کد خبر: 9222
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۱
معلولین

سردرگمی معلولان به دلیل تغییر و تحول های جدید که با وعده بهبود خدمات پیش آمده نگرانی‌هایی را برای این قشر در کشور و از جمله فارس به ویژه پیرامون واکسیناسیون کرونا در پی داشته است.

به گزارش پیام خبر، روزنامه خبرجنوب نوشت: این وضعیت به نحوی است که بهبود خدمات دهی به سردرگمی این افراد منجر شده است البته اگر چه جا افتادن برخی تغییر و برنامه ها زمان بر است اما این مقوله کمی طول کشیده و با وجود تبلیغات بهزیستی، تا حالا که باعث نگرانی برای معلولان شده است.

رئیس جامعه معلولین فارس در این باره، گفت: سازمان بهزیستی کشور در فارس و دیگر مناطق طرحی را به نام مثبت زندگی راه انداخته و بیش از ۶ ماه پرونده های معلولان دچار بلاتکلیفی شده است.

حمزه گوهری افزود: قرار بوده این پرونده ها که به مراکز مثبت زندگی در استان تحویل شد خدمات رسانی و رسیدگی بهتر شود اما در حال حاضر بعد از چند ماه هنوز مددجویان سردرگم هستند و نمی دانند چه کسی مددکارشان است.

رئیس جامعه معلولین استان عنوان کرد: این وضعیت به نحوی است که برخی از دانشجویان دارای معلولیت که قبلاً شهریه شان از سوی بهزیستی پرداخت می شد و هر سال نامه‌ای از بهزیستی به این منظور می گرفتند و دیگر مجبور به پرداخت شهریه نبودند در سال تحصیلی فعلی با مشکلاتی مواجه شده‌اند و سردرگم اند.

گوهری گفت: علاوه بر مسائل یاد شده پیش از این به برخی پرونده های معلولان انجمن هایی از جمله موسسه آسیب های نخاعی شیراز، کانون ناشنوایان، جامعه معلولین استان و انمجن پی کا یو رسیدگی می کردند و تقریباً تمامی این فعالان هم معلول بودند که به خاطر راه اندازی مراکز مثبت زندگی بیکار شده اند.

رئیس جامعه معلولین فارس افزود: به ما هم پیشنهاد تاسیس مرکز مثبت زندگی داده شد اما نه فضایی داشتیم و نه بودجه مورد لزوم را.

به گفته گوهری، به طور مثال ۷۰۰ پرونده در جامعه معلولین بود که به آن ها سر می زدیم وبرنامه های مختلف برگزار می شد اما در حال حاضر پرونده های یاد شده را از ما گرفتند و نه تنها تعدادی از معلولین بیکار شدند، خدمات دهی هم هنوز روی روال نیامده است.

وی در ادامه، عنوان کرد: قبلا به ازای هر پرونده که رسیدگی می شد ۱۲ هزار تومان به انجمن ها تعلق می گرفت وخیرینی را هم جذب کرده بودیم که کمک های توانبخشی، درمانی و معیشتی به معلولان ارائه می شد.

رئیس جامعه معلولین فارس در ادامه ضمن انتقاد از عدم تزریق واکسن به معلولینی که در مراکز زندگی نمی کنند، گفت: از این بی توجهی به پیگیری ها گله مندیم. در این باره اقدام کرده ایم اما هنوز جوابی نداده اند و شعار می دهند اما هنوز کاری نشده و حتی قولی هم نداده اند. 

گوهری افزود: در حال حاضر بیش از ۲ هزار معلول جسمی حرکتی که برخی بیماری های زمینه ای از جمله تنگی نفس و قند خون دارند عضو جامعه معلولین فارس هستند و برخی معلولین آسیب های نخاعی هم با وجود این که شرایط جسمی بدی دارند و حتی زخم بستر گرفته اند واکسن کرونا برای آن ها تزریق نشده است.

رئیس جامعه معلولین استان گفت: لیست افراد معلول جسمی حرکتی که در استان واکسن کرونا نزده اند را تهیه کرده ایم اما هنوز از ما تحویل هم نگرفته اند. تا کنون بیش از ۱۰ معلول عضو جامعه معلولین فارس بر اثر کرونا فوت شدند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل