کد خبر: 8913
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۲
اهدای خون

نوروز ۱۴۰۰ اهدای خون در استان‌های کشور رشد ۴۱ درصدی را پشت سر گذاشت و ۶۳هزار و ۹۷۶ نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کردند.

به گزارش پیام خبر، همشهری آنلاین نوشت: به گفته مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران، بیشترین خون اهدایی در تعطیلاتی که پشت سرگذاشتیم مربوط به تهران، فارس و خراسان رضوی بود به طوری که  ۳۱ درصد از خون‌های اهدایی در ایام نوروز۱۴۰۰ در این ۳ استان رقم خورد.  

بشیر حاجی بیگی با تاکید بر اینکه در ایام نوروز (اول تا ۱۳ فروردین) در کل کشور ۶۳هزار و ۹۷۶ نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کرده‌اند، افزود: از این تعداد ۵۲هزار و ۷۸۲ واحد خون اهدا شده  و ۶۶۶۹نفر برای اولین بار اهدای خون داشته‌اند.

وی با بیان این‌که ۹۶ درصد از خون‌های اهدایی کشور مربوط به مردان و ۴ درصد متعلق به زنان است، تاکید کرد: در ایام نوروز حدود ۹۱هزار واحد خون و فرآورده خونی شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما در مراکز درمانی و بیمارستان‌های کشور توزیع شده است.

حاجی بیگی با بیان این‌که شاخص اهدای مستمر خون در نوروز۱۴۰۰ در کشور ۵/۵۷درصد بوده است، اظهار کرد: بیشترین میزان رشد اهدای خون در ایام نوروز مربوط به استان‌های ایلام، ‌ لرستان، تهران، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی و گیلان بود. همچنین بیشترین میزان اهدای خون مستمر در بوشهر، یزد و سمنان رقم خورد. همچنین بیشترین میزان اهدای خون در ایام نوروز مربوط به بانوان در استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، گلستان، لرستان و قزوین ثبت شد.  

مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون همچنین با بیان اینکه از اول اردیبهشت سال گذشته تا ۱۴ فروردین امسال ۱۸هزار و ۲۱۹ نفر از بهبودیافتگان کرونا به مراکز اهدای پلاسما مراجعه کرده‌اند، گفت: در مجموع ۱۵ هزار و ۳۹ واحد پلاسما اهدا شده که بیشترین آمار مربوط به استان‌های تهران، آذربایجان غربی، یزد و خوزستان بوده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.