کد خبر: 9106
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۸
  • خبرنگار: سحر علیپور
  • چاپ
لوگو آبفا شیراز

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه گذاری شرکت آب و فاضلاب شیراز از پرداخت بدهی و دریافت مطالبات آبفا بر اساس تبصره ۵ قانون بودجه سال ۹۹، به صورت تهاتر خبر داد.

به گزارش پیام خبر، محمدعلی طاهردوست پیرامون مطالبات و بدهی های شرکت آبفا شیراز گفت: در مذاکرات انجام شده با شرکت آب منطقه‌ای فارس و قرارداد داخلی با پیمانکاران، مقرر شد با انتقال  بدهی مالیاتی آن ها به شرکت آبفا شیراز، طبق  ماده ۱۸۲ قانون مالیات‌های مستقیم امکان تهاتر بخشی از مطالبات و بدهی های شرکت آبفا شیراز فراهم شد.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه گذاری آبفا شیراز تصریح کرد: مطابق تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ و با اضافه کردن  نام شرکت‌های آب و فاضلاب در آیین‌نامه اجرایی این بند قانونی، مطابق با قانون، فقط امکان تسویه و تهاتر بدهی و مطالبات دولتی وجود داشته بدین معنا که متقاضی می‌بایست از دستگاه دولتی طلبکار و به دستگاه دولتی بدهکار باشد.

وی ادامه داد: مبلغ ۸۲ میلیارد ریال مطالبات آبفا به‌صورت غیرمستقیم در مقابل تسویه همین مبلغ از بدهی پیمانکاران و شرکت آب منطقه‌ای فارس امکان‌پذیر شده است و با توجه به، مبلغ ۴۲ میلیارد ریال تهاتر صورت گرفته در بخش طرح‌های عمرانی مجموع استفاده از ظرفیت این بند قانونی برابر با ۱۲۴ میلیارد ریال است.

طاهر دوست اضافه کرد: اقدامات لازم برای تهاتر بدهی بانکی شرکت به مبلغ ۴۰ میلیارد ریال با مطالبات از دستگاه‌های دولتی نیز انجام شده است و پس از ثبت در سامانه و طی مراحل قانونی در صورت تائید بانک ملی انجام خواهد شد.

یاد آور می شود: تهاتر به معنای بدهکار بودن و بستانکار بودن همزمان است، تهاتر بدون اراده‌ دو طرف قرارداد پیش می آید یعنی  اگر شرایط مقرر قانونی میان بدهی یا طلب وجود داشته باشد خودبه‌خود تهاتر اتفاق می‌افتد، اما طرفین قرارداد می‌توانند با انتخاب خود از تهاتر صرف‌ نظر کنند، یعنی چه قبل یا چه بعد  از این که بدهی و طلب آنها درمقابل هم قرار بگیرد و تهاتر به وجود بیاید، می توانند از پذیرش آن انصراف بدهند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

استان ها

گفتگو و تحلیل