کد خبر: 8738
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
  • خبرنگار: مریم شمالیان
  • چاپ
الودگی هوا

با توجه به افزایش غلظت گرد و غبار در هوای سطح استان و شیراز و تداوم این وضعیت ضرورت اطلاع رسانی و همچنین انجام اقدامات لازم به منظور مقابله و کاهش آلودگی، جلسه کارگروه شرایط اضطراری تشکیل شد.

به گزارش پیام خبر، با توجه به افزایش غلظت گرد و غبار در هوای سطح استان و شیراز و تداوم این وضعیت ضرورت اطلاع رسانی و همچنین انجام اقدامات لازم به منظور مقابله و کاهش آلودگی، جلسه کارگروه شرایط اضطرار، ۲۷ اسفند ماه ۹۹ تشکیل شد.

در ابتدای این جلسه نماینده اداره کل حفاظت محیط زیست فارس توضیحاتی در خصوص نتایج سنجش های انجام شده بر روی میزان آلودگی هوا از تاریخ ۲۶ اسفند ۹۹ تا کنون را ارائه داد.

قاسم نهاوندی، معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست فارس، شاخص آلایندگی هوا در اواخر روز ۲۶ اسفند در شرایط بسیار ناسالم قرار داشته و نتایج داده ها در ابتدای صبح ۲۷ اسفند شرایط ناسالم برای تمامی آحاد جامعه را نشان می دهد.

نماینده  اداره کل هواشناسی نیز بیان کرد: افزایش غلظت آلاینده ها و گرد و غبار در روز جاری محتمل نبوده و در روز پنجشنبه ۲۹ اسفند با توجه به احتمال بارش های پراکنده شاید کاهش یابد اما به دلیل احتمال وزش باد در اوایل پنجشنبه مجددا با فعال شدن احتمالی کانون های محلی افزایش غلظت را شاهد که تا پایان پنجشنبه شرایط به وضعیت مطلوب در خواهد آمد

تصمیمات اتخاذ شده در این کارگروه به شرح ذیل بود: ۱) با توجه به احتمال فعال شدن کانون‌های محلی گرد و غبار در دو روز آتی مقرر شد:  فعالیت معادن و مصالح معدنی در شعاع ۳۰ کیلومتری شهر شیراز  تا روز جمعه متوقف شود. همچنین کارخانه سیمان فعالیت‌های معدنی خود را طی این دو روز متوقف کند. سازمان صنعت و معدن  و اتحادیه و اصناف مربوطه مکلف به اطلاع‌رسانی و نظارت و اجرای این تصمیم هستند. ۲) فعالیت های عمرانی شهرداری و زیرمجموعه و فعالیت های ساخت و ساز شهروندان متوقف شده و نظارت بر این مصوبه و اعلام گزارش به کارگروه نیز به عهده شهرداری شیراز است. تردد خودروهای حامل مواد اولیه ساختمانی و نخاله در محدوده شهر شیراز تا روز جمعه ۲۹ اسفند ممنوع بوده و پلیس راهور مکلف به اجرای این مصوبه است. ۴) مدیران دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی و غیردولتی مکلف شدند، نسبت به ارائه مرخصی به کارکنان دارای بیماری های قلبی و تنفسی اقدام کنند ۵) دانشگاه علوم پزشکی موظف به صدور اطلاعیه بهداشتی برای رعایت اصول بهداشتی توسط شهروندان در اسرع وقت خواهد بود. ۶) دستگاه‌های متولی امداد و نجات و اورژانس و هلال احمر آمادگی لازم برای اقدام در شرایط حاضر را خصوصاً برای روز پنج شنبه داشته باشند. ۷) شهرداری ها تا حد امکان خیابان ها را غبار روبی کرده و برای شرایط اضطرار و شرایط بحران آمادگی های لازم را داشته باشند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل