کد خبر: 8858
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۹
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
قیمت مرغ

کارگروه تنظیم بازار در استان فارس هرساله پیش از نوروز با ارزیابی وضعیت بازار و میزان تقاضا در تلاش است که مرغ مورد نیاز بازار را تامین کند اما شواهد نشان دهنده آن است که طی سالیان اخیر سیاست‌های اجرایی نتوانسته تقاضای بازار را برطرف کند.

به گزارش پیام خبر، افزایش تقاضای مرغ و محصولات پروتئینی در سطح جامعه به علت فرا رسیدن نوروز موجب شده صف‌های طولانی در برخی از واحدهای عرضه کننده فارس و شیراز تشکیل شود.

از طرفی کارگروه تنظیم بازار هرساله پیش از نوروز با ارزیابی وضعیت بازار و میزان تقاضا در تلاش است که مرغ مورد نیاز بازار را تامین کند اما شواهد نشان دهنده آن است که طی سالیان اخیر سیاست‌های اجرایی نتوانسته تقاضای بازار را برطرف کند.

سیاست‌های تنظیم بازاری در حال حاضر نتوانسته جوابگوی نیاز مردم باشد و صف‌های تقاضا برای مرغ به ویژه مرغ گرم در شیراز هر روز طولانی‌تر می‌شود.

رئیس اتحادیه مرغ و تخم مرغ شیراز با اشاره به عرضه مرغ منجمد گفت: شرکت توزیع امور دام تنها به فروشگاه‌های بزرگ امکان عرضه مرغ منجمد را داده است و واحدهای صنفی کوچک سهمی در عرضه این محصول ندارند.

منصور نجفی، ادامه داد: واحدهای توزیع کننده مرغ گرم که تحت نظارت این اتحادیه فعالیت دارند، بالغ بر ۵٠٠ واحد عرضه کننده است و تمامی این واحدها نیز با توجه به مقرراتی که سازمان صمت و اتاق اصناف مرکز فارس دارد در حال فعالیت و ارائه خدمات به مشتریان هستند.

وی اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که چند روز اخیر واحدهای عرضه کننده مواد پروتئینی با آن مواجه بودند تعطیلی کشتارگاه‌ها بود اما این واحدها نیز فعالیت خود را از سر گرفته و نسبت به توزیع مرغ گرم در شهر شیراز در حال اقدام هستند.

نجفی در خصوص نحوه قیمت گذاری نیز گفت: براساس قیمت مصوب قیمت عرضه مرغ در واحدهای صنفی عرضه کننده محصولات پروتئینی از ٢۶ هزار و ۵٠٠ تومان آغاز می‌شود.

نجفی همچنین تاکید کرد: شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان عاملیت عرضه مرغ منجمد در سطح استان امکان عرضه مرغ منجمد توسط واحدهای عرضه کننده صنفی را نداده است و تنها واحدهای فروشگاهی می‌توانند نسبت به عرضه مرغ منجمد اقدام کنند.

توزیع ۶۵٠ تن مرغ منجمد در فارس

این در حالی است که مدیرعامل شرکت سهامی پشتیبانی امور دام استان فارس گفت: در طرح نوروزی توزیع مرغ منجمد در استان فارس افزون بر ۶۵٠ تن مرغ منجمد در فارس توزیع شده است.

رهام رحمانی نیز در این خصوص گفت: طرح توزیع مرغ منجمد در استان فارس از ۲۰ اسفند ماه با نیازسنجی از سطح بازار آغاز شد و از این تاریخ تا پایان تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ مقرر شده بود که بر اساس نیاز بازار نسبت به عرضه مرغ منجمد اقدام شود.

مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام استان فارس ادامه داد: بر اساس نیاز سنجی که از سطح بازار انجام شده بود مقرر شده بود که بازار استان فارس نیازمند ۴۰۰ تن مرغ منجمد بوده این در حالی است که سهمیه دولتی که برای استان فارس در راستای توزیع مرغ منجمد در نظر گرفته شده بود بالغ بر ۶۰۰ تن عنوان شده است.

رحمانی تاکید کرد: قیمت عرضه مرغ منجمد نیز بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان عنوان شده و این قیمت قیمت مصوب عرضه مرغ منجمد در واحدهای عرضه کننده مرغ در سطح استان فارس است.

مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام استان فارس اضافه کرد: با توجه به اینکه ۱۷ روز از طرح توزیع مرغ منجمد در سطح استان فارس گذشته است تاکنون بالغ بر ۶۵۰ تن مرغ منجمد در سطح استان فارس توزیع شده است.

وی در پاسخ به این سوال که واحدهای عرضه کننده مرغ منجمد چه فروشگاه‌های هستند، تصریح کرد: با توجه به اینکه تعداد واحدهای عرضه کننده صنفی مرغ در سطح استان بسیار زیادی است لذا شرکت پشتیبانی امور دام امکان پاسخگویی به نیازهای واحدهای صنفی را نداشت از این رو مقرر شد تنها فروشگاه‌های بزرگ عرضه محصولات خوراکی نسبت به عرضه مرغ منجمد اقدام کنند.

او افزود: مشکلی برای توزیع مرغ در سطح استان فارس وجود ندارد و قیمت‌ها نیز روند نزولی داشته از این رو انتظار این است که صف‌های خرید مرغ نیز از بین برود.

مسئولان تنظیم بازار مرغ در حالی از عدم وجود مشکل در بازار خبر می‌دهند که قیمت مرغ در حال افزایش بوده و این در حالی است که میزان تقاضای مصرف کننده در سطح استان فارس نیز در حال صعود است.

عدم نظارت در بازار عرضه مرغ باعث شده تا برخی از واحدهای عرضه کننده محصولات پروتئینی برخلاف قیمت مصوب اقدام به عرضه کالاهای پروتئینی کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.