کد خبر: 8592
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
کنفرانس ملی تنوع زیستی در فارس

در اولین کنفرانس ملی تنوع زیستی استان فارس جایزه علمی و کاربردی مرحوم ولوی به برگزیدگان اهدا شد.

به گزارش پیام خبر، در اختتامیه این کنفرانس که طی روزهای 12 و 13 اسفند به صورت مجازی و در فضای اسکای روم برگزار شد. در بخش اهدای جایزه دکتر ولوی جوایز ارزنده ای به یکی از خیرین و فعالان محیط زیست، یکی از انجمن های مردم نهاد و یکی از مستندسازان و عکاسان حوزه تنوع زیستی به رسم یادبود اهدا شد. 
برترین و اولین جایزه دکتر ولوی به بهمن ایزدی خیر و فعال محیط زیستی و رئیس انجمن گنجینه پشتیبان زیست بوم به پاس خدمات ارزنده وی در نجات تعداد زیادی از محیط بانان در بند در سطح کشور و نجات ایشان از حکم اعدام و همچنین ثبت کویر لوت به عنوان اولین اثر طبیعی ملی و حمایتهای مادی و معنوی بسیار زیادی که از حافظان تنوع زیستی به عمل آورده و همچنین حمایت های قضایی از آنان و بسیاری دیگر از اقدامات داوطلبانه و موثر در حفظ و حراست از انفال الهی و مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست اهدا شد. 
 دومین نفر برگزیده که شایسته دریافت اولین جایزه مرحوم ولوی شد علی نصیری رئیس تشکل زیست محیطی سبز گستران پاقلات بود. این انجمن در سال 1382فعالیت خود را با تعدادی اندک از علاقه مندان محیط زیست اغاز کرده است و از آغاز فعالیت خود سعی داشته است تا زیست گاه‌ها، جنگل ها وتالاب های منطقه را احیا کند. 
این تشکل در این زمینه شروع به جنگل کاری دشت‌ها، اجرای طرح بیابان زدایی، بذرکاری، کشت گیاهان دارویی، احیا تالاب، ایجاد متطقه چرا ممنوع تلاش های بسزایی داشته و پیشرفت های چشم گیری در این زمینه به دست آورده است. 
1386 این تشکل داری ثبت رسمی بوده  ومجوز فعالیت خود را از وزارت کشور دریافت کرده است و تا کنون موفق شده است برای اولین بار منطقه ای به وسعت 53000هکتار را تحت عنوان منطقه شکار ممنوع مردمی ایجاد کند
 با پی گیریهای شبانه روزی، آموزش و جذب مشارکت جوامع محلی تعداد اعضای آن به650 نفر نیروهای علاقه مند افزایش یافته است  وبا برنامه ریزی منظم 
 درحفاظت از گونه های نادر و در معرض تهدید انقراض پیشرفتهای چشم گیری داشته است
این تشکل همچنین جهت پایش منطقه اعضای تشکل پاسگاه محیط بانی مردمی ایجاد کرده تا به صورت شبانه روزی از حیات وحش منطقه حفاظت کند. و آبشخور های زیادی در نقاط مختلف منطقه توسط خیرین واعضای تشکل خریداری و نصب کرده است. 
و خوشبختانه این تشکل شاخه های بیشتری در سایر بخشها و روستاهای مجاور تشکیل داده است. 
همچنین نفر سومی که به دریافت جایزه دکتر ولوی مفتخر شد، محمد جواد آرمان مهر، عکاس، نویسنده، کارگردان و تهیه کننده حوزه محیط زیست و رسانه بود که با ساخت بیش از ۵۰ کلیپ 
 وساخت مستند به رنگ ارغوان ۱۷ دقیقه و پخش ازشبکه ی مستند، همچنین
ساخت مستند بختگان به مدت ۵۲ دقیقه و
ثبت تصویری اولین کلنی زاد آوری در تالاب بختگان در سال ۱۳۹۹ شایسته دریافت این جایزه شناخته شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.