کد خبر: 8698
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
حمید ظهرابی مدیر کل محیط زیست فارس

مدیرکل محیط زیست استان فارس گفت: فرونشست سریع ذرات معلق همزمان با توقف باد حاکی از این‌ست که منشا گردوغبار شب گذشته داخلی و بسیار نزدیک به شهر شیراز است.

به گزارش پیام خبر، حمید ظهرابی گفت: فرونشست سریع ذرات معلق همزمان با توقف باد حاکی از این است که منشا گردوغبار شب گذشته داخلی و بسیار نزدیک به شهر شیراز است.

مدیرکل محیط زیست استان فارس  افزود:حتی اگر بر اساس برخی گزارشات این غبار مقداری نیز تحت تاثیر منابع خارجی باشد اما از آن جایی که بلافاصله پس از فروکش کردن باد شاهد ترسیب غبار و گرد و خاک بودیم؛ شکی نیست که بخش عمده گرد و خاک منشا داخلی و ناشی از تخریب پوشش گیاهی و تغییر کاربری مراتع و زمین‌های کشاورزی رها شده در اطراف شهر شیراز بوده است.

وی اضافه کرد: تخریب‌های ناشی از معادن به ویژه معادن شن و ماسه و انباشت حجم زیادی از محصولات کارخانجات تولید شن و ماسه، سنگ بری‌ها و معادن کارخانه سیمان در درون شهر و مجاورت شهر شیراز هم در این خصوص نقش داشتند.

مدیرکل محیط زیست فارس خاطرنشان کرد: وزش شدید باید موجب خیزش خاک از روی سطح زمین در شهر شیراز و برخی نقاط فارس طی روز گذشته شد.

ظهرابی با بیان اینکه گرد و خاک  موجب شد تا شاخص کیفیت هوا در ساعاتی تا عدد ٣٥٠ افزایش یابد که نشان از کیفیت بسیار نامطلوب هوا دارد، افزود: از بامداد شنبه ٢٣ اسفند تا ابتدای صبح با توجه به اینکه ذرات نسبتا درشت بود و وزش باد هم قطع شد، ذرات گرد و غبار به سطح زمین آمد.

وی ادامه داد: ابتدای صبح امروز وضعیت هوای ناسالم برای گروههای حساس در شیراز داشتیم و به در طول روز و تا ظهر به وضعیت و شرایط نسبتا مطلوب و سالم رسید. 

مدیرکل محیط زیست فارس با بیان اینکه نتایج نشان می‌دهد که وضعیت نسبتا به شرایط مطلوبی رسیده و تا روزهای آینده هم براساس اعلام سازمان هواشناسی بارش نخواهیم داشت، تاکید کرد: ضرورت دارد ذرات گرد و خاک  در سطح شهر و خیابان‌ها به سرعت غبار روبی شوند.

ظهرابی یادآور شد: شاخص اصلی مدنظر ما ذرات کمتر ٢.٥ میکرون و ده میکرون هستند که اندازه گیری‌ها هم نشان از بهبود وضعیت نسبت به روزهای گذشته دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.