط سخت ایجاد نمایندو شهرداری هم در این زمینه تلاش های جدی را انجام داده است و در کمیسیون تلفیق آیین نامه نحوه اداره این بازار چه ها و راه اندازی آن تصویب و جهت بررسی و تصویب به جلسه شورا ارائه شد و امیدوار هستیم اعضای محترم شورا نسبت به تصویب آن همکاری لازم را انجام دهند.

موسوی با بیان این که موضوع گرانی میوه و تره بار و مواد مصرفی مردم به ویژه برای کسانی که با حقوق کارمندی و یا درآمدهای پایین زندگی می‌کنند، بسیار مهم و حیاتی است تصریح کرد: شهرداری شیراز در جهت اجرای این مصوبه و با توجه به کمبود زمان با همکاری سازمان های ذی‌ربط اقدامات فوری را باید انجام دهد، البته مشکلات گران فروشی و کم فروشی با این قبیل اقدامات حل نخواهد شدو باید دولت و مسئولین کشور و استان فکری بکنند، لیکن ما به عنوان شورای اسلامی شهر باید این موضوع مهم را منعکس و پیگیری‌های لازم را انجام دهیم و از اعضای محترم شورا درخواست می‌کنیم،  به اجرای تکلیف قانونی موضوع مصوبه شورای انقلاب اسلامی و مأموریت مندرج در بند ۲ ماده ۸۰ قانون شوراها بیشتر توجه کنند.

 نواب قائدی رییس کمیسیون عمران شورای شهر شیراز بیان کرد: با وجود همه تلاشهای شورای شهر و شهرداری مشکلاتی وجود داردو از شهردار تقاضا داریم که نسبت به این موارد نیز دقت بیشتری بکار گیرند، مشکلاتی از جمله (۱- یارانه سیستم اتوبوسرانی: مشخص نشدن هزینه و یارانه های اتوبوسرانی باعث ایحاد مشکلات زیاد برای بهره برداران و رانندگان اتوبوس و نارضایتی آنها شده است.

۲- راه اندازی خانه تاکسی: پیرو مصوبه شماره ۲۴۳۸/۹۸/ص مورخ ۱۸/۷/۹۸ در خصوص ارائه خدمات حمایتی به رانندگان حمل و نقل مسافر و بار، پایانه مرحوم زهتاب زاده واقع در میدان شیرودی بدین منظور پیش بینی شد و قرار شد که اقدامات لازم برای راه اندازی آنها انجام شود و در دهه فجر امسال فاز اول آن به بهره برداری برسد که هنوز انجام نشده.

۳- نظافت اتوبوسها: با توجه به لزوم رعایت پروتکلهای بهداشتی و رعایت نظافت در داخل و خارج اتوبوسها و نیز نزدیکی ایام عید، اما شرایط فضای داخل اتوبوسها از نظر نظافتی مناسب نمی باشد و شهروندان زیادی نیز همواره نسبت به این موضوع اعلام نارضایتی داشتند.  

۴- پیش بینی راهکارهایی برای جبران ناشی از افزایش قیمتها در قراردادهای شهرداری: افزایش قیمت ارز و به تبع آن قیمت مصالح مشکلات زیادی را برای پروژه ها و پیمانکاران بوجود آورده است و با این تورم غیرمنطقی امکان آنالیز مناسب و پیش بینی برآورد عملیات اجرایی برای پیمانکاران وجود نداشته است، در همین راستا بخشنامه های مختلفی از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شده است که از شهردار تقاضا داریم که برای جلوگیری از تعطیلی پروژه های عمرانی و تأخیر در عملیات اجرایی و نیز جبران ضرر و زیان پیمانکاران تدابیر لازم اندیشیده شود و بر اساس بخشنامه ها و نیز با راه اندازی کمیته راهبردی پروژه ها برخی از این مشکلات رفع و رجوع شود.

۵- امکان خرید اتوبوسهای برقی: با توجه به اینکه شهر شیراز پاکترین کلانشهر کشور می باشد وبرای حفظ این شرایط لازم است که در حوزه حمل و نقل عمومی نیز رو به ناوگان بدون آلاینده آورده شود و یکی از موارد، خریداتوبوسهای برقی می باشد که در این راستا می تواند کارگشا باشد، هرچند تاکنون چندین جلسه در کمیسیون عمران، حمل و نقل و معاونت حمل و نقل در این خصوص برگزار شده است اما هنوز نتیجه خاصی حاصل نشده و توجه جدی شهردار محترم به این موضوع را می طلبد.

در یکصد و هفتاد و سومین جلسه علنی عادی شورای اسلامی شهر شیراز مصوباتی از جمله: طرح کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک درباره آیین‌نامه نحوه برگزاری انتخابات نمایندگان تاکسیداران و تاکسیرانان شهر شیراز به بحث گذاشته شد و در پایان مقرر شد موضوع به‌منظور بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورا ارسال شود.

۲- بررسی لایحه شهرداری شیراز در مورد انعقاد موافقت‌نامه مشارکت مالی شهرداری با شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور و شرکت آرشین‌کوه در پروژه احداث طرح کنارگذر شمال شرقی شیرازو این لایحه که از سوی کمیسیون‌های اقتصاد و سرمایه‌گذاری، برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک و عمران و حمل‌ونقل و ترافیک شورا ارائه شده بود، بدین‌شرح تصمیم‌گیری شد که شهرداری شیراز ظرف مدت پنج روز باید پاسخ پرسش‌های کمیسیون‌ها و اعضای شورا را درباره لایحه یادشده به‌صورت مستند تهیه و برای جمع‌بندی در کمیسیون تلفیق ارائه کند.

۳- لایحه شهرداری شیراز، درباره متمم دوم بودجه سال ۱۳۹۹ شهرداری و سازمان‌های تابعه آن که از کمیسیون تلفیق شورا به صحن ارسال شده بود، مورد شور قرار گرفت؛ براین اساس، در ماده واحده‌ای، لایحه متمم دوم بودجه سال ۱۳۹۹ شهرداری شیراز و سازمان‌های تابعه با مبلغ ۵۵هزار و ۱۸۵میلیارد ریال درآمد و مبلغ  ۵۵هزار و ۱۸۵میلیارد ریال هزینه دربرگیرنده ۱۶هزار و ۲۸۰میلیارد ریال اعتبارات اقتصادی‌ـ‌هزینه‌ای به تصویب رسید، افزون بر این، ۲۸هزار و ۱۶۵میلیارد و ۵۰میلیون ریال باعنوان اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و نیز مبلغ ۱۰هزار و ۷۳۹میلیارد و ۹۵۰میلیون ریال بابت اعتبارات  تملک دارایی‌های مالی تصویب شد.  

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.