کد خبر: 8720
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰
انتشار کتاب «داش آکل» در شیراز

نشر سیوند کتاب اکبر دایی محمد معروف به «داش آکل» را با تالیف دکتر مصطفی ندیم، استاد تاریخ دانشگاه شیراز منتشر کرد.

به گزارش پیام خبر، این کتاب بر پایه داستانی واقعی است که بر اساس منابع و روایات موجودعیاری(ایاری) در تاریخ اجتماعی ایران پیشینه‌ای بس کهن دارد.

پیرامون این کتاب عنوان شده است: «عیاری از پیش از اسلام تا قرن چهارم با معنا و مفهوم جوانمردی همراه بود. از آن پس با روی آوردن برخی از عیاران به فریبکاری و رفتارهای نامردمی، اصطلاح طرار در برابر عیار رواج یافت که بیشتر به معنای راهزنی و شبگردی بود. این گروه اجتماعی در فراز و نشیب‌های تاریخ ایران در شهرها در تحولات اجتماعی نقش آفرین بودند. این نقش در ادواری کم‌رنگ و در دوره‌های دیگر پررنگ بود. نابسامانی در ساختار سیاسی و اجتماعی در دوره قاجار و به ویژه عهد ناصری، بی‌عرضگی والیان، ناامنی در شهرها، ارتباط لوطیان با کانون‌های قدرت، نفوذ و قدرت آنها در محلات، انسجام گروهی و بی‌باکی و جسارتهای فردی لوطیان موجب قدرت گرفتن این گروه و نقش آنها در تحولات اجتماعی در این دوره شد. در شهرهای تهران، اصفهان، تبریز و شیراز این گروه در تحولات سیاسی، در ایجاد بلوا و حتی در انقلاب مشروطیت نقش مهمی ایفا کردند.»

در کتاب «اکبر دایی محمد (داش آکل)» آمده است: اصطلاح لوطی، اصطلاح جدیدی نبود، اما در دوره قاجار به افراد مختلفی گفته می‌شد. از لوطیان بزن بهادر تا لوطی عنترباز و خرس باز. در این میان به لحاظ خصوصیات شخصیتی، این افراد دارای دو شخصیت بارز و متفاوت بودند. لوطیانی که مانند عیاران گذشته دردشان درد مردم بود و لوطیانی که مانند طراران برای مردم دردآفرین بودند. لوطیان جوانمرد و لوطیان شرور و گاه افرادی بودند که هر دو ویژگی را داشتند. این یک داستان واقعی بر اساس منابع و روایات موجود است. شخصیت‌های اندکی در این داستان در جهت روایت داستان وارد صحنه شده‌اند که نامشان در تاریخ نیست اما می‌توانست باشد. آنها را نیز می‌توان واقعی دانست. مکتب دار، گزمه، فراش، نوچه، قهوه چی و ...

یادآور می شود: کتاب «اکبر دایی محمد (داش آکل)» نوشته دکتر مصطفی ندیم توسط انتشارات سیوند در استان فارس به بازار نشر آمد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل