کد خبر: 8584
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۵
درخت پالونیا

همزمان با روز درختکاری (۱۵ اسفندماه) یک متخصص فضای سبز با اشاره به اینکه مراقبت و نگهداری از گونه‌های گیاهی مهمترین مرحله درختکاری است، گفت: کاشت گونه‌های گیاهی متناسب با اقلیم هر منطقه می‌تواند در افزایش سرانه فضای سبز کشور تاثیر زیادی داشته باشد. در عین‌حال حفاظت از درختان و گونه‌های گیاهی موجود جهت حفظ این خدمات اکوسیستمی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

به گزارش پیام خبر،احمدرضا محرابیان ضمن بیان اینکه درختکاری یک سنت باستانی ایرانی است و ایرانیان در هر مراسم آیینی درخت می‌کاشتند، ‌گفت: اگر بتوانیم فرهنگ درختکاری را به‌صورت یک سنت و فرهنگ به کودکان بیاموزیم و مردم را تشویق به کاشت، نگهداشت و حفاظت از درختان در تمام ایام سال کنیم، به‌طو قطع تاثیر بسیار زیادی در افزایش سرانه فضای سبز در سراسر کشور خواهیم داشت.

این استادیار اکولوژی گیاهی دانشگاه شهید بهشتی ضمن بیان اینکه در زمینه درختکاری چند ملاحظه باید در نظر قرار گیرد، تاکید کرد: گونه‌هایی که قرار است کاشته شوند باید با شرایط اقلیمی شهر مورد نظر سازگار، از لحاظ فضای سبز دارای کاربری‌های لازم مانند افزایش جذب تنوع زیستی، کارکردهای اکوسیستمی مناسب مانند جلوگیری از فرسایش خاک، تلطیف محیط و تعدیل اقلیم باشند همچنین ضروری است که گونه‌هایی که در فضاهای شهری کاشته می‌شوند فاقد آلرژی‌زایی باشند.   

وی ادامه داد: مهم‌ترین نکته مورد اهمیت در کاشت گونه‌های گیاهی در فضای شهری این است که تا حد امکان از گونه‌های بومی استفاده شود که لازمه آن اهلی‌سازی گونه‌های بومی است چراکه گونه‌هایی گیاهی که در مناطق جنگلی یا زیستگاه‌های طبیعی ایران رشد می‌کنند باید در وهله نخست با شرایط زیستگاه‌های مصنوعی تطبیق داده شوند و طی چند نسل به زیستگاه‌های جدید معرفی شوند اما متاسفانه اقدامات مناسبی در زمینه اهلی‌سازی گونه‌های بومی در کشور انجام نشده است و این مساله باعث شده برای کاشت گونه‌های گیاهی با انتخاب‌های محدودی مواجه باشیم.

محرابیان با اشاره به تغییر شرایط اقلیمی شهر تهران طی سال‌های اخیر و افزایش دمای ‌پایتخت گفت: طی سال‌های اخیر اقدام به کاشت برخی گونه‌های گیاهی گرمادوست در ‌پایتخت شده است این در حالیست که شهر تهران حداقل در نیمه شمالی متاثر از شرایط سردسیر کوهستانی است بنابراین بی‌توجهی به سازگاری‌های اقلیمی در کاشت گونه تبعات جبران ناپذیری را در پی دارد.  

وی ادامه داد: شهر تهران دارای اقلیم خشک است و باید گونه‌های گیاهی کم آب خواه بیشتر کاشته شود. همچنین شهر تهران با تنوع ارتفاعی ۹۰۰ متر در بخش‌های جنوبی تا ارتفاع حدود ۱۸۰۰ متر در بخش‌های شمالی مانند توچال نیازمند بکارگیری دقت و ملاحظات اکولوژیکی در کشت گونه‌های گیاهی است.

این متخصص فضای سبز با بیان اینکه با توجه به شرایط اقلیم شهر تهران پیشنهاد کاشت گونه‌ها نیازمند استفاده از تیمی از متخصصان مرتبط با فضای سبز اعم از جنگلداری، باغبانی، گیاه شناسی، اکولوژی، طراحی منظر و ... جهت دستیابی به نتیجه مطلوب است، تصریح کرد: مسلم است که باید از کاشت گونه‌های گیاهی آلرژی‌زا و گونه‌هایی که کارکردهای لازم را برای فضای سبز شهری ندارند مانند کاج و سرو در فضای شهری خودداری شود. متاسفانه در کاشت گونه‌ها در بسیاری از فضاهای سبز شهری بیشتر به جلوه های زیبایی ظاهری توجه و کارکردهای متنوع فضای سبز و خدمات اکوسیستمی متنوع نادیده گرفته شده است.  

محرابیان در ‌پایان ضمن بیان اینکه نگهداری و مراقبت از گونه‌های گیاهی کاشته شده یکی از مهم‌ترین مراحل درختکاری است، گفت:‌ نگهداری و مراقبت از گونه‌های گیاهی یک وظیفه همگانی و تعامل میان مردم و مدیران شهری است. استفاده از گیاهان کم آب خواه و خشکی پسند، استفاده از گیاهان مقاوم با حداکثر سازش‌های اکولوژیک با محیط و نیز خودداری از استفاده از گیاهان آلرژی‌زا و دارای پتانسیل جهت جذب آفات و بیماری‌های گیاهی و توجه به کارکردهای متنوع فضای سبزی از ارکان توسعه فضای سبز شهری پایدار است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.