کد خبر: 8704
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
جشنواره شعر در امتداد پروانه ها

برگزیدگان جشنواره شعر «در امتداد پروانه‌ها» در آرامگاه سعدی معرفی شدند

به گزارش پیام خبر، در این آیین که یکشنبه ۲۴ اسفندماه با حضور مدیرکل بنیاد شهید استان فارس و شاعران ارزشی و انقلابی از جمله غلامرضا کافی، هاشم کرونی و هادی فردوسی برگزار شد، برگزیدگان این رویداد ادبی معرفی شدند.

 علی محمدی معاون فرهنگی بنیاد شهید و ایثارگران فارس در این آیین که به میزبانی آرامگاه سعدی برگزار شد با بیان اینکه استان فارس ۱۹۴ شهیده به انقلاب اسلامی تقدیم کرده است، گفت: در کنگره ملی شهدا و ایثارگران کشور که به بزرگداشت ۱۷ هزار بانوی شهید اختصاص داشت یادواره ۳۲۴ نفر از این ایثارگران برگزار شد.

 وی ضمن گرامیداشت روز شهدا و ولادت امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) افزود: در راستای این برنامه ارزشمند که در سال‌های گذشته مغفول مانده بود، باید اقداماتی انجام می‌شد که ایثارگری زنان شهید، جانباز و آزاده را جلوه‌گر شود، بنابر این فراخوان جشنواره شعر در امتداد پروانه‌ها منتشر شد.

 محمدی، ادامه داد: انتقال بین نسلی فرهنگی با ابزاری مانند شعر رقم می‌خورد، چراکه هیچ هنری به اندازه شعر نه قدمت و نه تاثیرگذاری دارد، بدین خاطر بنیاد شهید و ایثارگران فارس برای انتقال بین نسل‌ها اقدام به برپایی جشنواره یادشده کرد.

 معاون فرهنگی بنیاد شهید استان فارس، گفت: استان فارس به ویژه شهر شیراز که میزبان شعرای برجسته‌ای مانند سعدی و حافظ است در چنین رویکری بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد.

 وی، تصریح کرد: مزیت فرهنگی استان فارس مزیت شعر است و ابزار شعر در انتقال فرهنگ شهادت بی‌نظیر است.

 در ادامه پروانه نجاتی، بانوی شاعر و پیشکسوت شعر انقلاب و دفاع مقدس به شعرخوانی پرداخت و سپس با حضور مدیرکل بنیاد شعید و ایثارگران استان فارس، رییس بسیج هنرمندان استان و سردار نیکومنش پیشکسوت دفاع مقدس از این بانوی ادیب تقدیر شد.

 همچنین در این مراسم مدیرکل بنیاد شهید و ایثارگران فارس با بیان اینکه در طول تاریخ نظام اسلامی شیرزنان در عرصه ایثار و شهادت همپای مردان در همه عرصه ها حماسه آفریدند، اظهار کرد: زبان شعر بسیار رسا، ارزشمند و قابل درک است.

 محمدجواد محمدی پور، افزود: زبان شعر در بسیاری زمینه‌ها گویای احساسات پاک درونی انسانهاست و نقش زنان در این بین بی جایگزین است.

 وی با تصریح اینکه اسلام و بزرگان دین نقش زن را موثر می‌شمرند، افزود: هرکجا که زبان حضور دارند نقش آنان بی‌بدیل است؛ ناب‌ترین معنا و مفهوم کوثر در قرآن کریم، «خیر کثیر» است و همین بس که  ۱۱ امام معصوم علیهم السلام نسل اندر نسل از کوثر پا گرفتند.

 به گفته مدیرکل بنیاد شهید فارس، ۱۲۴ جانباز صبور و مقاوم و ۳ آزاده در استان بخشی از ۱۷ هزار ایثارگر کشور به شمار می‌روند.

 در ادامه دبیر علمی جشنواره شعر در امتداد پروانه‌ها عنوان کرد: ۲۱۶ اثر در فاصله یک ماه از دهه فجر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که مجموعا ۳ اثر مقام اول تا سوم را به دست آوردند.

 وی با بیان اینکه یک بخش ویژه رباعی و دو بیتی در جشنواره وجود داشت، افزود: ۱۷۶ رباعی با نام ۱۷۶ زن شهید استان فارس در این بخش قرار داشت.

 به گفته دبیر علمی جشنواره یادشده، این رباعی ها در کتابی با عنوان «چارانه‌های باران» منتشر شده است.

 یادآور می‌شود: در پایان این مراسم برگزیدگان جشنواره شعر در امتداد پروانه‌ها معرفی شدند که مجتبی صادقی مقام اول، مهدی کریمی مقام دوم و زهره داوودی مقام سوم را دریافت کردند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.