کد خبر: 8602
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۴
خروج زنان از کشور

یک کارشناس مسائل حقوقی گفت: ازدواج امری قراردادی است و به موجب این قرارداد باید امتیازهایی داده شود نه اینکه امتیازهایی لغو و سلب شود.

به گزارش پیام خبر، فریده غیرت، در رابطه با حق خروج زنان از کشور اظهار کرد: درباره مساله ممنوع الخروجی خانم‌ها و اینکه خروج از کشور باید با اجازه همسر باشد، بحث‌های مفصلی در طول این سال‌ها داشته‌ایم و اظهار عقیده و نظرات اصلاحی ارایه کرده‌ایم که متاسفانه توجهی به این مساله نشده است و معضل بزرگی را ایجاد کرده که زن‌ها برای خروج از کشور باید اجازه همسرشان را بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: مساله‌ای که اخیرا حادث شده و بیشتر توجه را جلب کرده، اجازه خروج این خانم ورزشکار است که متاسفانه همسر اجازه نداده و این در نهایت خودخواهی است که مانع ترقی و پیشرفت خانم و مانع کسب آبرو و حیثیت حتی برای مملکت هم شده است.

این کارشناس مسایل حقوقی تصریح کرد: طی یکی دو سال گذشته این موضوع مطرح و اصلاحیه‌ای در این رابطه طرح شد که زنانی که در هیات علمی بوده و یا ورزشکار هستند مانند و قصد خروج از کشور را دارند و با ممانعت شوهر برای خروج مواجه می‌شوند، می‌توانند با کسب اجازه از دولت و دادستانی این اجازه را بگیرند. علت این امر هم این است که اینجا جنبه عمومی دارد و برای حیثیت و آبروی مملکت است و فقط برای یک فرد و رضای خاطر یک آقا که به همسرش اجازه نمی‌دهد برود، نیست. چون خانمی که می‌خواهد برود ممکن است شخصیت علمی داشته باشد و می‌خواهد به خارج از کشور برود تا از نظر علمی موثر باشد و آبرو و حیثیت برای مملکت کسب کند.

غیرت یادآور شد: در مورد این خانم ورزشکار هم به همین شکل است و ایشان می‌توانند برای کشور آبرو و حیثیت کسب کند و این ممانعت غلط است و به همه لطمه می‌زند، بنابراین می‌تواند از دادستانی اجازه بگیرد و از کشور خارج شود.

وی تاکید کرد: راهکاری که فعلا در قانون داریم موارد خاص است که بتوانند از دادستانی اجازه بگیرند و دادستانی اجازه دهد که مواردی نیز در این رابطه داشته‌ایم.

این حقوقدان در خصوص اینکه منع خروج زن از کشور توسط همسر چه مشکلاتی در پی دارد، بیان کرد: این موضوع مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند، چون ما اعتقاد بر این نداریم که یک مرد بتواند از اختیاراتی که به موجب ازدواج برایش حاصل می‌شود، مانع از پیشرفت همسرش و کسب آبرو برای او شود. زیرا این خانم برای تفریح و خرید نمی‌خواهد که به خارج برود، بلکه برای کسب امتیازهایی به نفع جامعه از کشور خارج می‌شود، بنابراین اجازه عمومی را متولیان جامعه مانند دادستان و مقامات می‌دهند و مواردی نیز در این مورد داشته‌ایم، اما نمی‌دانم آیا این خانم ورزشکار چنین اقدامی انجام داده‌اند یا نه ولی اگر برای اجازه بروند حتما به ایشان داده خواهد شد.

غیرت عنوان کرد: آرزو می‌کنم که رفع تبعیض‌ها در قوانین را ببینم، چون انسان زیاده خواهی نیستم که بگویم مثلا زن مدرن امروزی چه کاری باید انجام دهد. من حتی وقتی دختر هجده‌ ساله‌ای بودم به مساله گرفتن اجازه زن از پدر و همسر برای خروج از کشور همیشه معترض بودم، چون‌ به نظرم منطقی ندارد و آن را نمی‌پذیرم.

وی در پایان گفت: ازدواج امری قراردادی است و به موجب این قرارداد باید امتیازهایی داده شود نه اینکه امتیازهایی لغو و سلب شود، بنابراین آرزو دارم که این قانون تغییر کند و ان‌شاءالله روزی را ببینیم که این تبعیض از میان برداشته شود.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.