کد خبر: 8690
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸
  • خبرنگار: مریم شمالیان
  • چاپ
آلودگی هوا

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست فارس گفت: مردم از ترددهای غیر ضروری پرهیز کنند زیرا گرد و غبار وای شیراز را ناسالم کرد.

به گزارش پیام خبر، قاسم نهاوندی بیان داشت: در پی گرد و غبار شبانه روز گذشته ی شهر شیراز وضعیت خاصی بر این شهر حاکم بوده است به طوری که کیفیت هوای کلان شهر شیراز در 24 ساعت گذشته با میانگین ​ 170 در وضعیت ناسالم برای عموم جامعه قرار گرفت و در ساعت 8 صبح امروز نیز با بهبود وضعیت جوی و با قرار گرفتن بر روی شاخص 136 برای گروههای حساس ناسالم گزارش شد.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست فارس افزود: با توجه به شرایط موجود از عموم شهروندان به ویژه افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان، کودکان و زنان باردار از فعالیتهای طولانی مدت یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند.

وی اضافه کرد: بر اساس اعلام نظر کارشناسان هواشناسی میزان غبار به مرور رو به کاهش است و شاهد هوای مناسب تری، برای کلان شهر شیراز خواهیم بود.
نهاوندی در ادامه تصریح کرد: به علت انتشار گرد و خاک های پراکنده شده با وزش باد  و انتقال آن از طریق باران 
​ به سطح خیابان و متصاعد شدن گرد و غبار با عبور و مرور خودروها، افزایش میزان غبار در هوا دور از انتظار نیست. 

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروههای حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل میکند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل