معماری

سه دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز، موفق به کسب مقام نخست مسابقه‌ی بین‌المللی کنفرانس معماری منظر دیجیتال شدند.

به گزارش پیام خبر، سه نفر از  دانشجویان کارشناسی ارشد معماری منظر دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز، موفق به کسب مقام نخست مسابقه‌ی بین‌المللی کنفرانس معماری منظر دیجیتال شدند.  
این کنفرانس معتبر علمی (DLA Digital Landscape Architecture)، از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۷ سابقه فعالیت دارد  و از  سال ۲۰۱۸ به‌صورت منظم و سالانه برگزار شده است.

 فرشاد عسکری، رویا نعامی پوران و زهرا شیرزادیان دانشجویان ارشد رشته معماری منظر با ارائه‌ی طرحی ترکیبی از مباحث معماری منظر، معماری دیجیتال و مباحث نوروتکچر (تلفیق علوم اعصاب، معماری و تکنولوژی که یک کارگروه در بخش تک‌لب دانشکده‌ی هنر و معماری دانشگاه شیراز است) موفق به کسب رتبه‌ی اول این مسابقه‌ی بین‌المللی در بخش ایده‌پردازی نوین منظرین در قالب پوستر (مشترکا با تیمی از دانشگاه‌های کلمبیا و ویرجینیای آمریکا) شده است.
طرح برتر در میان ۴۳طرح ارائه‌شده، با بررسی و نظر تخصصی ۱۵داور انتخاب شده است.

کنفرانس امسال (۲۰۲۱) در تاریخ ۲۶تا ۲۸  ماه‌ می، ازسوی دانشگاه Anhalt آلمان با بیش‌از ۴۰۰ شرکت‌کننده از ۴۵ کشور دنیا با حضور ناظران و داوران به‌صورت مجازی برگزار شده است.  
این کنفرانس بین‌المللی به‌صورت سالانه در دانشگاه‌های مختلف با تمرکز بر موضوعات نوین و معاصر معماری منظر دیجیتال برگزار شده است که  امسال در دانشگاه Anhalt آلمان با دو موضوع معماری منظر دیجیتال و معماری منظر انعطاف‌پذیر، طی مدت سه روز به‌صورت مجازی در جریان بود.
گفتنی‌ است در این کنفرانس به مباحثی همچون معماری منظر دیجیتال و ابزارهای موردنیاز برای کمک به چالش‌های گسترده معماری منظر انعطاف پذیر و تغییرات جهانی پرداخته شده است.
فرشاد عسکری در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه توضیح داد: در این تحقیق  آنالیز داده‌های به دست آمده، از ابزارهای سنجش شاخص‌های نورولوژیک و بیولوژیک صورت گرفته است که نتایج حاصل‌ شده از آن‌ها امکان تجزیه و تحلیل چندجانبه داده‌ها  و سپس تدوین یک رابط نرم‌افزاری همه‌گیر به‌کمک علم اینترنت اشیا (IOT)، با رویکرد سلامت روان و رفاه اجتماعی کاربران در محیط‌های منظر شهری و طبیعی را فراهم می‌کند.
وی افزود: به‌ویژه پس از شرایط شیوع بیماری کرونا و عوارض روحی و روانی ناشی از آن و بالطبع، نیازهای جدیدی که با خود به دنبال آورد. آزمایشات انجام شده در این تحقیق به دنبال معرفی روشی نوین برای پیداکردن بهترین و مناسب‌ترین فضاها متناسب با نیازهای مخاطب است.
دانشجوی معماری دانشگاه شیراز گفت: حجم زیاد داده‌های دریافتی از محیط‌های شهری و طبیعی این نیاز را برای مخاطب ایجاد می‌کند که داده‌های دریافتی از محیط برایش دسته‌بندی شوند تا بتواند به‌صورت بهینه‌تر از آن‌ها بهرمند شود.
عسکری در پایان، افزود: این پروژه علمی با استفاده از ابزار نوروساینس و آنالیز داده‌های آن‌ها رویکردی جدید برای تسهیل طبقه‌بندی داده‌ها را به عرصه‌ی علم منظر دیجیتال آورده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل