کد خبر: 9536
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۳
  • خبرنگار: مریم شمالیان
  • چاپ
حمید ظهرابی مدیر کل محیط زیست فارس

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: یک هزار و ۷۰۰ هکتار مراتع و جنگل استان در این حریق ها آسیب دید در حالیکه محیط زیست فارس از نظر اختصاص بودجه برای اطفای حریق مظلوم واقع شد.

به گزارش پیام خبر، حمید ظهرابی در نشست مجازی با خبرنگاران به مناسبت هفته محیط زیست گفت: ۴۲ میلیون متر مکعب حقابه در سال ۹۸ به تالاب بختگان اختصاص یافت و این میزان در سال ۹۹ معادل ۵۵ میلیون متر مکعب بود اما اختصاص حقابه با میزان حقابه واقعی فرق دارد و سازمان محیط زیست میزان حقابه را به وزارت نیرو اعلام کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس افزود: در حال حاضر مطالعات برای حقابه تالاب های بختگان و کمجان انجام شده و برای تالاب پریشان نیز در حال انجام است و اداره کل محیط زیست فارس آنچه وظیفه خود است را انجام داده اما در مرحله تخصیص به علت واگذاری های فراتر از ظرفیت، وابستگی معیشتی به حقابه ها و انتقال آبها، مسیر طولانی آب از اراضی کشاورزی و ... مواردی ایجاد می شود.

وی اضافه کرد: برای احیای تالاب های فارس به مشارکت مردم و اراده عمومی و همکاری سازمان ها و دستگاه های اجرایی نیاز داریم و در صورت عدم احیا شاهد آسیب جدی به کشاورزی، ایجاد ریزگرد و گرد و غبار، به مخاطره افتادن اقتصاد و حیات و ... خواهیم بود.

ظهرابی اعلام کرد: اداره کل محیط زیست فارس با همکاری دانشگاه شیراز در سال ۹۹ انتقال آب از سد «نرگسی» به تالاب «پریشان» را مورد مطالعه قرار داد که کمترین آسیب را خواهد داشت.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست فارس اعلام کرد: رونمایی از کتاب «همسایه با طبیعت»، برگزاری افتتاحیه جشنواره «هنر با محیط زیست»، برپایی کارگاه آموزشی «زندگی سبز» و افتتاح چندین ایستگاه سنجش آلودگی هوا در مُهر و نی ریز از دیگر برنامه های هفته محیط زیست در فارس است.

وی با اشاره به صید غیرمجاز در سال قبل گفت: در طول سال ۹۹ در صید غیرمجاز آبزیان ۹ هزار و ۶۲ مورد صید غیرمجاز کشف شد و ۴۶۹ شکارچی قبل از اقدام به شکار دستگیر شدند و همچنین ۲۳۷ سلاح غیرمجاز و ۹۴۸ سلاح مجاز که برای تخلف شکار به کار رفته بود، کشف و ضبط شد.

ظهرابی تاکید کرد: ۱۹ مورد سلاح جنگی نیز کشف شده است و ۱۲ هزار ادوات و وسایل شکار کشف و ضبط شده و در مجموع ۲ هزار و سه نفر متخلف مرتبط با تخلفات محیط زیستی در فارس در طول سال ۹۹ دستگیر شدند.

وی با اشاره به سرشماری گونه های حیات وحش استان در سال ۹۹ گفت: در این زمینه نسبت به سال ۹۸ گونه های حیات وحش رشد ۱۱ و چهار صدم درصدی داشته است و در سال ۹۹ با بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک درگیر بودیم.

ظهرابی ادامه داد: در سال جاری ۲۳ مورد حریق در مناطق حفاظت شده فارس به وقوع پیوست که ۲ حریق گسترده بود و مابقی به سرعت مهار شد و ۱۷۰۰ هکتار مراتع و جنگل استان در این حریق ها دچار آسیب شد.

وی اضافه کرد: علیرغم تلاش برای تامین تجهیزات اطفای حریق، ریالی به این مهم به اداره کل حفاظت محیط زیست فارس اختصاص داده نشد و هزینه ها از منابع جاری این اداره کل تامین می شود و اداره کل حفاظت محیط زیست فارس از نظر اختصاص بودجه برای اطفای حریق مظلوم واقع شده است.

ظهرابی از تلاش برای رفع تصرف و مقابله با زمین خواری در حوزه محیط زیست فارس خبر داد و بیان کرد: در سال ۹۹ حدود ۷۴۴ هزار هکتار از این اراضی رفع تصرف و باز پس گرفته شد.

وی با اشاره به وضعیت خشکی دریاچه های فارس گفت: دریاچه «هفت برم» ۷۰ درصد و دریاچه «برمشور» وضعیت آب خوبی دارد و مابقی تالاب های فارس کمتر از پنج درصد آب دارند و سایر دریاچه های استان نیز کاملا خشک شدند.

ظهرابی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کنترل زباله های بیمارستانی عنوان کرد: از ۷۶ بیمارستان فعال استان ۷۱ بیمارستان دارای دستگاه بی خطرساز زباله هستند و زباله های بیمارستانی ماهانه توسط آزمایشگاه های معتبر محیط زیست بررسی می شوند و روزانه ۱۰ تن زباله بیمارستانی بی خطر سازی شده در استان دفن می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل