اهدای خون

بر اساس اعلام سازمان انتقال خون، خوزستان، مازندران، گیلان، تهران، خراسان‌رضوی، فارس، کرمان، سیستان‌وبلوچستان و اصفهان با کمبود ذخایر خونی مواجه شده‌اند.

به گزارش پیام خبر، سخنگوی سازمان انتقال خون کشور با بیان اینکه در برخی از استان‌های جنوبی و شمالی کشور میزان نیاز به اهدای خون به دلیل مصرف بیماران مبتلا به تالاسمی بیشتر است، گفت: به طور کلی ۲۰ درصد از میزان خون اهداشده در کشور به مصرف بیماران تالاسمی می‌رسد.
بشیر حاجی بیگی با بیان اینکه سازمان انتقال خون برای تامین خون و فرآورده‌های آن مانند گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما باید پاسخگوی حدود ۹۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی در سراسر کشور باشد، افزود: برخی از این فرآورده‌های خونی مثل پلاکت را فقط تا ۳ روز می‌توان نگهداری کرد و به همین دلیل اهدای خون یک نیاز مستمر و همیشگی است.  
او همچنین فقط ۱۰ درصد از مردم کشور را دارای گروه خونی منفی دانست و اظهار کرد: در حال حاضر بیشترین نیاز به گروه‌های O، A، B و AB منفی است و باید با ذخایر خونی کافی فصل بهار را پشت سر بگذاریم.

بر اساس اعلام سازمان انتقال خون ۳ استان تهران، فارس، خراسان‌رضوی در سال گذشته بیشترین میزان اهدای خون را داشته‌اند.
سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه در سال ۹۹، یک میلیون و نهصد و چهار هزار واحد خون در کشور اهدا شده است در این باره گفت: با توجه به شیوع کرونا، میزان اهدای خون در سال ۹۹ نسبت به سال‌های قبل‌ از آن کاهش ۸۰ درصدی داشته است.
به گفته او، سالانه به طور میانگین ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خون و فرآورده‌های آن در میان مراکز درمانی و بیمارستان‌ها توزیع می‌شود و کمبود اهدای خون این مراکز را با مشکل مواجه کرده است.  
حاجی بیگی تاکید کرد که پروتکل‌های بهداشتی در مراکز انتقال خون سراسر کشور رعایت می‌شود و از بدو تاسیس سازمان انتقال خون تاکنون همه لوازم و تجهیزات مورد استفاده در روند اهدای خون کاملا استریل و یک‌بار مصرف هستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.