کد خبر: 9349
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۵
کورش کمالی سروستانی

در بزرگداشت روز اسناد ملی و میراث مکتوب؛ کوروش کمالی مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی، مرکز فارس ضمن تقدیر از سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس بعنوان دستگاه برگزیده استان، با حسن نوروزی مدیر سازمان مدیریت و برنامه ­ریزی فارس به بررسی نقش اسناد در توسعه کشور از منظر مدیریت و برنامه ریزی پرداخت.

به گزارش پیام خبر، در این نشست ابتدا مدیر مرکز فارس از آرشیو بعنوان بازوی توانمند دولت­ها یاد کرد و به غفلت از منابع اسنادی و مراجعه اغلب محققان به منابع تالیفی؛ بعنوان  نقطه کانونی در بحث فاصله گرفتن پژوهش ها از منابع تاریخی و عدم عبرت از گذشته، اشاره کرد و بر نقش اسناد در توسعه منطقه­ای و ملی تاکید کرد.

در ادامه مدیر سازمان مدیریت و برنامه ­ریزی فارس به اهمیت اسناد در مسیر توسعه پرداخت و گفت؛ توجه جدی به تجزیه و تحلیل کمی داده های تاریخی در سال های گذشته در برخی کشورها  در امر توسعه دستاوردهای در خور توجهی بدنبال داشته است.

او ارزیابی عینی و روشمند اسناد و مدارک برای دستیابی به واقعیات تاریخی را منجر به بازآفرینی گذشته  و ترسیم نتایج درباره حوادث و تفسیر و تحلیل انتقادی آن در جهت توسعه دانست.

وی افزود؛ نهادگرایان در علم اقتصاد، شاخص­ های توسعه ­یافتگی را نه در پل و سد و فررودگاه که در خلاقیت و پرسشگری دانش­ آموزان دوره دبستان می ­جویند و بدین ­وسیله بر اهمیت زیرساخت ­ها تاکید دارند.

 او مراجعه به اسناد و مطالعه پیشینه برنامه ­های اجرایی کشور را از ملزومات مدیریت توسعه­ گرا خواند و بر بررسی، علت­ یابی و مانع زدایی از مسائل هفت برنامه توسعه پیشین در تنظیم سند توسعه جدید تاکید ورزید.

در ادامه برنامه­ های گرامیداشت روز اسنادملی؛ از علیرضا کتیرایی مدیر منطقه پنج شرکت بیمه دانا  فارس، نیز به پاس حسن اجرای بخشنامه دولت در تکلیف اوراق راکد تقدیر بعمل آمد. 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل