کد خبر: 8534
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
میدان ورودی تخت جمشید

در دیدار و نشست تخصصی شهردار مرودشت با مدیران مجموعه جهانی تخت جمشید که با حضور کارشناسان این موضوع همراه بود، عنوان شد: میدان ملل در محور ورودی تخت جمشید به دلیل اهمیت ویژه‌ای که می‌تواند در صنعت گردشگری داشته باشد به صورت فراخوان عمومی محدود توسط معماران برجسته طراحی و اجرا می‌شود.

به گزارش پیام خبر، سید مهدی مکی، در ابتدای این دیدار و نشست با اشاره به اینکه میدان ملل شهر مرودشت نقشی حیاتی و اثرگذار در این محدوده باستانی دارد، مطرح کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های شهرداری مرودشت، طراحی و ساخت المان های شهری در دستور کار شهرداری مرودشت قرار دارد که برخی از آن ها اجرا و در نظر داریم که برخی دیگر هم با همکاری دستگاه‌های دیگر با کسب اعتبارات استانی و ملی به مرحله اجرا و بهره‌برداری برسانیم. مکی بیان داشت: ورودی محور اختصاصی مجموعه جهانی تخت جمشید باید شاخص و معرف تمدن و فرهنگ این کشور و شهروندانش باشد.

شهردار مرودشت با تاکید بر اینکه فرآیند مربوط به طراحی میدان ملل در دست اجرا قرار دارد، گفت: کارشناسان ما در تهیه اسناد و تصاویر لازم و همچنین هماهنگی های لازم با دستگاه های به جهت کسب اعتبارات و دستیابی به قوانین و ضوابط مداخله در این محوطه جهانی هستند که با تکمیل این اطلاعات زمینه ای با انتشار فراخوانی از معماران مطرح و شایسته در جهت ایده پردازی و طراحی میدان ملل، بهره مند خواهیم شد.

حمید فدایی در ادامه با اعلام حمایت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از روند طراحی و اجرای این پروژه، مطرح کرد: مداخله در عرصه و حریم میراث جهانی تخت جمشید همواره با قوانین، ضوابط و محدودیت هایی همراه است که به جهت حفاظت از حریم و منظر این محوطه جهانی تعریف شده و لذا به طراحی مناسبی نسبت به میدان ملل نیازمند هستیم. در همین باره جمع آوری اطلاعات و شناخت بیشتر موقعیت مکانی بیش از هر چیز اهمیت می‌یابد که در روند اجرایی این پروژه موثر خواهد بود و انتظار ما این است که در فرآیند مذکور به همه جنبه های تاثیرگذار توجه شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تاکید بر اینکه طراحی در این محوطه جهانی و میدان ملل، باید در هماهنگی با آثار تخت جمشید و بستر فرهنگی طبیعی آن باشد، بیان داشت: برگزاری مسابقه از طریق یک فراخوان محدود می تواند بسیاری از اهداف پروژه را پوشش دهد و با توجه به مصمم بودن مجموعه شهرداری و مجموعه میراث جهانی به زیبا سازی و کمک به بهسازی این محدوده، لازم است که با نگاهی توسعه‌ای در فرآیند مذکور نقش ایفا کنیم؛ زیراکه خروجی این اقدامات جدای از دستیابی به یک اثر شاخص، به عنوان نماد فرهنگ و تمدن شهروندان این مرز و بوم مطرح خواهد بود.

بهمن مردانی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مرودشت هم در این راستا مطرح کرد: المان‌ها به‌ عنوان عناصری مطرح هستند که در هر شهری به‌عنوان یک نماد، معرف ویژگی‌های ملی و محلی محدوده مورد نظر خود و حتی بسته به موقعیت جغرافیایی اثر، به فراتر از آن می‌پردازد که در اینجا توجه به طراحی و اجرای میدان ملل می‌تواند دستاورد مهمی برای شهرستان مرودشت و جلب نظر گردشگران بشمار آید.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان مرودشت ساماندهی محور ورودی مجموعه جهانی تخت جمشید را از اهداف مهم و اثرگذار در حوزه فرهنگ و ارتقاء کیفیت صنعت گردشگری این شهرستان برشمرد و اشاره کرد: در حال حاضر وضعیت میدان ملل زیبنده، درخور و شأن جایگاه فرهنگ و تمدن و میراث فرهنگی ما نبوده و فرایند طراحی آن می‌تواند در مقیاس ملی مورد توجه قرار گیرد که البته در اینجا، توجه به مؤلفه‌های گوناگون و اطلاعات زمینه‌ای از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

گردشگری

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.