کد خبر: 8660
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۵
  • خبرنگار: محمدحسین نیکوپور
  • چاپ
پاکسازی محور ملل تخت جمشید

محیط زیست محور اختصاصی ملل در محوطه جهانی تخت جمشید در آستانه نوروز باستانی با حضور سازمان‌های مردم نهاد، دوستداران محیط زیست، مدیران، پاکبانان و کارکنان مجموعه جهانی تخت جمشید در جهت ایجاد منظر و محیطی تمیز و زیبا با رویکرد فرهنگ‌سازی، پاکسازی شد.

به گزارش پیام خبر، حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در حاشیه این برنامه، صبحگاه پنجشنبه، ۲۱ اسفندماه ۹۹ به صورت مجازی به خبرنگاران در رابطه با اهمیت توجه به قوانین و فرهنگ بهره برداری از محیط زیست، مطرح کرد: در جوامع مختلف، فرهنگ زیست محیطی از آن جایی اهمیت پیدا می‌کند که می‌تواند اثرات مثبت و منفی در تعاملات انسان با محیط زیست بگذارد و این منجر به پیامدهایی در آن جامعه خواهد شد.

 وی با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی و نهادینه کردن نظام زیست محیطی، گفت: قطعاً در انجام فرهنگ‌سازی، آموزش رکن اساسی در برنامه‌ریزی‌ها خواهد بود.

وی ادامه داد: در واقع از اهداف فرهنگی میراث جهانی، تقویت حس هویت و شکل دادن رفتارهای جامعه مبتنی بر ارزش ها بوده بوده و البته نهادینه کردن این فرهنگ به فرآیندی مستمر بجز با ارایه آموزش های لازم و فرهنگ سازی گسترده ناممکن است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تاکید بر نقش دستگاه‌های دولتی و نهادهای مدنی نسبت به مسئولیت اجتماعی شهروندان و گردشگران در بهره برداری از محیط زیست، افزود: دستگاه‌های دولتی نظیر آموزش و پرورش، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین میراث فرهنگی و گردشگری و نهادهای مدنی نظیر سازمان‌های مردم‌نهاد، انجمن ها و شهرداری ها می توانند با ارایه آموزش‌های لازم و کاربردی به جامعه هدف خود که با آن ارتباط مستقیم دارند، تعهدات اجتماعی را به حفاظت از محیط زیست تقویت نمایند و به سهم خود در پایداری این عرصه نیز موثرتر عمل نمایند.

وی، یادآوری کرد: محوطه جهانی تخت جمشید به عنوان منظر تاریخی و طبیعی به دلیل وسعت زیاد خود و قرار گرفتن در مسیرهای متعدد پیاده و تردد گردشگران، همواره در کانون توجه دوست داران میراث فرهنگی و محیط زیست بوده است و منظر این مجموعه تاریخی فرهنگی ایجاب می کند همیشه عاری از زباله و پاکیزه بماند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

گردشگری

گفتگو و تحلیل