کاوش در منطقه باستانی «تل آجری»

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، گفت: یکی از اهداف کاوش ها در «تل آجری» ایجاد سایت موزه برای کمک به اقتصاد جامعه محلی منطقه است.

به گزارش پیام خبر، حمید فدایی، افزود: وقتی در رویکرد باستان شناسی کارهای مستقل انجام می شود، هدف فقط پژوهش است، اما در پی این هستیم که نتایج کاوش ها را در توسعه منطقه و ایجاد ظرفیت های گردشگری وارد کنیم.

وی ایجاد سایت گردشگری در تل آجری را اتفاق مهمی ارزیابی کرد و پیرامون دیگر مراحل بعدی کاوش، اظهار کرد: کارهای سقف تل آجری از سال ۱۳۹۶ آغاز شده است

فدایی تصریح کرد: کشف جدیدی نبوده است زیرا تل آجری از سال ۱۹۵۰ میلادی کشف شده و طی بررسی های باستان شناسی به ما معرفی شده است و حدودا می دانستیم که تپه ها هخامنشی، اسلامی هستند و قبل و بعد آن چیست اما اینکه به دروازه ای بر بخوریم که ساختار معماری دارد می شود اسم آنرا کشف بگذاریم.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ادامه داد: نگاه ویژه ای که به اینجا معطوف شد از حدود سال های ۱۳۸۹ و ۹۰ بوده است که فصل های اول کاوش اتفاق می افتد و در پی آن ۵ تا ۶ فصل در طول این میزان کاوشها روی می دهد و متوجه می شوند که بنایی است به دلیل آجرهای ویژه لعاب دار و موتیف های آن که به دروازه «ایشتار» نزدیک بوده می تواند یک بنای با کارکرد شبیه دروازه یادشده باشد.

به گفته فدایی، هرچه بتوانیم ماندگاری گردشگر را در منطقه اضافه کنیم و ساعت بازدید را افزایش دهیم، مترادف با رونق صنعت گردشگری است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، افزود: دقت و حساسیت ما این است که جامعه محلی منطقه از حضور گردشگران منتفع باشند بنابر این اگر بتوانیم گردشگران را یک شب در اینجا نگه داریم رقم قابل توجهی به اقتصاد محلی کمک خواهد کرد.

وی، افزود: یکی از دلایلی که تل آجری را به سایت موزه تبدیل کنیم کمک به اقتصاد جامعه محلی منطقه است.

فدایی با این حال از نبود زیرساخت های لازم گردشگری در منطقه خبر داد و گفت: اما این ماندگاری ایجاب می کند که چنین زیرساخت هایی ایجاد شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از کمک کشاورزان منطقه تل آجری در امکان پذیر کردن کاوش ها خبر داد و افزود: بخشی از زمین این ناحیه توسط کشاورزان اهدا شده و این راهی که دسترسی ایجاد کرده است توسط آنان اهدا شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

گردشگری

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.