اورنگ ایلامی، سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز از خطر شیوع پیک چهارم کرونا در فارس با افزایش سهل انگاری ها خبر داد.

به گزارش پیام خبر، اورنگ ایلامی امروز یکشنبه ۸ فروردین، گفت: در ۲۴ تا ۴۸ ساعت گذشته بالاترین رقم ورودی به بیمارستان ها را داشته ایم؛ ضریب اشغال تخت ICU بیمارستان های مرجع در حال حاضر بالای ۸۵ درصد و در آستانه تکمیل شدن است.

معاون درمان دانشگاه  علوم پزشکی شیراز ادامه داد: آمار جانباختگان کرونا نیز تا حدودی در حال افزایش است و میزان بستری ها نیز حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است؛ به گونه ای که موارد روزانه بستری در بیمارستان های استان از میزان حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر به ۷۰۰ نفر رسیده و موارد بستری در  ICUها سه رقمی شده است.

وی با اشاره به گردشگر پذیر بودن و ورود تعداد زیادی مسافر به استان که در افزایش موارد ابتلا و بستری موثر بوده است، اظهار کرد: همچنین گسترش موارد ابتلا به ویروس جهش یافته کرونا موسوم به کرونای انگلیسی در کشور نیز یکی دیگر از عوامل افزایش ورودی بیمارستان ها به شمار می رود؛ چرا که نوع جهش یافته کرونا سرعت گسترش و سرایت بالاتری دارد.

 ایلامی ادامه داد: عامل سوم نیز ساده انگاری و کاهش حساسیت و توجه عمومی، حضور در مراسم و دورهمی هاست که در این آیین ها پروتکل های بهداشتی کمتر رعایت می شود، هم اکنون شاهدیم فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک کمتر مورد توجه قرار می گیرد و مجموعه این عوامل باعث شده با افزایش موارد ورودی به بیمارستان ها، موارد بستری در بخش های کرونا و بخش های مراقبت ویژه و در پی آن افزایش مرگ و میر مواجه باشیم.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه ظرفیت تخت های بیمارستان ها استان محدود است و تجربه پیک سوم کرونا را داریم، ممکن است این ظرفیت اشباع شود؛ کادر درمان نیز بیش از ۱۳ ماه است در راستای ارایه خدمت به بیماران کرونا تلاش می کنند و در روزهای تعطیل نوروز نیز دور از خانواده و در بیمارستان ها و مراکز درمانی حضور داشته اند.

معاون درمان دانشگاه ظرفیت تخت های ایجاد شده استان برای رسیدگی به بیماران کرونا در استان را حدود دو  هزار تخت از مجموع ۱۰ هزار تخت در استان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر بیش از ۷۰۰ تخت که حدود ۴۰ درصد تخت ها را شامل می شود، اشغال شده که برای شروع یک پیک کافی است و با توجه به اینکه خطر شیوع کرونای انگلیسی، با خطر مواجهه با یک موج سهمگین مواجهیم.

 ایلامی اضافه کرد: در کنار مردم، تمام سازمان های مرتبط و نهادهای نظارتی باید دست در دست هم برای جلوگیری از شیوع بیشتر کروناویروس مشارکت کنند؛ مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت و از حضور در تجمعات و سفرهای غیرضروری خودداری کنند، همچنین مبادی گردشگری و تجمعات در اماکن عمومی کنترل شود.

وی یادآور شد: لازم است تمامی نهادها و سازمان ها برای کنترل این روند مشارکت کنند در غیر این صورت شاهد بروز موج چهارم کرونا با شدت بیشتری هستیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.