کد خبر: 8696
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۱
 • خبرنگار: سحر علیپور
 • چاپ
اختتامیه جشنواره ملی رسانه شهر

در اختتامیه اولین جشنواره رسانه شهر که در مرکز اسناد و کتابخانه استان فارس برگزار شد، در بخش مصاحبه و گزارش اثری نتوانست

به گزارش پیام خبر، مراسم اختتامیه جشنواره ملی رسانه شهر در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزارشد، جشنواره ای که ۱۷ استان با ۱۰۲ شرکت کننده و ۴۰۰ اثر از مرداد ماه و به مناسبت روز خبرنگار آغاز به کار کرده بود، هیات داوران این جشنواره علی اکبر قاضی زاده، اسماعیل عباسی و علی رضا کتابدار بودند، که در این مراسم علیرضا کتابدار به عنوان داور جشنواره در بخش مصاحبه هیچ اثری را حائز عنوان برگزیده ندانسته بود، و در بخش گزارش، بخش ویژه علی اکبر قاضی زاده به عنوان داور هیچ اثری را شایسته کسب عنوان برگزیده ندانسته است.

بیانیه هیات داوران جشنواره

در بیانیه هیات داوران جشنواره با تاکید بر اینکه انتظارات از اصحاب رسانه کشور بیشتر از آثار ارائه شده بوده است آمده است:  در بخش مصاحبه با توجه به تیتر خلاق، نوشتن اشاره های جذاب و حاوی اطلاعات بیشتر، طرح پرش های ثانویه و حضور فعال مصاحبه کننده، پرهیز از استفاده زیاد از پرسش های کلی، طرح پرسش های چالشی، دقت در طرح پرسش های اول و آخر و همچنین رعایت مسائل نگارشی و ویرایشی ضرورت بیشتری داشته است، گزارش مجموعه مهارت های روزنامه نگار در تمام زمینه های حرفه ای، گردآوری اطلاعات، گفت وگو و نگارش است، گزارش توانایی خبرنگار در جذب مخاطب را به آزمون می گذارد، در بخش عکس با توجه به شناخت پتانسیل عکاسان کشور انتظارات بیشتر بود، با داشتن دوربین های پیشرفته و فشردن شاتر این عمر طبیعی است که عکسی حاصل شود، اما با آگاهی از زیبایی شناسی و شناخت لحظه تعیین کننده، زبان روایی تصویر، به عکس اندیشیده و نه تصادفی دست یافت، به عبارتی عکاس باید مطالعه کند، در مجموع نگاه دقیق به سوژه ها و پرداختن عمقی به جزییات، تاکید برسوژه های محلی و بومی، پرهیز از کلی گویی، تاکید بر رعایت ایجاز، بیان مستند و بدون حب و بغض مسایل و رعایت تکنیک های عرصه های مختلف روزنامه نگاری اصولی هستند که رعایت آنها نقش بسزایی در اعطلای سطح آثار خواهند داشت. امید است در دوره های آینده این جشنواره شاهد حضور فعالتر و موثر تر خبرنگاران حوزه شهری باشیم و کیفیت و کمیت آثار دریافتی به مراتب بیشتر از دوره نخست باشد.

سهم استان فارس از اولین جشنواره رسانه شهر

در بخش عکس در رشته تک عکس در بخش اصلی از مجموع ۴۹ اثر، با داوری اسماعیل عباسی، مهران ریاضی از خبرگزاری فارس عنوان برگزیده را کسب کرده است و امین برنجکار از خبرگزاری مهر  و محمدرضا دهداری از خبرگزاری ایسنا عنوان اثر قابل تقدیر را کسب کردند در بخش مجموعه عکس امیر صادقیان از خبرگزاری تسنیم، در بخش ویژه تک عکس، طاهره حیاتی از روزنامه سبحان عنوان قابل تقدیر را به دست آوردند.

در بخش گزارش سیده سمیرا متین نژاد از خبرگزاری ایرنا شیراز، برای گزارش نویسندگان در پایتخت کتاب ایران مشغول کارند، سعیدرضا امیرآبادی از روزنامه شیراز نوین برای گزارش سیاست‌های شادکامی، سرلوحه برنامه‌های انسان‌محوری و جلال‌الدین عرفانی از روزنامه خبرجنوب به خاطر گزارش شهر دوستدار کودک از حرف تا عمل عنوان قابل تقدیر را دریافت کردند.

دبیرخانه جشنواره ملی رسانه شهر، در بخش ویژه شیراز شهر دوستدار کودک از مجموعه عکس‌های امید منوچهری در حوزهحقوق کودکان و مجموعه عکس‌های شیواالسادات عطاران در بخش شیراز پایتخت کتاب ایران از نگاه دغدغه‌مندانه تقدیر کرد.

در پایان مراسم دبیرخانه جشنواره از خبرنگاران پیشکسوت حوزه شهری شیراز، غلامرضا مالک‌زاده، علی‌محمد پشوتن، محمدجواد شلتوک‌کار، فرزاد وثوقی، محمود شبان سروستانی، زهرا جعفری، مهدی آراسته وجمال سبحانی تقدیر کرد.

قابل ذکر است که عنوانین قابل تقدیر جایزه ۱۰ میلیون ریالی و لوح سپاس دریافت کردند و اندک افرادی که عنوان برگزیده این جشنواره را کسب کردند جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی را دریافت کردند.

افراد برتر جشنواره از دیگر استان ها

در بخش مصاحبه محمدمهدی عنایت پور از پایگاه خبری شهر ۲۰، استان قم برای اثر با تیتر مترو متری یک میلیارد و الهام مهدی زاده از روزنامه شهر آرا از شهر مشهد برای اثر با تیتر شهرفروشی کار کثیفی است که باید تمیز انجام شود در بخش گزارش به عنوان قابل تقدیردست یافتند.

در بخش گزارش، در بخش اصلی محمدمهدی عنایت‌پور با گزارشی با تیتر حجابی که هر روز آب می‌رود از پایگاه خبری شهر ۲۰ عنوان برگزیده را کسب کرد.

فاطمه علی‌اصغر از خبرگزاری ایرنا با گزارش پُز عالی در خانه‌های خالی، مریم منصف از روزنامه دریا بندرعباس با گزارش اِلمان‌های بی‌هویت، هدررفت بیت‌المال و فاطمه احمدی از خبرگزاری فارس رشت با گزارش  همه چیز درباره غسل و تدفین اموات کرونایی در رشت عنوان قابل تقدیر را کسب کردند.

لازم به ذکر است، خبرنگارانی از استان های تهران، اصفهان، خراسان، فارس، خوزستان، هرمزگان،   چهار محال بختیاری، کردستان،   قزوین ف گیلان،   مازندران،   آذربایجان شرقی،   قم،   کرمانشاه،   لرستان و کرمان  در بخش های مصاحبه ریال گزارش و عکاسی در این جشنواره شرکت کرده اند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در مراسم اختتامیه با تاکید بر اینکه رسانه باید صادق، منصف و مطالبه گر باشند گفت: رسانه ها مهمترین واسطه های انتقال اطلاعات میان مردم و مسئولین هستند.

مرتضی جعفری با اشاره به اینکه آگاهی مردم توسط رسانه صورت می گیرد عنوان کرد: رسانه های منتقد نه تخریب گر، رسانه منصف نه رسانه جهت دار، و رسانه های مطالبه گر و نه رسانه طلب کار بی شک موتور محرکه توسعه شهری خواهند بود.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر اینکه رسانه بیشتراخبار عملکرد مسئولین را اطلاع رسانی می کنند گفت: رسانه ها باید مشکلاتی که مردم با آن درگیر هستند به مسئولان اطلاع رسانی شود، وظیفه رسانه است که مطالبات و نیاز های شهری را به مدیران حوزه فرهنگی و شهری و صاحبان قدرت برسانند.

سید احمدرضا دستغیب با اشاره به اینکه رسانه موظف است که عملکرد مسئولین و صاحبان قدرت را نقد کند ادامه داد: در توسعه فرهنگ عمومی و مدیریت شهری، ما نیازمند رسانه های منتقد، مستقل و مطالبه گر هستیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.