کد خبر: 8548
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۵
دلارویورو

امروز بازار ارز با وجود اخبار منفی سیاسی روند نزولی در پیش گرفت و قیمت دلار به ۲۵۱۰۰تومان کاهش یافت و با نگاهی به نرخ این ارز در معاملات پشت‌خطی انتظار می‌رود دلار فردا هم در همین مسیر حرکت کند.

به گزارش پیام خبر، روند نزولی که بازار ارز از دیروز آغاز کرده تا امروز ادامه داشت و نکته قابل توجه این بود که طی این دو روز اخبار منفی زیادی پیرامون تحریم‌ها و برجام منتشر شده اما دلار بی‌اعتنا به این مسائل در حال طی کردن مسیر کاهشی بوده و قیمت آن تا ۲۵۱۰۰تومان پایین پایین آمده است.

روز گذشته خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) علی‌رغم هشدارهای ایران و روسیه قصد دارند قطعنامه ضد ایرانی خود را که از حمایت آمریکا نیز برخوردار است را در پایان هفته جاری در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رای بگذارند.

مروز ربیعی سخنگوی دولت در واکنش به این موضوع رسما تهدید کرده که در صورت تصویب هر قطعنامه‌ای علیه ایران، قطعا واکنش مناسب و تصمیم مقتضی از جمله بازنگری در بیانیه مشترک اخیر بین آژانس و سازمان انرژی اتمی اتخاذ خواهد شد.

درحالیکه انتظار می‌رفت بازار ارز در واکنش به این اخبار فاز صعودی بگیرد اما دلار روز گذشته صرفا تحت تاثیر رشد نرخ درهم فقط ۱۰۰تومان گران شد و قیمت آن به ۲۵۴۰۰تومان رسید ولی در بازار امروز در مسیر نزولی قرار گفت و قیمت آن تا ۲۵۱۰۰تومان کاهش یافت؛ به گفته برخی فعالان بازار ارز علت مقاومت دلار در برابر افزایش قیمت، تزریق ارز از سوی بانک‌مرکزی است که باعث شده چنین خبر محرکی نرخ ارز را تحت تاثیر قرار ندهد.

از دیگر خبرهایی که می‌توانست نرخ ارز را تحت تاثیر قرار دهد رد میانجی‌گری اروپا درباره مذاکرات پرونده هسته‌ای از سوی ایران بود، از طرف دیگر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اظهار ناامیدی به این تصمیم اظهار کرد که خواستار تعامل با ایران در چارچوب ۵+۱ هستیم و تعهد کامل و پایداری برای جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی را داریم.

بلاتکلیفی در رد یا پیوستن ایران به FATF از دیگر موضوعات مهم این روزها است که در همین راستا برخی اعضای مجمع پیشنهاد داده‌اند لوایح FATF تصویب شود اما اجرای آنها به بعد از لغو تحریم‌ها موکول شود تا شاید آمریکا از این طریق تحت فشار قرار گرفته و در رفع تحریم‌ها تعجیل کند.

اما به اعتقاد برخی از کارشناسان این اقدام نه تنها کمکی به رفع تحریم‌ها نمی‌کند بلکه مشوق آمریکا برای تشدید تحریم‌ها است، همچنین فراز و فرودهای بررسی این لوایح در مجلس و مجمع نشان داده که خروج ایران از لیست سیاه قیمت دلار را کاهش خواهد داد و هر سیگنال منفی علیه این لوایح، روند بازار ارز را افزایشی می‌کند.

شرایط برای کاهش قیمت ارز فراهم است

علاوه بر وعده دو روز پیش روحانی مبنی بر کاهش یافتن نرخ ارز، امروز هم در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اظهار کرده که کنترل و مدیریت بازار سرمایه و رسیدن به تعادل در قیمت ارز مستلزم تداوم فضای مساعد و قابل اعتماد برای فعالیت‌های اقتصادی است که شرایط عمومی کشور، زمینه را برای حرکت به سمت رشد درآمدهای ارزی، رفع التهابات و کاهش قیمت‌ها در بازار ارز و کالا فراهم کرده است.

چشم‌انداز قیمت دلار در بازار فردا

بررسی قیمت و روند خرید و فروش دلار در معاملات نقدی و پشت‌خطی طی امروز و دیروز نشان می‌دهد که حجم خرید کاهش یافته و انتظارات معامله‌گران نسبت به روند صعودی تا حدودی فروکش کرده است که به گفته تحلیلگران بازار به نظر می‌رسد با این روند فردا هم شاهد تغییری در قیمت دلار نباشیم.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.