کد خبر: 9220
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۲
  • خبرنگار: محمدحسین نیکوپور
  • چاپ
حانه تاریخی در کازرون

مسئول اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی شهرستان کازرون از پایان برنامه شناسایی، نقشه‌برداری و تهیه نقشه جامع بافت قدیم و خانه‌های تاریخی این شهرستان، خبر داد.

به گزارش پیام خبر، محمدجواد جوکاری امروز شنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ اظهار کرد: در یک‌ساله گذشته اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با حمایت بنیاد کازرون پژوهی در طرحی فشرده، برنامه شناسایی، نقشه‌برداری و تهیه نقشه جامع بافت قدیم و خانه‌های تاریخی را مدنظر قرارداد که این طرح با تلاش شبانه‌روزی مصطفی آرین کیا آغاز و با همکاری گروهی از علاقه‌مندان کازرونی در دانشگاه‌های مختلف کشور به پایان رسیده است.
مسئول اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی شهرستان کازرون افزود: این پروژه بیشتر به‌صورت میدانی با برداشت مختصات GPS و تحلیل و بررسی کارشناسی فنی و تحلیل فضایی انجام‌گرفته است که در این پروژه بیش از ۳۰۰۰ واحد موردبررسی قرارگرفته است.
او ادامه داد: از این تعداد ۴۱۳ اثر باارزش تاریخی و بیش از ۱۱۶ بنا قابل ثبت شناسایی و مستند نگاری شده است که خانه‌های تاریخی باارزش ثبت، ۹۹ واحد با کاربری مسکونی، ۶ واحد با کاربری مذهبی و بقیه تجاری، خدماتی، بهداشتی، آموزشی و فرهنگی هستند که این پروژه منتج به شناسایی بافت تاریخی شهر، شناسایی و ساماندهی ساباط‌های شهر همراه با تهیه آمار و اطلاعات فنی، مکانی با نرم‌افزار GIS شده است.
 جوکاری بیان کرد: به دلیل اهمیت موضوع و جلوگیری از تخریب روزافزون خانه‌های باارزش تاریخی، فهرست خانه‌ها، فایل نقشه و نقشۀ چاپی موقعیت و پراکندگی ابنیه باارزش تاریخی به شهرداری، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان نظام‌مهندسی شهرستان کازرون ارائه‌شده است که فرمانداری نیز تأییدیه این موضوع را به شهرداری کازرون ابلاغ کرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

گردشگری

گفتگو و تحلیل