کد خبر: 8810
تاریخ انتشار: ۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۲
بورس

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که بورس در سال ۱۴۰۰ نسبت به سایر بازارهای مالی روند بهتری دارد و سیر حرکتی بورس در امسال منطقی‌تر می‌شود.

به گزارش پیام خبر، اگرچه بورس در سال گذشته تجربه شیرینی برای تازه‌واردان نبود و اعتماد بسیاری از سهامداران را از بین برد اما کارشناسان عقیده دارند بورس در سال ۱۴۰۰ نسبت به سایر بازارهای مالی وضعیبت بهتری دارد.

 بررسی‌ سال‌های گذشته نشان می‌دهد سهامداران بورس در ۱۰ سال گذشته نسبت به دیگر بازارها سود بیشتری کسب کردند و همین موضوع گواهی بر بازدهی بیشتر بورس در بلندمدت است. اما حالا شرایط فرق کرده و به عقیده کارشناسان دیگر قرار نیست جهش شاخص کل در سال ۱۴۰۰ تکرار شود و بورس رفتار منطقی‌تر دارد. اما از طرف دیگر متغیرهای سیاسی مانند انتخابات ریاست جمهوری و روابط دیپلماتیک ریسک بازار سهام در سال ۱۴۰۰ را بیشتر کرده و شاید همین موضوع باعث شود بورس در سال ۱۴۰۰ پرنوسان‌تر باشد.

 ایمان رئیسی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با پیش‌بینی بورس در سال ۱۴۰۰ گفت: درسال ۱۴۰۰ انتظاری که از بورس و سایر بازارها می‌توان داشت به شرایط تورمی بستگی دارد. در نیمه اول سال ۱۳۹۹ انتظاراتی که افراد از وضعیت اقتصادی کشور داشتند باعث شتاب در خرید دارایی‌ها و تبدیل نقدینگی به دارایی‌های مالی بود. اما در نیمه دوم سال و بعد از انتخابات امریکا این انتظارات کاهش پیدا کرد.

این کارشناس با اشاره به لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ گفت: با توجه به بودجه انبساطی دولت در سال جدید می‌توان انتظار تورم ۲۰ تا ۲۵ درصدی را داشت، اگرچه تورم می‌تواند تاثیر مثبتی بر بازارها داشته باشد اما تورم ۲۵ درصدی به این معنا نیست که بتوان از همه بازارها این بازدهی را کسب کرد. در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ در اقتصاد شاهد تورم بودیم اما رشد بازارها به این اندازه نبود. پس لزوما کسب این بازدهی بنابر تورم قطعی نیست.

 این کارشناس در ادمه گفت: بنظرم باید بدانیم که بازدهی بورس در سال ۱۴۰۰ کمتر از سال ۱۳۹۹ است و با توجه به وقایع پیش ‌رو از جمله انتخابات ریاست جمهوری و احتمال گشایش سیاسی، باید انتظار نوسانات زیادی را داشته باشیم. اما به نظر می‌رسد که بازار سرمایه در امسال، در مقایسه با سایر بازارها پیشرو است.

 به گفته این کارشناس با توجه به وضعیت کامودیتی‌ها در پساکرونا می‌توان از نمادهای وابسته به قیمت‌های جهانی انتظار بازدهی بهتری نسبت به سایر گروه‌ها داشت. گروه‌های ارزمحور نیز از جمله گروه‌هایی هستند که می‌توانند در رشد شاخص آن را همراهی کنند.

 رئیسی در رابطه با دامنه نوسان نامتقارن گفت: همچنین در صورت تداوم شرایط موجود در دامنه نوسان (دامنه نوسان نامتقارن) نمی‌توان انتظار عددهای پایینی را از شاخص کل داشت و صرفا با یک بازار فرسایشی روبه‌رو خواهیم بود. در کل امیدوارم شرایط نقدشوندگی بازار بهبود و روند معاملات از صف‌نشینی خارج شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.