کد خبر: 8802
تاریخ انتشار: ۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۵
 • خبرنگار: سحر علیپور
 • چاپ
فوتبال

کرونا بیش از یک سال است که در لیگ برتر ایران سبب تحولات زیادی شده؛ از لغو بازی ها، بهانه جویی ها و فرصت طلبی ها گرفته تا از دست دادن بازیکنان محبوب هواداران فوتبال.

به گزارش پیام خبر، حضور کرونا در ایران یک ساله شده است و شاهد فوت بسیاری از هموطنان بودیم، اما کرونا که برخی آن را از بسیاری ویروس ها کم خطرتر می دانند ورزشکاران زیادی در سراسر دنیا را مبتلا کرد و بسیاری بهبود یافتند و برخی هم در برابر کرونا تسلیم شدند.

اما کرونا در لیگ برتر ایران نیز جولان داد و بسیاری از بازیکنان فوتبال را مجبور به مبارزه کرده است، گاهی جنجالی از حضور یک بازیکن کرونایی در زمین بازی به پا می شد و گاهی تیم ها را متهم به دروغ در خصوص ابتلای بازیکنان به کرونا می کردند و هزاران بازی دیگر برای برد و باخت در مستطیل سبز از تیم ها شاهد بودیم.

اما کرونا حسن هایی هم داشت، این میان تیم های لیگ برتری برای انجام بازی ها و تعطیل نشدن لیگ یک به یک تست کرونا دادند و این میان شهر خودرو بود که در ۱۱ اسفند ۹۹ اعلام کرد که حتی پول انجام تست کرونا را ندارد و مهدی رحمتی سرمربی این تیم مبلغ لازم برای تست کرونای بازیکنانش را داد، وضعیت خیلی از تیم های لیگ برتری خوب نبود و این نشان از وضعیت تیم های لیگ های پایین تر نیز می داد.

در ابتدای حضور کرونا در لیگ برتر در ۳۱ اردیبهشت ۹۹ مهرزاد خلیلیان رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی از ابتلای دو بازیکن لیگ برتری که در تیم های تهرانی نبودند خبر داد اما نام این بازیکنان اعلام نشد و فقط به یادآوری اینکه این دو بازیکن قبلا هم کرونا گرفته و خوب شدند، بسنده کرد. زهره هراتیان سخنگوی ستاد مبارزه با کرونا در فوتبال  در ۱۶ آبان ۹۹ از مثبت شدن تست کرونا ۶ بازیکن در میان ۱۵ تیم لیگ برتری و از میان ۷۳۲ تست خبر داد و البته پیکان در این میان به دلیل لغو بازی تست نداده بود.

با تمام حرف ها و حدیث ها در خصوص استقلال و تعداد بازیکنان مبتلا به کرونا در این تیم و برخی نظریه ها در خصوص بهبود زود هنگام بازیکنان و لغو بازی ها، در میان جنجال تست های کرونا در لیگ برتر که گاهی بهانه لغو بازی می شود و گاه بهانه کری خوانی هواداران تیم ها، اسماعیل خلیل زاده رییس هیات مدیره باشگاه استقلال وضعیت کرونا باشگاه را قرمز اعلام کرد.

در ۱۶ تیر ۹۹ به گفته وی بیش از ۲۵ نفر در باشگاه استقلال به کرونا مبتلا شدند، او نامی  از بازیکنان نبرد و از قرنطینه خانگی بازیکنان خبر داد اما اعلام کرد که خود او، پزشک تیم و علی فتح الله زاده کرونا گرفته اند، در این میان مهمانی مهدی قائدی و حضور ۵۰ نفر در این مهمانی که بازیکنان استقلال هم حضور داشتند طرفداران و فوتبالی ها را در هم ریخت اما خلیل زاده از این ماجرا اظهار بی اطلاعی کرد. در ۲۲ تیر ۹۹ سعید رمضانی سرپرست باشگاه استقلال از ابتلای وریا غفوری، میلیچ، امیر کارگر، سیاوش یزدانی و فرشید باقری به کرونا خبر داد.

در ۲۷ مهر ۹۹ باشگاه استقلال اعلام کرد که محمد دانشگر و مهدی مهدی پور تست کرونا دادند و مشکوک به این بیماری هستند، بعد از آن حنیف عمران زاده و علی اصغر قربانعلی پور مربیان تیم استقلال نیز به کرونا مبتلا شدند.

اما کرونا در سال ۱۴۰۰ نیز  مهدی قایدی، عارف غلامی و رشید مظاهری و کادر فنی از جمله فرزاد مجیدی، فراز کمالوند و کاظمی (مدیر رسانه ای باشگاه استقلال) و سید حسین حسینی دیگر دروازه بان تیم استقلال به همراه بهزاد غلامپور (مربی دروازه بان های استقلال) را درگیر کرد تا این بازیکنان از اردوی تیم استقلال و تیم ملی کنار گذاشته شوند.

پرسپولیس اما خوش اقبال تر بود و طرفدارانش این تیم صادق تر از حریف آبی پوش می خوانند، که کرونا در این یک ساله قرمزها را کمتر اذیت کرده و آرمان رمضانی و سیامک نعمتی دو بازیکن مشکوک به کرونا بودند که برخی تکذیب می کنند و برخی تایید و در نهایت تعداد کرونایی های پرسپولیس به مربی بدن سازی و ماساژور تیم تقلیل پیدا کرد. هر چند این سال برای پرسپولیس از نظر بازی و حضور در جام قهرمانان آسیا و حضور گل محمدی بسیار پر بار بود، از نظر کرونا باری بر دوش بازیکنان و کادر فنی نبود.

آنچه کام و دل هوارادان پرسپولیس را در این ایام تلخ کرد، از دست دادن دو متعصب این تیم و دو بازیکن اسبق و پرطرفدار و دوست داشتنی سال های دور مهرداد میناوند و علی انصاریان بود، که طرفداران را در دقیقه های هماهنگ با شماره این بازیکنان در هر بازی وادار به عکس العمل می کند تا یاد آنها را که کرونا از دنیای فوتبال گرفت زنده نگه دارند.

نفت مسجد سلیمان دیگر تیمی بود که بازیکن های آن از جمله نیما انتظاری هابک دفاعی و عباس عسکری کاپیتان تیم مشکوک به کرونا بودند، تیم های خوزستانی هنوزم در خطر هستند، شاید هیچ کدام در صدر جدول لیگ برتر دیده نشوند اما بعد از یک سال استان خوزستان از نظر ابتلا و مرگ و میر کرونا همچنان در ردیف رنگ های قرمز در اول جدول است، فولاد خوزستان در تاریخ ۱۴ تیر ۹۹ از ابتلای ۱۶ نفر از بازیکنان و کادر فنی خود به کرونا خبر داد، بازی ها همچنان در این استان برگزار می شود و مهمانان تیم های خوزستانی با دلهره و اضطراب به مصاف حریفان قدر خوزستانی خود می روند و ترس از کرونا ترس از قدرت خوزستانی ها را در تیم ها تقلیل داده است.

لیگ برتر ایران همچنان شاهد ابتلا و بهبود بازیکنان لیگ برتری است از جمله محمد نوری کاپیتان پیکان مبتلا به کرونا شد، محمد مسلمی پور بازیکن تراکتور که کرونا او را خانه نشین کرد، تیم ذوب آهن اصفهان نیز در ۱۵ آذر ۹۹ اسامی بازیکنان و کادر فنی خود که به کرونا مبتلا بودند را اعلام کرد که این میان، فرشاد محمدی مهر و دارکو بیدوف، قاسم حدادی فر، وحید محمد زاده و حسین شنانی و  میلیچ دستیار رحمان رضایی در این لیست حضور داشتند.

هر چند اسامی خیلی از بازیکنان مبتلا به کرونا اعلام نشد اما تیم های سپاهان، صنعت نفت آبادان، گل گهر سیرجان، سایپا، نساجی مازندران، ماشین سازی تبریز هر کدام  حداقل ۶ بازیکن مبتلا به کرونا داشتند و این میان تیم هایی مانند آلومینیوم اراک و مس رفسنجان خبر از تست های همیشه منفی بازیکنانشان می دادند.

تیم های لیگ برتری ایران از کرونا آسیب هایی دیدند که شاید هرگز رسانه ای نشد و فقط تعداد بازیکنان مبتلا و یا با تست منفی بود که توجه همه را جلب می کرد، پول شاید تنها نکته ای بود که کرونا در خصوص فوتبال ایران به وضوح آشکار کرد، کسی خبر از تیم های لیگ های پایین تر و تست کرونای آنها و مثبت و منفی بودن ندارد، چون پول چشم ها را به لیگ برتر خیره می کند. لیگ های دسته پایین ایران تست کرونا می دهند؟ آیا بودجه آن را دارند؟

فوتبال سرگرمی و ورزش پرطرفدار دنیا، در ایران جایگاهی به مراتب محبوب تر دارد، بازیکنان تیم ها شخصیت های محبوب کودکان کوچه و بازار هستند، حضورشان در تیم ها قوت قلب هواداران است با این حال تندرستی لازمه ورزش است و هواداران الگو از بازیکنانی می گیرند که رعایت شیوه نامه ها را سرلوحه خود قرار می دهند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

ورزشی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.